View this post on Instagram

A post shared by Nostradamus Falcı Wahrsager (@nostradamus_falci) on

בולגריה. אוגוסט, 1976. השחקנית והזמרת היוגוסלבית סילבנה ארמנוליץ' נמצאת בעיצומו של מסע הופעות במזרח-אירופה ובשיא הקריירה שלה. ממרום מעמדה בבוהמיה הקומוניסטית, היא מחליטה להיפגש עם סלבריטאית מקומית, אישה שהמוניטין שלה הצליח להגיע עד למחוזות הקרמלין. עם הנהג האישי שלה, היא עושה את דרכה אל רופיט, כפר קטן בדרום-מזרח בולגריה, בסמוך לגבול עם יוון. שם, היא הולכת אל בקתת עץ ישנה ובה אישה זקנה עם מצנפת שחורה על ראשה שמרותקת לכיסא גלגלים – באבא ונגה. בעיניים עצומות, היא מפנה את מבטה לכיוון החלון. ארמנוליץ' מתיישבת לידה, מציגה את עצמה ומבקשת מן האישה לגלות לה מה צופן לה עתידה. שתיקה. ונגה לא מסיטה את מבטה מן החלון.

קר בבקתה. הזמרת נעה בכיסא שלה באי נוחות. היא מבקשת שוב, אך ונגה ממשיכה לשתוק. ארמנוליץ' מתעקשת לדעת ובשלב מסוים, סבלנותה של הזקנה פוקעת. "כלום", היא עונה לה, "אין לי מה להגיד לך. איני רוצה לדבר איתך". הזמרת מבינה את הרמז וקמה מהכיסא. היא מוציאה את הארנק שלה כשלפתע, ונגה עוצרת אותה. "לא", היא מצווה עליה. "את לא צריכה לשלם. לכי. חזרי בעוד שלושה חודשים. כלומר, אם תוכלי בכלל לבקר אותי בעוד שלושה חודשים". מבטה של ארמנוליץ' קופא. היא מחזירה את הארנק למקומו ויוצאת מהבקתה בסערת רגשות. דמעות זולגות על לחייה. מבחינתה, הזקנה חתמה את גורלה וקבעה כי נותרו לה רק 3 חודשים לחיות – אך בפועל, נשארו לה אפילו פחות מזה.

ב-10 לאוקטובר, ארמנוליץ' מצאה את עצמה בנסיעה לבלגרד לצורך קונצרט. זו הייתה שעת ערב מאוחרת, היא ישנה במושב שליד הנהג. בשלב מסוים, הרכב מצא את עצמו בנתיב הנגדי של הכביש ונוסע במהירות של 130 קמ"ש. האם הנהג נרדם? האם משהו הסיח את דעתו? האם הייתה תקלה טכנית ברכב? עד היום, אף אחד לא יודע. מה שכן ידוע זה שהמכונית התנגשה חזיתית במשאית והזמרת נהרגה באופן מידי – חודשיים אחרי שהיא ביקרה את ונגה ברופיט.

View this post on Instagram

A post shared by SILVANA ARMENULIC (@silvana.armenulic) on

חודש דצמבר מתקרב אט אט לסיומו וכמדי שנה, התפרסמו הנבואות של באבא ונגה לקראת שנת 2019 – תופעה שמפתיעה אותנו כל שנה מחדש, בעיקר מהסיבה שהיא מתה לפני 22 שנים. מאמינים אדוקים של המיסטיקנית טוענים שהיא חזתה בשנה הבאה ניסיון התנקשות בחייו של נשיא רוסיה, מחלה מסתורית שתכה את נשיא ארה"ב, כמו גם מטאור שיפגע בצפון כדור הארץ (ככל הנראה ברוסיה). על פניו, למרות שחלק מההשערות הללו אולי נשמעות מתקבלות על הדעת, קשה שלא להשתעשע מהטון המופרך שלהן – שלא לומר פרוע. למרות זאת, אנשים עדיין מתעניינים בנבואות שלה וקוראים אותן בעניין רב ונשאלת השאלה: למה?

