שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און הופיע בסוף השבוע האחרון בציבור לראשונה מזה זמן רב ודיבר על המתיחות ביחסים עם ארצות הברית סביב תוכנית הגרעין של המדינה, אך מה שתפס את עיני התקשורת המערבית היה המראה החריג שלו.

בימים אלה סובלת צפון קוריאה ממשבר קיצוני של מחסור במזון, ולפי ההערכות בעוד חודשיים צפוי להיגמר כל האוכל במדינה. מומחים חוששים כי צפון קוריאה צועדת בצעדי ענק לעבר חזרה למשבר הרעב שהרג מיליונים מאזרחיה בשנות ה-90, ואין עדות טובה יותר למצב העגום מאשר תמונה אחת של המנהיג הדגול – שנראה חיוור ורזה הרבה יותר מבעבר.

ביום שישי האחרון הופיע קים בפני נציגי מפלגת הפועלים של צפון קוריאה בפיונגיאנג. בתמונה שצולמה על ידי הסוכנות הממשלתית במדינה מופיע קים כשניכר שירד במשקל. האתר NK News, שבסיסו בסיאול, פרסם תמונות המצביעות על כך שקים אפילו הידק את הרצועה לשעון IWC פורטופינו החביב עליו.

באותה ישיבה, דיבר הדיקטטור הצפון קוריאני על קיצוב המזון לאזרחים. מחיר המזון הבסיסי זינק כתוצאה מנזקי סערה עזים, כאשר על פי הדיווחים נמכרים פריטים כמו קפה תמורת יותר מ-300 שקלים ליחידה. בשבוע שעבר קים התייחס למשבר הגובר במגזר החקלאי של מדינתו, והודה שהמצב הולך ומחמיר. הוא אף הוסיף כי הכלכלה הממשלתית אינה יכולה להאכיל את אזרחיה.

דיווחים אחרונים של ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO) אמרו כי לצפון קוריאה נותרו רק חודשיים של אספקה. יש חשש גובר מפני חזרה על משבר הרעב מלפני 30 שנה, שעל פי הערכות מסוימות הרג יותר משלושה מיליון צפון קוריאנים. באו"ם הסבירו כי האומה סובלת ממצב קשה ביותר עם מחסור של 860,000 טונות של מזון בכל הארץ.

בעוד קים סירב לפרט את היקף משבר המחסור במזון, הוא הזהיר לאחרונה את האזרחים והודיע להם להיות מוכנים ל"צעדה מפרכת" נוספת, הכינוי שניתן למשבר הרעב ההמוני בשנות התשעים.