השבוע, טרגדיה הכתה בעולם הספורט כאשר קובי ברייאנט, שחקנה האגדי של ה-L.A Lakers, נהרג בהתרסקות מסוק קטלנית בבוקר של יום ראשון,יחד עם עוד 8 בני אדם, אחת מהן בתו ג'יאנה בת ה-13. 

מותו של כוכב ה-NBA גרם להלם בקרב מיליארדים, וכך גם המידע שהגיע אחריו, כמו הציוץ שניבא את נסיבות מותו עוד בשנת 2012, סרטוני ההתרסקות המזויפים של התאונה וחשיפת אחת מבין כמה הקלטות קוליות של ההתרסקות עצמה.

הידיעה על מותו הטרגי של כוכב ה-NBA לשעבר הובילה לא רק למבול של ידיעות וטורים אישיים לגביו, אלא גם לשטף של פייק ניוז וקונספירציות הזויות ברשת. את חלקם אנחנו יכולים כמובן לשלול, אבל חלקם... ובכן, תשפטו בעצמכם.

קורבן של משפחת קלינטון

כן-כן, אנחנו מתחילים עם החזקים: כמו מפורסמים רבים שמתו לפניו (אנחנו מדברים עליך ג'פרי), קובי ברייאנט מצא את עצמו ברשימת החיסול של הילרי - למה? בגלל שהיה לו מידע שיוביל למעצרה - או כך לפחות נכתב בפוסט בפייסבוק שעות ספורות אחרי ההודעה על מותו של  קובי.

להודעה המפוקפקת צורף צילום מסך מציוץ של כוכב ה-NBA ובו נכתב: "יש לי מידע שיוביל למעצרה של הילרי קלינטון". הציוץ נכתב, כביכול, שעה לפני התאונה, מה שהוביל רבים לסברה שהכל היה מתוכנן. האם זה נכון? ובכן, במקרה הזה אנו יכולים לאשר שמדובר בייק ניוז מוחלט, משום שברייאנט לא צייץ דבר ב-26 בינואר. למרות זאת, בדיקה קצרה ב-Google Trends מוכיחה שלא מעט אנשים לקחו את הדיווח הזה ברצינות רבה.

לברון הורה להרוג אותו

View this post on Instagram

A post shared by RFG ChosenOne-YouTube Channel (@rfg_chosen1) on

מקלינטון אל "קינג ג'יימס": גולשים רבים אמנם לא האמינו כי להילרי היה קשר לתקרית, אבל הם היו משוכנעים כי מותו של קובי היה מתוכנן. על כן, נשאלת השאלה: מי הכי ירוויח ממותו של הקלעי המוביל של ה-Lakers? ואם חסר לכם כמה ברגים בראש, אז מסתבר שהתשובה היא הכוכב הנוכחי של הקבוצה.

אושיית הרשת RFG ChosenOne, אשר נוהג להפיץ קונספירציות הזויות באינסטגרם ויוטיוב, התייחס לתאוריה הזו בחשבון המדיה החברתית שלו וכתב: "יום אחרי שלברון עקף את ברייאנט ברשימת הקלעים המובילים בהיסטוריה של ה-NBA, המסוק הפרטי שלו מתרסק", הוא כתב. "בשבילי, זה מרגיש כמו הקרבת קורבן". הפוסט שלו אמנם קיבל יותר מ-2,800 לייקים, אבל הוא גם קיבל תיוג מאינסטגרם בתור "פייק ניוז" - מביך.

קובי חי!

קונספירציות הנוגעות לסלבריטאים מתים שכביכול עדיין חיים בינינו הן שכיחות מאוד. אנשים פשוט לא מסוגלים לקבל את העובדה שאומנים שהיוו השראה גדולה עבורם כבר לא בין החיים. בין התאוריות המפורסמות ביותר ניתן למצוא את מלך הרוקנ'רול אלביס פרסלי, הראפר טופאק שאקור ואפילו זמר "הדלתות" ג'ים מוריסון - אז למה לא קובי ברייאנט בעצם?

שעות ספורות אחרי שנודע על מותו של כוכב ה-NBA לשעבר, החלו לצוץ להם כל מיני פוסטים ברשתות החברתיות שגורסים כי ברייאנט עדיין בחיים. חלקם אף אמרו שכל הפרשה היא חלק ממתיחה אחת גדולה וש"קובי ברייאנט בסדר גמור" - אז לפני שיהיה לנו מקרה פרסלי נוסף - לא. בראיינט איבד את חייו בטרגדיה הנוראית והשריף של מחוז לוס אנג'לס אישר את זה. האם אפשר להאמין לשריף אתם שואלים? נו באמת.

