צופים ברחבי העולם היו מרותקים למסכים השבוע, כאשר מחלצים הצליחו ליצור קשר עם קבוצת הנערים שנלכדה במערה בתאילנד. הכל התחיל לפני כמעט שבועיים, כשנבחרת כדורגל המונה 12 נערים והמאמן שלהם סיירה במערה באזור ת'אם לואנג, אשר הוצפה כתוצאה מהגשמים הכבדים שירדו באזור. ביום שני האחרון, צוות חילוץ הצליח לאתר את הנערים אחרי 9 ימים שהם היו לכודים מתחת לאדמה ללא שום אמצעי הישרדות. על פי הדיווחים של השלטונות המקומיים: "כוח מיוחד של הצבא התאילנדי איתר את כל הנעדרים וכולם הראו סימני חיים. הם בטוחים, אך המשימה עדיין לא הושלמה. עד כה רק מצאנו אותם ונשאר לנו לחלץ אותם מהמערה ולהשיבם למשפחות הדואגות".

רבים תהו כיצד ניתן היה לשרוד כל כך הרבה זמן בתנאים קיצוניים כאלו. הרי בני אדם זקוקים לחמצן, מזון, שתייה ושמירה על חום הגוף בשביל לשרוד, ארבעה דברים שאין בנמצא מתחת לאדמה. אף על פי כן, מומחים טוענים שאסור להמעיט בכוחו של בן אדם בתנאים כאלו. אנדרה רינאלדי, מומחה לביוכימיה מאוניברסיטת קאלגרי, התייחס למצב שבו נמצאו הנערים בריאיון לאתר האינטרנט Live Science ואמר שהוא לא מופתע שהם הצליחו לשרוד עד עכשיו, והוא יודע להסביר בדיוק למה.

"מחסור בחמצן זה לא מה שאתה אמור לדאוג ממנו במצבים כאלה", סיפר רינאלדי. "בדרך כלל יש המון חמצן במכרות ומערות, אפילו כשאתה מאות מטרים מתחת לאדמה. למרות זאת, המחלצים חייבים לנטר את איכות החמצן שם למטה". בכל הנוגע לאוכל, רינאלדי אמר שהמצב אומנם לא אידיאלי, אבל הוא רחוק מלהיות קטלני. "בן אדם יכול לשרוד במשך שבועות ללא מזון, לפעמים אפילו חודשים", הוא סיפר, "למעשה, הדבר שהכי מדאיג כרגע את המחלצים זה חום הגוף של הנערים וכמות המים שיש להם".

לטענתו של רינאלדי, סביבת המערה ככל הנראה לחה מאוד והיא תשפיע על הרצון של הנערים לשתות. כמו כן, המים שסובבים אותם ככל הנראה בוציים מאוד ועל כן, רצוי לשתות את המים שנוטפים מן התקרה. מעבר לזה, היפותרמיה היא גם נושא בעייתי, אם כי במצב שלהם הוא הרבה יותר אופטימי. "הם שוהים במערה באזור טרופי", סיפר רינאלדי, "על כן, סביר להניח שהטמפרטורה בפנים היא גבוהה יותר מ-20 מעלות".

כמו כן, טוען רינאלדי, מה שיכול להוות גורם מכריע הוא ההיבט הפסיכולוגי. הרבה אנשים במצב מפחיד שכזה עלולים להזיק לעצמם במהירות רק מתוך תחושות לחץ ואימה שמשתלטים ומקשים לפעול בצורה נכונה יותר.

זוהי כמובן לא הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה מישהו מצא את עצמו לכוד בתנאים קשים כל כך. כשחושבים על המצב המצער שהנערים הללו מצאו את עצמם בתוכו, קשה שלא להיזכר בסיפורים הכי מטורפים על כורים שנלכדו, אנשים שנקברו בחיים ואפילו סיפורי הישרדות קשים מרעידות אדמה קטלניות. הנה עוד 4 מקרים שבהם אנשים נלכדו למשך הרבה זמן והצליחו להינצל כנגד כל הסיכויים:

1. ה-33 מצ'ילה

ב-5 לאוגוסט 2010, מכרה זהב ונחושת בצ'ילה קרס ולכד את 33 הכורים שעבדו שם באותו יום. הם נמצאו בעומק של כ-700 מטרים מתחת לאדמה ובמרחק של 5 ק"מ מהכניסה הראשית. התקרית הדהדה ברחבי התקשורת העולמית וגרמה לממשלה לנהל את פעולת החילוץ. בתוך זמן קצר, הם קדחו 8 פירי בדיקה אשר סייעו למחלצים לתקשר עם הלכודים.

