79 שנה חלפו מאז שדליקה מהירה וקטלנית פרצה במועדון הלילה קוקונאט גרוב בבוסטון, במה שנחשב לשרפה השנייה הקטלנית ביותר בבניין יחיד בתולדות ארה"ב. בלילה הנורא ההוא, 492 מבלים מצאו את מותם בתוך 15 דקות בלבד.

ב-28 בנובמבר 1942, כמו בכל לילה שגרתי, כ-1,000 חוגגים התאספו לשתות ולרקוד עד השעות הקטנות במועדון הקוקונאט גרוב הטרנדי. זה היה ה-מועדון עבור חגיגות ליליות, שכל תושב בוסטון רצה לבלות בו. המקום היה בבעלות ברנט "בארני" ולנסקי, שהיה קשור קשר הדוק למאפיה ולראש העיר מוריס ג'יי טובין. אבל פעולה אחת קטנה וקצרה גרמה בן רגע לטרגדיה שכולם בעולם דיברו עליה.

עובד צעיר, נער, בשם סטנלי טומאשבסקי התבקש להחליף נורה במועדון. בתמימותו, הוא החליט להדליק גפרור כדי לראות טוב יותר במועדון המוחשך על מנת לבצע את המטלה. לפי העדויות שהגיעו אחר כך לאוזני המשטרה, תוך שניות ובאופן פתאומי, אחד מקישוטי העצים במועדון עלה בלהבות, שנתפסו גם באחת מחופות הסאטן שנתלו מהתקרה. 

View this post on Instagram

A post shared by Scot Landis (@landisscot)

המועדון היה מלא בחפצים דליקים כמו עצי דקל מפלסטיק ותקרות מצופות בסאטן. בשל אלה, השרפה הפכה לקטלנית והתפשטה במהירות. לא עזר גם שלמקום הוכנסו פי שניים יותר אנשים ממה שהחלל מאפשר. מחקירה שנערכה לאחר האסון, התברר שבמערכת המיזוג נעשה שימוש בגז דליק, שרק הפך את המקום למלכודת אש כאשר אנשים ננעלו בפנים.

השרפה התפשטה במהירות בבניין, למרות שהצוות ניסה לכבות אותה, ובמקום התפתח כאוס של ממש. אנשים ניסו להימלט כדי להציל את עצמם ומיהרו לעבר הדלתות - אך אז התגלה שהרגל מגונה של ולנסקי יכריע את גורלם המר של מאות מהמבלים: איש המאפיה היה נוהג לנעול את דלתות המועדון, כדי לוודא שלא יקרה מצב שמישהו יזמין שתייה ויצא מהמקום בלי לשלם. כך קרה שההמון נתקע בדרכו החוצה ומהר מאוד היציאה נחסמה על ידי גופות. עד שהגיעו צוותי הכיבוי, הפתחים היו עמוסים בגופות וכוחות החירום לא האמינו למראה המחריד.

המבלים שכן הצליחו לחלץ את עצמם ותושבים שהיו באזור ורצו לעזור, התאספו מחוץ למועדון ועשו ככל יכולתם כדי להמשיך לפנות מבפנים אנשים. סולמות ואלונקות הובאו לשם, אך למרות המאמצים הכבירים, השרפה הייתה קטלנית במיוחד והתוצאות שלה בהתאם.

בסופו של דבר, לאחר שהכאוס נרגע והתבררו ממדי האסון, התגלה ש-166 אנשים פונו לבתי חולים ברמות פציעה שונות, 300 עד 350 מהמבלים במקום ניצלו ו-492 אנשים איבדו את חייהם משאיפת עשן, התלקחות או מהדוחק והחנק שהיה במועדון בשעת ההימלטות ההמונית.

View this post on Instagram

A post shared by Plainville HCMA (@plainvillema_hc)

View this post on Instagram

A post shared by Associates of the BPL (@associatesbpl)

בעל המקום ולנסקי הורשע ב-19 עבירות של הריגה בגין רשלנותו, כאשר האסון שהתרחש הוביל את הרשויות לקחת ברצינות בירוקרטיות של בטיחות מבנים, הגבלות של התכנסויות וההכרח להחזיק בעזרים להתמודדות עם אסונות פוטנציאליים.