סרטון עוצר נשימה מרגע בו שני חוקרים כמעט מצאו את מותם בהתהפכות קרחון בקוטב הצפוני גרף מיליוני צפיות ביוטיוב מאז שהועלה אתמול (שני) לרשת. שני החוקרים, מייק הורן ופרד רוקס, הצליחו למרבה הפלא לשרוד את המפגש עם איתני הטבע.

 

ככל הנראה האירוע התרחש לפני כשבועיים, כשצוות של חוקרים הפליג באזור סוולבארד – ארכיפלג בחוק הארקטי בין נורבגיה לקוטב הצפוני. התקרית תועדה מתחילתה, עוד בהכנות של השניים לעלייה על הקרחון בעוד ספינת הצוות מתקרבת אליו.

עם היצמדות הספינה לקרחון, הורן ורוקס ירדו ממנה והחלו להיצמד לקרחון באמצעות ציוד הטיפוס שלהם. מיד לאחר מכן צוות הספינה החל להפליג לאחור, מותיר את השניים על הקרחון מבלי לצפות את הסכנה שעתידה להם בתוך שניות.

מספר שניות לאחר שהסירה שלהם מתחילה להתרחק, בעוד הצוות מצלם את השניים מנסים לתפוס אחיזה בקרח, הקרחון מתחיל לנטות לאט, ומוריד אותם לכיוון המים. שבריר שניה לאחר מכן הם הבינו כי הקרחון מתחיל להסתובב במהירות, והם נאלצו לקפוץ לתוך המים הקפואים בטמפרטורה של מינוס שתי מעלות.

למרבה המזל שניהם נסחפו על ידי הגל החזק שנוצר מההתהפכות וכך לא נמחצו על ידי משקלו העצום של הקרחון. הורן, יליד דרום אפריקה ותושב שוויץ נחשב לחוקר מוכר והרפתקן ידוע מזה 30 שנה. הסרטון פורסם לראשונה בערוץ היוטיוב שלו ב-4 בספטמבר, ובמהלכו הוא מסביר כי אפילו אנשי מקצוע יכולים לטעות. הוא ביקש מהצופים לצפות בסרטון בעיניים פקוחות כשיעור על "מה לא לעשות בקוטב הצפוני".

"אני חוקר מקצועי כבר 30 שנה", אמר. "אני עושה את הדברים המטופשים שלי במשך 30 שנה בכל רחבי העולם. עברתי לא מעט תאונות אבל אנחנו תמיד מנסים לקבל את ההחלטה הנכונה בזמן הנכון, לחזור הביתה בחיים". החוקר הוותיק לבסוף התבדח עם הגולשים: "זה בטוח יותר לראות קוביות קרח בג'ין וטוניק שלך מאשר לראות קוביות קרח נופלות על פניך בקוטב".