נותר לנו עוד פחות משבוע עד לסוף חודש מרץ ונגיף הקורונה עדיין לא מראה סימני האטה משמעותיים. יותר מ-3 חודשים אחרי שהוא התפרץ במחוז חוביי, סין, נגיף ה-COVID-19 ממשיך להתפשט ברחבי העולם – ובשבוע האחרון אף להתפרץ ברחבי ארה"ב (שם מניין הנדבקים כבר עבר את ה-70 אלף).

מאז התפרצות הווירוס הקטלני, מומחים רבים גרסו כי מקורו ביולוגי והוא ככל הנראה התפרץ בשוק בשר של חיות אקזוטיות בעיר ווהאן. למרות זאת, רבים בעולם טוענים כי ה"אמת" לגבי הנגיף הרבה יותר מטרידה מזה ומפיצים שלל קונספירציות שקשורות ל-COVID-19 – הנה כמה מהשכיחות והמופרעות ביותר ברשת:

טראמפ מאחורי הכל!

View this post on Instagram

A post shared by President Donald J. Trump (@realdonaldtrump) on

האמינו או לא, אבל ישנם כמה אנשים שגורסים כי לא רק שהנגיף הונדס גנטית על ידי מדענים – הוא גם נוצר במעבדות סודיות בארה"ב. מקור הקונספירציה הזו היא רוסיה, שם קריין טלוויזיה מערוץ Первый канал טען כי דונלד טראמפ עומד מאחורי ההתפרצות במזרח הרחוק שנועדה למוטט את הכלכלה הסינית.

הקריין ביסס את טענותיו על כך ששמו של נגיף הוא "קורונה" – כלומר, "כתר" בלטינית. לטענתו, השם הוא קריצה ערמומית להיסטוריה של טראמפ, שנהג להיות שופט בתחרויות יופי ואפילו להכתיר את הזוכות. אמירותיו האבסורדיות הופרכו על ידי שורת של מדענים, שהדגישו כי הווירוס קיבל את השם שלו בגלל הצורה שלו – שמזכירה כתר.

האנטי וירוס של ביל גייטס

View this post on Instagram

A post shared by Tim Garvin (@garvin_tim) on

מה הקשר של מייסד Microsoft המיליארדר להתפרצות? ובכן, ישנם אלו שטוענים כי יש לאיש העסקים יד בדבר לאחר שהוא "ניבא את בואו של הנגיף" באוקטובר של 2019, כאשר השתתף בפאנל מיוחד של פורום הכלכלה העולמי והמרכז הרפואי ג'ון הופקינס, בנוגע למוכנות העולם להתפרצות של מגפה – צירוף מקרים?! כן, כנראה שכן.

קונספירטורים טוענים כעת שגייטס, יחד מספר ארגונים נוספים, תכנן את התפרצות הווירוס. למה? כדי שהוא יוכל "לגזור קופון" על מכירות החיסונים שהוא הפיק מבעוד מועד בשיתוף פעולה עם מכון Pirbright הבריטי. התאוריה תפסה תאוצה לאורך החודשים האחרונים, עד שלבסוף גורמים בהנהלת המכון נאלצו להכחיש כל קשר לטענות הללו.

דור 5 לקורונה

אם לא שמעתם עד עכשיו את הקונספירציה הזו, הרי לכם התקציר: נגיף הקורונה לא התפרץ בגלל מאכלים משונים במזרח הרחוק, אלא בגלל אנטנות סלולריות בטכנולוגיית 5G. הסברה הזו מבוססת על מאמר בן 20 שנה שקבע כי הקרינה מן האנטנות מזיקה לבני אדם. כעת, גולשים רבים טוענים שאנטנות דור 5 למעשה פוגעות במערכת החיסונית של האדם וגורמת לו להיות פגיע יותר למחלות.

רק נדגיש כי המאמר פורסם בשנת 2000 ומאז פורסמו מספר מאמרים שמפריכים את מסקנותיו. למעשה, לקח לחוקרים רק 5 שנים להוכיח כי הקרינה מן האנטנות הללו לא מזיקה לבני אדם. מעבר לזה, חשוב לזכור גם שפריסת האנטנות בארה"ב קדמה בהרבה לזו בסין – ועד לאחרונה, לא התפרצו שם וירוסים או מחלות מדבקות.

