צוות מדענים מארה"ב הדהימו את עמיתיהם כאשר הצליחו לשחזר את אחד הבשמים העתיקים והמפורסמים ביותר בעולם. על פי הדיווחים של כלי התקשורת בבריטניה, צמד פרופסורים מאוניברסיטת מואנה בהוואי הפיקו את הבושם האבוד של מלכת הפרעונים האלמותית – קליאופטרה.

כלי התקשורת מפרסמים כי פרופסור רוברט ליטמן ופרופסור ג'יי סילברסטין, מומחים לארכיאולוגיה, הפיקו את הבושם האבוד על פי מתכון שמצאו בכתבים יווניים עתיקים שנמצאו באתר חפירות בתל-אל תימאי (צפון מצרים).

הבושם מורכב ממספר חומרים טבעיים הכוללים מור, הל, שמן זית וקינמון. פרופ' ליטמן התייחס בריאיון לכלי התקשורת לרגע המכונן שבו הוא הריח לראשונה את הבושם העתיק. "זה היה מרגש מאוד להריח ניחוחות שלא הריחו מזה 2,000 שנה", הוא סיפר. "מרגש אף יותר שמדובר אולי בבושם שקליאופטרה השתמשה בו בעצמה".

פרופ' ליטמן הוסיף כי להבדיל מהבשמים של ימינו, הבושם הזה הרבה יותר שמנוני – תופעה מוכרת בבשמים עתיקים אשר היו מבוססים על שמן זית. כמו כן, הוא מתנדף באיטיות רבה וניתן להריח אותו על הגוף הרבה יותר זמן.

הארכיאולוג הוסיף: "זה היה ה-Chanel No. 5 של תקופת הפרעונים. הוא עשוי להיתפס כחזק מדי עבור אנשים מסוימים, אבל אני אהבתי אותו. אחרי הכל, מדובר בבושם הנחשק ביותר בעת העתיקה". כיום, ניתן להתרשם מניחוחות הבושם במוזיאון נשיונל ג'יאוגרפיק אשר בוושינגטון DC – אז אם אתם בסביבה, תקפצו להתרשם וספרו לנו על זה!