hollow earth
ככה נראה הקוטב הצפוני? | צילום: HITANDRUN

זאת תאוריית קונספירציה שסחפה אחריה מאמינים רבים, עד כי כמה מהם קיפדו את חייהם בניסיון להוכיח אותה ולהגיע למחוזות הפרועים עליהם היא מדברת. את התאוריה על "כדור הארץ החלול" (Hollow-Earth) אפשר עוד למצוא בפולקלור ובמיתוסים של ימי קדם מכל קצוות העולם, בהם מסופר על כך שכדור הארץ הוא למעשה קליפה חלולה –  ושאפשר להגיע לארץ התת קרקעית שבתוכה דרך חורים הפזורים ברחבי העולם.

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

עם הזמן זוהתה ממלכה זו עם המקום בו נמצאים החיים שאחרי המוות, כמו העולם התחתון היווני, הגיהינום הנוצרי והשאול היהודי-קבליסטי. במאות ה-17 וה-18, עם גילויו ויישובו של רוב כדור הארץ, הפך המיתוס הדתי לתאוריית קונספירציה של ממש הנתמכת בחישובים מתמטיים ואסטרונומיים. לדברי חובבי הקונספירציה, את הארץ התחתונה הקימו ציוויליזציות סודיות ומתקדמות בהרבה משלנו, הנהנות מאקלים חמים הודות לשמש פנימית המאפשרת קיומם של חיים וצמחייה בפנים הכדור. ככה זה כשאתה נולד מאוחר מדי למפות את כדור הארץ ומוקדם מדי מכדי למפות את החלל החיצון – מפללים לאיזשהו שטח מסתורי ומיסטי שנותר לגלות ולחקור.

hollow earth
גן עדן או גיהינום? | צילום: HITANDRUN
 

גם היטלר מתחבא שם

הראשון להעלות היפותזה מדעית סדורה על החלל שבפנים כדור הארץ היה אדמונד היילי, אסטרונום מן המאה ה-17, שבשנת 1692 העלה על כתב את הרעיון שכדור הארץ בנוי מארבע קליפות המצויות אחת בתוך השנייה וביניהן מפרידה אטמוספרה. לאחר מכן התפתח הרעיון בידי אסטרונומים אחרים לכדי קליפה אחת שבמרכזה שמש פנימית. בנוסף טענו כי מקורם של האינדיאנים הוא מקהילות החיות בפנים הכדור.

hollow earth
שמש פנימית ואקלים נעים | צילום: HITANDRUN
 

בשנת 1818 הקצין האמריקאי ג׳ון קלבס סימס, מאמין נלהב של ההיפותזה של היילי, פרסם כרוז שהודיע כי ״אני מכריז בזאת כי כדור הארץ חלול וניתן ליישוב. הוא מכיל מספר קליפות מוצקות, אחת בתוך השנייה, שפתוחות בקוטביהן במיקום של 12 או 16 מעלות. אני נכון לחקור את החלל״. הוא הקדיש את כל חייו בניסיון לגייס לובי וכספים מהממשל בכדי לממן משלחת לקטבים, כביכול הפתחים מהם ניתן לרדת אל פנים הכדור. במהלך הדיון על מימון משלחתו אף הוצע כי משרד החוץ יהיה מעורב בעניין, בגלל האפשרות שבמסעו ייתקל בגזע חדש של אנשי פנים הכדור. אחרי שנדחה וכשל שוב ושוב בהשגת מימון למשלחת, נפטר סימס כשהוא עדיין מאמין בכל לבו ברעיון כדוה״א החלול.

hollow earth
ג'ון סימס. האמין עד מותו | צילום: HITANDRUN
 

בחלוף המאות פורסמו מאות ספרים וכתבים התומכים ומפתחים את התאוריה, כמו גם ספרי הרפתקאות ופנטזיה המשתמשים במרחבים הדמיוניים של פנים הכדור כרקע לאירועים מופלאים ועל-טבעיים. הידוע שבספרים הוא כמובן ״מסע אל בטן האדמה״ של הסופר הצרפתי ז׳ול ורן שיצא ב-1864, ובו גיבוריו פוגשים בארץ המיתולוגית בדינוזאורים ויצורים קדמונים אחרים. מי שכנראה הושפע מהספר קצת יותר הוא האדמירל ריצ׳רד בירד, קצין רב תארים ודרגות בחיל הים האמריקאי שהוביל משלחת לקוטב הדרומי ב-1947. סיפורו של בירד הוא המוזר והמסתורי ביותר מכל הסיפורים הקשורים לתאוריה, שכן הוא כולל בתוכו מפגש עם הציביליזציות השוכנות בפנים כדור הארץ. מפגש המתועד לדברי הקונספירטורים ביומן סודי ששמר ופורסם לראשונה ב-1957 עם מותו, שם הוא מתאר את הגעתו לארץ בעלת הנופים המופלאים, שם שוכנות עדיין ממותות וכי אנשי הגזע התת קרקעי בחרו בו לאחר שראו את ההפצצות האטומיות ביפן, כנציג שיזהיר את העולם החיצון מחורבן שימיט על עצמו.