הממשלה המקומית יזמה תוכנית חילוץ חסרת תקדים, אשר כללה שלושה צוותי קידוח בינלאומיים וצוותי ייעוץ המורכבים ממומחים של נאס"א ותאגידי קידוח מרחבי העולם. בסופו של דבר, כולם חולצו בחיים ב-13 באוקטובר, אחרי 69 ימים מתחת לאדמה. האירוע עצמו תועד ברשתות החדשות ואתרי אינטרנט שונים. ההערכה היא שיותר ממיליארד אנשים צפו במאמצי החילוץ בשידור חי.

2. נס חג המולד השוודי

בפברואר 2012, נהג של מפלסת שלג מצא מכונית קבורה עמוק בשלג. הוא ניגב את הקרח מהשמשה הקדמית ונדהם לגלות אדם ישן בפנים. המקרה של פיטר סקיילברג הדהים את תושבי שוודיה, לאחר שהתברר שהוא הצליח לשרוד חודשיים שלמים במכוניתו שנקברה בשלגים הכבדים של החורף. כלי התקשורת מדווחים כי הוא נתקע עם רכבו בדצמבר של 2011 והצליח להישאר בחיים למרות סופת שלג אימתנית שהתחוללה לקראת חג המולד.

רופאים רבים תהו כיצד סקיילברג שרד חודשיים ללא אוכל או שתייה, בתוך שטח מחייה כה קטן. הסברה הייתה שגופו הפעיל מנגנוני פיצוי קיצוניים בשביל לשרוד את התקרית. ד"ר סטפן בראנת', חוקר מאוניברסיטת אופסלה, העריך כי גופו נכנס לסוג של 'שנת חורף' אשר האטה את המטבוליזם (חילוף החומרים) שלו. הסברה השנייה הייתה שמכוניתו שמרה עליו מפני תנאי הקור הקיצוניים. ד"ר אולף סגרברג, מנהל ביה"ח המחוזי באומאה, טען שהמכונית שלו בעצם פעלה כמעין איגלו אשר הגן עליו מפני מגע ישיר עם השלג.

3. המקרה המוזר של אנג'לו הייס

המקרה של אנג'לו הייס הסעיר את תושבי צרפת בשנת 1937 והפך לאורך השנים לאחד המקרים המפורסמים ביותר של אדם ששרד את טקס הקבורה של עצמו.

הנער בן ה-19 היה מעורב בתאונת דרכים מחרידה, אשר גרמה לו להיזרק מן האופנוע שלו היישר אל קיר לבנים. הצוות הרפואי שהגיע למקום זיהה פגיעת ראש חמורה וסבר כי הוא לא יכול היה לשרוד את התאונה. מותו נקבע במקום והוא נקבר יממה מאוחר יותר.

יומיים לאחר מכן, גופתו הוצאה מן הקבר כי חוקרים של חברת הביטוח סברו שמדובר בהונאה לאחר שהתברר שאביו הוציא פוליסת ביטוח חיים על בנו יומיים לפני התאונה. גופתו הובאה לבדיקת מעבדה, שם חוקרי חברת הביטוח נדהמו לגלות שהנער עדיין בחיים. מאוחר יותר התברר שהפגיעה בראשו לא הרגה אותו אלא גרמה לו ללקות בתרדמת, אשר האטה את מדדי הנשימה והדופק שלו. התופעה הזו למעשה סייעה לו לשרוד בתוך ארון הקבורה שלו.

4. הילדה שריגשה מדינה שלמה

שירן פרנקו הייתה הילדה ששבתה את ליבם של מיליוני ישראלים, אחרי אסון רעידת האדמה שארע בטורקיה ב-1999. שירן, אז בת 9 בלבד, חולצה מן ההריסות של הבניין אשר קרס עליה ועל שאר בני משפחתה. אנשי יחידת החילוץ של פיקוד העורף הצליחו למצוא אותה בחיים, אחרי 98 שעות שהיא הייתה לכודה מתחת להריסות. התיעוד הדרמתי של החילוץ היכה גלים ברחבי כלי התקשורת הישראלים והעולמיים באותה תקופה ורבים זוכרים את הרגע המרגש הזה עד היום.

בריאיון לערוץ הראשון, תיאר ד"ר שמואל שפירא את המצבה הרפואי בזמן החילוץ כנס רפואי. "כנראה שהמעטפת הפיזיולוגית של ילדים הרבה יותר חזקה ממה שאנחנו נוטים לחשוב", אמר ד"ר שפירא, "במצבים כאלה יש מנגנוני פיצוי של הגוף, כמו ירידה חדה בתפוקת השתן ושינוי של ריכוז המלחים. מקרה כזה הוא קיצוני ואני כרופא לא רוצה לדבר על נס, אבל זאת המילה הראשונה שאני מוצא עכשיו".