לפני שאנחנו עונים על השאלה הזאת, חשוב להדגיש כי באבא ונגה הייתה מאוד מיוחסת בתקופתה. אל תתנו למראה המוזר או לנבואות המודרניות על מטאורים לבלבל אתכם. באבא ונגה לא סתם נקראה "הנוסטרדמוס של הבלקן". במחצית הראשונה של המאה ה-20, היא נחשבה בתור מגדת העתידות הגדולה ביותר של מזרח אירופה ואולי אפילו העולם כולו. מספיק רק לקרוא מעט על המוניטין שהיא פיתחה בשביל להבין שהיא לא הייתה סתם קשישה שאיבדה קשר עם המציאות.

המכשפה האהובה על הקרמלין

נולדה בשנת 1911 בסטרוּמיקה, מקדוניה של ימינו, שמה המקורי היה ונגליה פנדבה דימיטרובה. בצעירותה, היא הייתה ילדה בריאה עם עיניים חומות ושיער בלונדיני. אינטליגנטית לגילה, היא התעניינה מאוד בצמחי מרפא ונהגה לחקור את סביבתה באדיקות. יום אחד, בזמן שהיא טיילה בשדה מקומי, משהו מסתורי קרה לילדה שגרם לה לאבד את מאור עיניה. לטענתה, סופת טורנדו הרימה אותה באוויר והטיחה אותה על הארץ. היא נמצאה חבולה, כאובה ועיניה היו מלאות באבק וחול. משפחתה הענייה לא הייתה מסוגלת להרשות את הטיפולים הרפואיים שהילדה הזדקקה להם וכתוצאה מכך, כושר הראיה שלה התדרדר – עד שבסופו של דבר, היא הפכה לעיוורת.

על פי ג'ודית ג'ויס, עורכת הספר "The Weiser Field Guide to the Paranormal", ונגה טענה לאורך השנים כי היא פיתחה את הכישורים המסתוריים שלה לאחר שהיא איבדה את מאור עיניה. עד מהרה התברר לתושבי העיירה שלמרות העיוורון של הנערה, הייתה לה יכולת יוצאת דופן "לדעת דברים". הפעם הראשונה שהיא הציגה את יכולתיה, על פי ג'ויס, הייתה כשהיא הצליחה להוביל את אביה אל כבשה שאיבדה את דרכה במרעה. כשהוא שאל אותה איך היא ידעה היכן למצוא את הכבשה, ונגה ענתה: "יכולתי לראות אותה".

View this post on Instagram

A post shared by @x_misfit_grrrrl_x on

 

באבא ונגה טיפחה במרוצת הזמן מוניטין של מגדת עתידות מופלאה. לטענתה, היא יכלה לראות את החיים של אנשים שניצבו מולה מתחילתם ועד סופם – כמו תמונת בארוק. כמו כן, היא טענה שהיא מסוגלת לתקשר עם ישויות שלא מן העולם הזה ואמרה שחייזרים חיים על פני כדור הארץ במשך מאות שנים. השמועה על הכישרון העל-טבעי שלה התפשטה ברחבי מזרח-אירופה ומעבר. בתקופת מלחמת העולם ה-2, אנשים נהרו אל ביתה בתקווה שהיא תוכל לחשוף בפניהם מה עלה בגורל יקיריהם או היכן ניתן למצוא את מקום קבורתם.

הפופולריות שלה גדלה כל כך, שבשלב מסוים היא אפילו זכתה לקבל ביקור מבוריס ה-3, מלך בולגריה. אגב, הוא לא היה השליט היחיד שביקר את המיסטיקנית. ליאוניד ברז'נייב, שליט בריה"מ ה-5, ביקר את באבא ונגה לאורך השנים גם כן. ככלל, המשטר הסובייטי רדף אחר מיסטיקנים, מגדות עתידות ומכשפות – אך לא אותה. עם השנים, היא הפכה להיות אחת התופעות המסקרנות ביותר עבור בכירים בקרמלין שרק רצו לחקור אותה. ישנה סברה כי מדענים סובייטים חקרו את הנבואות של ונגה וגילו כי 80 אחוזים מהן היו נכונות. היא אפילו ניבאה את נפילתה של בריה"מ, אמירה מאוד שנויה במחלוקת בתקופתה – ולמרות זאת, הקרמלין לא היה מוכן להתעסק איתה. היא ריתקה אותם.