hollow earth
ריצ'רד בירד. יומן סודי? | צילום: HITANDRUN
 

ואיך אפשר בלי היטלר? כמו בכל תיאוריה קונספירציה טובה, גם הצורר הגדול מספק את הפיקנטריה הנאצית ההכרחית, ויש שטוענים שהוא היה חסיד נלהב של התאוריה וכי הוא נמלט אל כדור הארץ החלול בסוף מלחמת העולם השנייה וחי שם עד עצם היום הזה.

קונספירציה על קונספירציה: מי מעלים את החוקרים?

בימינו, בעידן הגוגל מפס, יש שישבעו באמונה שלמה כי ניתן לראות במפות לווייניות את הפתחים שנמצאים בקטבים ומסתתרים מאחורי מעטה עננים תמידי. בשנות ה-2000 עלו לכותרות שני ניסיונות של משלחות להגיע אל הקוטב הצפוני ולהוכיח את קיום הפתחים ואת העולם החלול. הראשון שבהם היה של אדם בשם סטיב קארי, שגייס לשורותיו חסידים של התאוריה. הוא גבה מכל אחד מהם 26,000 דולר עבור מקום במשלחתו – ולבסוף המשלחת מנתה 40 בני אדם שבכוונתה הייתה לשכור מטוס ולטוס מעל הקוטב הצפוני, וכביכול מעל הפתח העצום שיש בקדקודו. אך באפריל 2006, חודשים לפני צאתם למסע באוגוסט, התגלו שישה גידולים במוחו של קארי והוא מת זמן קצר לאחר מכן.

את מקומו של קארי תפס חבר המשלחת ד"ר ברוקס אגניו, שקבע תאריך יציאה לקיץ 2014. בספטמבר האחרון התפטר לאחר שמשקיע גדול בחברה שבה עבד (לאנשים האלה יש גם עבודות רגילות בנוסף), נסוג מהתחייבותו ולקח עמו את כל כספי ההשקעה בטענה שמעורבותו של אגניו במשלחת אינה לטעמו. לאחר מספר חודשים עוד חבר במשלחת נהרג בהתרסקות מטוס. חברי המשלחת הנותרים טוענים כי ישנם אנשים המנסים למנוע מהם לגלות את האמת, ככל הנראה הכלכלנים הבכירים והבנקים הגדולים שרוצים למנוע מאנשי הכדור הפנימי מלהתערב בשיטת הכלכלה הקפיטליסטית.

hollow earth
סטיב קארי (מימין). לא זכה להגשים את חלומו | צילום: HITANDRUN
 

עוד תעלומה מוזרה מהשנים האחרונות מערבת בחור מוזר בשם דאלאס תומפסון, שעבר בשנת 1997 תאונת דרכים קשה בהוואי. לאחר שחולץ מרכבו ההרוס שנפל לתהום, טען שבעודו בתחתית התהום אור גדול ומסנוור נדלק לפתע וגרם לו לעיוורון תמידי, אך גם הכניס לראשו את הידיעה על כדור הארץ החלול, על הממותות החיות שם ובני אדם שחיים 1,700 שנים בגלל ההגנה מהזיהום וקרני השמש המזיקות. הוא אף כתב ספר שהפך לרב מכר בקנדה, וקבע תאריך יעד לנסיעה לקוטב הצפוני ב-24 במאי 2003.

hollow earth
אנחנו גרים בפנים, בואו לבקר אותנו | צילום: HITANDRUN

בדצמבר 2002 עצר תומפסון את מכירת ספרו מהמדפים וכמה זמן אחר כך נעלם. לפני שנה, הטלגרף הבריטי חקר את היעלמותו של תומפסון והציע שלוש אפשרויות לפשר היעלמותו. הראשונה והמבאסת, היא שתומפסון בחר לרדת למחתרת בגלל פלגיאט שביצע בספרו מתאורטיקן אחר וחשש מתביעות זכויות יוצרים. השנייה היא שמישהו דאג להעלים אותו (הבנקים, הממשל וכל שאר החשודים המידיים), מהחשש שיחשוף את האמת לעולם. והשלישית, שאנחנו הכי רוצים להאמין בה, היא שהוא פשוט לקח את מסוקו לקוטב הצפוני, הגיע אל הפתח וכעת הוא מבלה את שארית חייו של 1,600 ומשהו שנים בגן העדן האבוד שבמעבה כדור הארץ. 

hollow earth
תמונות לוויין. אמיתי? | צילום: HITANDRUN