ההתרסקות הייתה הטעייה

אנחנו ממשיכים בקו ה"שטויות שאנשים מפרסמים ברשת" ופונים אל מחוזות תאוריות ה"דיפ סטייט" (או "דיפ שטעטל" כפי שזה מכונה במחוזותינו). 

אריק כרמן, זמר פופ אמריקאי משנות ה-70 וקונספירטור לא קטן, התייחס לתאונת המסוק של ברייאנט ורמז כי היא בכלל הייתה ספין בשביל שאנשים לא יצפו בצוות ההגנה של טראמפ (הנמצא בהליכי הדחה) קורע לגזרים את התיק נגדו. הציוץ עצמו קיבל יותר מ-18 אלף לייקים ויותר מ-6,500 שיתופים - שלא לדבר על לא מעט תגובות מאנשים מאוד מפוקפקים.

מה הסיכוי שיש כאן אמת? ובכן, אמריקאים באמת אוהבים לייצר דרמות מיותרות ולכן לא מדובר בטענה מופרכת. עם זאת, מעולם לא הורגש שלטראמפ יש צורך לייצר ספין כדי להתרחק מאש. אם כבר, הוא זה שמצית אותה.

קובי הוקרב עבור אילומינטי

View this post on Instagram

A post shared by Isaac Weishaupt (@isaacweishaupt) on

איך אפשר בלי המלה "אילומינטי" כמדברים על תיאוריות קונספירציה. האמינו או לא (ואתם תאמינו), אבל יש לא מעט אנשים שבטוחים שהאליטה של תעשיית הבידור שורצת כל מיני כתות שטניות וארגונים סודיים. מהבחינה הזאת, אין זה מפתיע שגולשים רבים קישרו את מותו של קובי ברייאנט לאחד הארגונים המסתוריים ששולטים, כביכול, בעולם - האילומינטי.

על פי הקונספירציה, כוכב ה-NBA לשעבר נרצח כחלק מרצונה של "הארגון ששולט בעולם". אייזיק ווייסהופט, עורך האתר illuminatiwatcher, התייחס לכך בפודקאסט שלו - שם הוא טען כי מותו של ברייאנט היה הקרבה עבור הבכירים בארגון. למעשה, הוא אפילו כינה את האקט בתור "Blood Sacrifice", לא פחות ולא יותר. למה שהם ירצו את דמו של קובי? עזבו, אתם באמת לא רוצים להתחיל עם החפירות האלה. וגם איך אםשר למצוא תשובה נכונה והיגיונית למשהו חסר היגיון לחלוטין?

סרטון ההתרסקות

כפי שכבר ציינו מקודם, בתחילת השבוע פרסמנו כיצד אחד המשתמשים בטוויטר חזה את מותו של ברייאנט בהתרסקות מסוק. כעת מתברר שהוא לא היה היחיד שחזה את הטרגדיה האיומה, אלא גם התסריטאים של סדרת האנימציה הקומית The Legend of Chamberlain Heights.

בסרטון שנלקח מפרק בסדרה, ששודר במקור בשנת 2016, ניתן לראות כיצד מסוק מתרסק בסמוך לחבורת הגיבורים. לאחר מכן, כוכב ה-NBA לשעבר מציץ החוצה לבקש עזרה, לפני שכלי התעופה מתפוצץ ומתלקח. גולשים רבים שיתפו את הסצינה המצמררת והקליפ הפך לוויראלי. בניסיון למזער את הנזק ומתוך כבוד להרוגי האסון, עורכי ערוץ Comedy Central החליטו לגנוז את הפרק מאתר האינטרנט שלהם ומפיקי התוכנית פרסמו הודעת התנצלות בחשבון הטוויטר של הסדרה.

האם יש משמעות לסרטון? בתכנית של "משפחת סימפסון" היו הרבה יותר סצינות שחזו במדויק את העתיד ואף אחד לא חושב שמדובר כאן בכוח על טבעי, אז סביר שגם במקרה הזה מדובר בצירוף מקרים מצער ומצמרר. בראיינט התנייד רבות במסוק, עד כדי כך שלו ולאשתו היה הסכם שהם לעולם לא יטוסו ביחד כדי שאם חלילה יקרה משהו, הילדים לא יאבדו את שני הוריהם. 

כך או כך, אנחנו כבר יודעים שכמו בכל מקרה מוות מפתיע ונורא של מפורסם - גם הפעם תיאוריות הקונספירציה ימשיכו להתפתח ולצמוח עוד שנים רבות לאחר הטרגדיה, אבל אסור לשכוח שעוד 8 אנשים איבדו את חייהם בתקרית הקשה הזו וכל תרומה ליצירת שמועות והפצת תיאוריות קונספירציה הן בסופו של דבר זלזול בזכרם.