הציטוטים והמקורות

המאמינים האדוקים של באבא ונגה מייחסים לה נבואות של מגוון תקריות שהתחוללו במחצית השנייה של המאה ה-20 ועד לתחילת המאה הנוכחית. בין הנבואות שמיוחסות למיסטיקנית המסתורית ניתן למצוא את תאריך מותו של סטאלין, אסון הכור הגרעיני בצ'רנוביל, טביעת הצוללת הגרעינית "קורסק", המתיחות בין מדינות המערב וצפון קוריאה, הצונאמי הקטלני של 2004, זכייתו של וסלין טופאלוב באליפות השח-מט בשנת 2005, אסון הכור הגרעיני בפוקושימה והתגבשות דאע"ש. למרות זאת, הנבואה המשמעותית ביותר שמיוחסת אל המיסטיקנית היא מתקפת ה-11 בספטמבר – וספציפית הפיגוע במגדלי התאומים.

עוזרים של באבא ונגה טוענים כי בשנת 1989 הם שמעו אותה אומרת: "אימה, אימה! האחים האמריקאים יפלו לאחר מתקפה של ציפורי פלדה. הזאבים ייללו בסבך ודם של חפים מפשע יישפך". עד היום, זה נחשב בתור אחד הציטוטים הקאנונים של המיסטיקנית הבולגרית. מאמינים אדוקים שלה סבורים גם שהיא חזתה את מותה וטענה כי הכישורים העל-טבעיים שלה יועברו לילדה בת 10 שמתגוררת בצרפת. ב-11 לאוגוסט, 1996, היא מתה בסופיה בעקבות סיבוכים של סרטן השד. היא הייתה בת 85.

View this post on Instagram

At the home of the healer and clairvoyant Baba Vanga in Petrich, Bulgaria now a museum. #bulgaria #petrich #babavanga #travel #spiritual #psychic #mystic #museum

A post shared by Nicholas Peart (@nicholaspeart83) on

 

רבים מבין המבקרים של באבא ונגה והמאמינים שלה נוהגים להדגיש את העובדה שהיא הייתה אנאלפביתית. כתוצאה מכך, היא מעולם לא השאירה כתבים או יומנים מאחור. כלומר, כל הנבואות והציטוטים שלה הם בגדר שמועה. כל המקורות שמייחסים אליה ציטוטים או נבואות, שנויים במחלוקת במקרה הטוב.

אתר החדשות הצרפתי Journal Metro התייחס לטענה הזו במאמר שפורסם בנובמבר 2016. ג'ף ייטס, כותב המאמר, מתייחס לנבואה אשר מיוחסת לבאבא ונגה, לפיה תהיה מלחמת עולם משנת 2010 עד שנת 2014. לטענתו, כאשר המלחמה המדוברת לא התחוללה, המאמינים של המיסטיקנית פשוט שינו את הפרטים – וטענו כי "המלחמה הגדולה" תחל בשנת 2016 - מה שגם לא קרה. "אין לנבואות של באבא ונגה מקור רשמי", כותב ייטס ומוסיף, "משמעות הדבר שכל אחד מסוגל להמציא מה שהוא רוצה ולהגיד שהיא אמרה את זה".

כל מה שייטס אומר כמובן אמור להיות מובן מאליו עבור כל אדם נורמטיבי. מספיק מבט אחד בטוקבקים של כתבות על באבא ונגה בשביל לראות שבשנים האחרונות היא לא מרשימה יותר מדי אנשים. למרות זאת, מסתמן שהמון אנשים עדיין סקרנים מהיכולות העל-טבעיות של באבא ונגה ועל כן, היא ממשיכה להישאר רלוונטית עוד בימינו – למעלה מ-20 שנה לאחר מותה. ואת התופעה הזאת, כנראה שאפילו נוסטרדמוס לא יכול היה לנבא.

אז למה היא כל כך מרתקת אתכם? שאלה טובה. אולי כי היא, כתופעה, מבדרת אתכם. אולי בגלל המיסטיקה שאפפה אותה. ואולי בגלל שכולנו כבשים אבודות במרעה, שרק מחכים שאיזו נערה עיוורת ומסתורית תחזיר אותנו לעדר.