וירוס הקורונה מהונדס ספציפית בשביל לפגוע באיראנים

View this post on Instagram

A post shared by Ayatollah Seyed Ali Khamenei (@khamenei_ir) on

אחת המדינות שנפגעו בצורה הקשה ביותר מהתפרצות הנגיף לאורך החודשים האחרונים הייתה איראן – שם קרוב ל-30 אלף בני אדם כבר נדבקו ומתוכם יותר מ-2,070 בני אדם כבר מתו. לאחרונה, האייטולה חמינאי התייחס למספרים המדאיגים וטען כי הנגיף "נוצר ספציפית בשביל לפגוע באיראנים".

חמינאי הביע את דעותיו הביזאריות בזמן שסרב להצעת סיוע מן הממשל האמריקאי. המנהיג האיראני הוסיף: "ייתכן שהתרופות שלכם היא דרך להפיץ את הווירוס אף יותר. הנגיף הזה הונדס במיוחד בשביל לפגוע במטען גנטי של איראנים. אתם עשויים לשלוח לפה אנשים במסווה של רופאים ומטפלים, שמטרתם תהיה לראות את השפעת הרעל שלכם במו עיניהם". 

נחשו מה אנחנו חושבים על הטענות שלו.

יש תרופה למכה – אבל לא מוכנים לשווק אותה לציבור

View this post on Instagram

A post shared by ИнвестБлог PROFVEST (@profvestblog) on

הקונספירציה הזו צצה לה אי שם בסוף חודש ינואר, לאחר שהופצה בפייסבוק. בפוסט המקורי, שכמובן נמחק, נכתב: "באורח נס, נמצא חיסון זמין לנגיף הזה. כעת, כלי התקשורת מפחידים את כולם בהסגר ובבידוד". בגוף הפוסט כמובן צרפו תמונה של טופס פטנט של חיסון לנגיף הקורונה – האמנם?

מומחים שבדקו את הטענות הללו קבעו כי הדיווח לא בדיוק נכון. כלומר, אמנם אכן מדובר בחיסון נגד נגיף הקורונה, אבל לא מהסוג שהתפרץ בחודשים האחרונים. למעשה, זה היה חיסון לנגיף ה-SARS, שהתפרץ לפני 18 שנים. אמש אדליה, חוקר בכיר באוניברסיטת ג'ון הופקינס, התייחס לדיווח ואמר: "נכון לעכשיו אין לאף אחד חיסון לנגיף שהתפרץ בווהאן".

הווירוס מהחלל החיצון

קונספירציה נוספת ולא פחות מופרעת גורסת כי מקור ה-COVID-19 הוא מהחלל החיצון – כן, ממש כמו בסרטי מדע בדיוני סוג ז'. התאוריה התעוררה לאחר שכמה גולשים נזכרו שהתרסק מטאור אזור צפון-מזרח סין כחודשיים לפני התפרצות הנגיף.

מדענים התייחסו לתאוריה בעבר ואמרו שהיא לא מתקבלת על הדעת מכמה סיבות. ראשית כל, המטאור לא התרסק על פני האדמה, אלא במים. שנית, מטאור בוער בטמפרטורות גבוהות מאוד (כ-650 מעלות צלסיוס) בזמן שהוא חודר את האטמוספרה של כדור הארץ – מספיק חם בשביל לשרוד כל יצור חי, כולל וירוסים. מעבר לזה, גם אם הוא כן הצליח לשרוד את החום, אז הוא כמעט בטוח לא שרד את ההתרסקות. אף על פי כן, זו בהחלט אחת הקונספירציות המקוריות ביותר.

הקורונה היא נשק ביולוגי שיצא משליטה

View this post on Instagram

A post shared by Bluestone Sunshields (@bluestonesunshields) on

תאוריית הקונספירציה השכיחה ביותר שקשורה לנגיף הקורונה היא זו שגורסת כי מדובר בנשק ביולוגי שפותח על ידי שלטונות סין ויצא משליטה. התאוריה צצה לאחר שנחשף כי מקור התפרצות הווירוס נמצא קרוב למעבדה לאומית למחקר ביולוגי.

קונספירטורים טוענים כי מדובר בסברה מתקבלת על הדעת, לאור העובדה שזו לא תהיה הפעם הראשונה שווירוסים דלפו ממעבדות מחקר בסין. לטענתם, חוקרים מקומיים גרמו לאורך השנים לשתי התפרצויות של נגיף ה-SARS – אשר גבה את חייהם של מאות אנשים בין השנים 2002-2003. למרות זאת, רבים בקהילת המדע שבו והדגישו כי מדובר בפייק ניוז, ושמקור הווירוס הוא מן הטבע.