קבוצת מדענים מארה"ב ואוסטריה הצליחה להפריך תאוריית קונספירציה שמשגעת אנשים כבר יותר מ-7 עשורים. חובבי ההיסטוריה ביניכם כנראה מודעים לכך שרודולף הס, המשנה של אדולף היטלר במפלגה הנאצית, נתפס בסקוטלנד בשנת 1941 לאחר ניסיון כושל לנהל משא ומתן לשלום עם הבריטים. מה שאולי לא ידעתם זה שלא מעט אנשים סבורים כי הס מעולם לא נתפס.

תאוריית הקונספירציה גורסת כי האדם שנתפס באותו יום לא היה הס, אלא כפיל. למעשה, הרבה אנשים האמינו לסברה הזאת, כולל נשיא ארה"ב ה-32 פרנקלין ד. רוזוולט. כפיל או לא, האדם שנתפס בסקוטלנד נעצר על ידי הבריטיים ובסוף המלחמה, הוא הוסגר לגרמניה לצורך משפטי נירנברג – שם הוא קיבל מאסר עולם בכלא שפנדאו והוכר מאז בתור "שפנדאו מס.7". בשנת 1987, הוא נמצא ללא רוח חיים לאחר שהוא התאבד בתלייה.

קונספירציית הכפיל של הס הפכה לאורך השנים לאחת התעלומות הביזאריות של מלחמת העולם ה-2. למרות העובדה שהרשויות הדגישו שהס הוא בוודאות "שפנדאו מס.7", רבים הצביעו על מגוון סיבות שמפקפקות בהיותו המשנה של היטלר. לדוגמא: הייתה טענה שבית החזה של "שפנדאו מס.7" היה נקי מצלקות, למרות פציעת הירי של הס ממלחמת העולם ה-1. טענה נוספת גרסה כי ל-"שפנדאו מס.7" לא היה את הרווח בין השיניים שהיה להס וכי לאורך השנים הוא סירב להיפגש עם בני משפחתו – אך כעת, אפשר לומר באופן חד משמעי: "שפנדאו מס.7" היה... רודולף הס.

חוקרים הצליחו לגלות דגימת דם ישנה של האסיר, אשר אוכסנה בבי"ח צבאי בוושינגטון DC בשנת 1982. ד"ר שרמן מק'קול, מומחה לפתולוגיה, מספר על הרגע שבו הוא גילה את הדגימה. "זה קרה בזמן ההתמחות שלי בביה"ח וולטר שרמן", הוא סיפר. "רק אחרי כמה שנים, שמעתי על תאוריית הקונספירציה עם הכפיל". לאחרונה, ד"ר מק'קול וקבוצת חוקרים מאוניברסיטת זלצבורג הצליחו למצוא את קרובי המשפחה החיים של הס (שזהותם נשמרת בסוד) ולבצע התאמה בין הדגימות.

"אי התאמה בין הדגימות הייתה מחזקת את תאוריית הכפיל", סיפר יאן קמפר-קיסליך, חוקר מאונ' זלצבורג. "אולם, התאמה הייתה מפריכה את התאוריה" – ואכן, זה מה שקרה. על פי הממצאים, יש סיכוי של יותר מ-99.99 אחוזים לקרבת דם בין האנשים שסיפקו את שתי הדגימות. כלומר, "שפנדאו מס.7" הוא בסבירות גבוהה ביותר רודולף הס. המחקר שלהם פורסם מאוחר יותר בכתב העת Forensic Science International: Genetics, שם הם חתמו את התעלומה במשפט: "תאוריית הקונספירציה לפיה 'שפנדאו מס.7' היה כפיל אינה סבירה באופן קיצוני ולפיכך, היא מופרכת".