רבים המפורסמים בעולם הפורסים מדי יום את שגרת יומם בצהובונים ובאתרי האינטרנט (ורבים אפילו יותר צלמי הפפראצי וכתבי הרכילות שעושים זאת בשבילם). אבל יש סלב עולמי אחד, שאורח חייו אינו ידוע לציבור הרחב - המנהיג הטיבטי הגולה, הוד קדושתו, הדלאי לאמה ה-14. בעידן שבו ראשי ממשלות, שרים וטייקונים מתערבבים בזמרים, שחקנים ושאר סלבס – דווקא הדלאי לאמה בן ה-75 מצליח לשמור על ארשת מכובדות ומסתוריות. אבל לאחרונה, טנזין טקלה, עוזרו הקרוב ואחיינו של הטיבטי מספר 1, חשף עובדות חדשות על תחביביו, תחומי העניין והתפריט של דודו.

הדלאי לאמה (צילום: רויטרס, רויטרס3)
איך הבטן לא מקרקרת לו בחמש אחרי הצהריים? | צילום: רויטרס, רויטרס3

אז איך נראים חייו של הנזיר המפורסם בעולם? למרות גילו המתקדם, להוד קדושתו יש לוח זמנים מאוד צפוף. עוזריו מנסים לדאוג שימי ראשון יהיו פנויים, אך בשאר ימות השבוע הוא מתעורר בשעה 3:30 ועורך מדיטציה במשך חמש שעות. הדלאי לאמה מפסיק את המדיטציה רק בשביל לאכול ארוחת בוקר, המורכבת מתה שחור, קורנפלייקס וחלב, דייסה, לחם טיבטי עם ריבה ופירות כמו פפאיה.

מי שצפה בסרט "שבע שנים בטיבט" ובסרט הדוקומנטרי "10 שאלות לדלאי לאמה" מבין שהקדוש החכם ניחן בתמימות אינסופית, שלעיתים נתפסת בעיניים מערביות כילדותיות. אנו, שממהרים לכל מקום, מתקשים להבין מדוע הוא טורח לפרוס את תשובותיו לכל שאלה במשך דקות ארוכות וללא תקצירים. ארוחת הבוקר חושפת לכאורה פן ילדותי נוסף באישיותו, אבל למעשה מדובר בארוחה מאוד בריאה ברובה (לגבי החלב, הדעות חלוקות).

בסביבות השעה 9:00, ברוב הבקרים, הוד קדושתו נכנס למשרדו ומתחיל סבב פגישות וראיונות, רבים מתוכם עם פליטים חדשים מטיבט. ראיונות לתקשורת פחות נפוצים – עוזריו מקבלים מדי חודש 400 בקשות מכלי תקשורת מרחבי העולם, ומאשרים רק שבע או שמונה מהן. בנוסף, הוא גם עורך פגישות בדרכים, במהלך נסיעותיו.

בסביבות השעה 11:00 אוכל הדלאי לאמה את הארוחה האחרונה שלו במהלך היום. בדרך כלל היא כוללת אורז, כופתאות מאודות (ידועות בהודו כמומואים ובסין כדים סאם) וירקות מבושלים כמו חצילים, תפוחי אדמה, אפונים ועוד.

>> עוד בהיקס: גינות נוסעות - פיתרון יצירתי לאפרוריות העירונית

מחלקה ראשונה

במשך שבעה חודשים בשנה הדלאי לאמה נמצא בדרכים, ומתארח במדינות ובמוסדות שהזמינו אותו. את הטיולים האלה ואת ההוצאות הנלוות להם מממנים המזמינים, כולל טיסות במחלקה ראשונה לו ולשמונה מאנשי צוותו. בתוך הודו, בטיסות הקבועות שהוא עורך בין דהרמסלה לדלהי, שמור לו מושב בזנב המטוס, וכך הוא יכול לעלות ברגע האחרון מבלי למשוך יותר מדי תשומת לב.

חוץ מהטיסה המפנקת, הטיולים הרבים מאפשרים לו לוקסוס נוסף. למרות הכלל הבודהיסטי שאוסר על פגיעה בכל יצור חי, הנזיר המפורסם בעולם אינו צמחוני. לדברי אחיינו ועוזרו, "בשנות השישים של המאה העשרים הוא ניסה להיות צמחוני לזמן קצר, אך נאלץ לשוב לאכול בשר לאחר שלקה בהפטיטיס (דלקת בכבד)". הפשרה אליה הגיע היא שהוא אוכל צמחוני בביתו שבדהרמסלה, וכשהוא בדרכים הוא אוכל מנות בשריות שמציעים לו מארחיו.

לעוזריו של הוד קדושתו יש שני מחשבים במשרד, אחד מחובר לאינטרנט והשני מנותק מהרשת ומכיל חומרים רגישים. לדברי טקלה, "אנחנו לא משתמשים בדואר אלקטרוני, כל ההתכתבות מעבר לים מתקיימת באמצעות דואר רגיל או בעזרת שליחים".

וזמן לבלות, נשאר לך?

תחביביו של הדלהי לאמה כוללים גינון, האכלת ציפורים וקריאת ספרים על מלחמת העולם הראשונה. הוא מאוד קשור למחרוזת התפילה ולשעון שלו, והוא מתייחס לקשר הזה כאחת המגרעות שלו.

ב-14 השנים האחרונות, הוא צפה רק בשני סרטים - "קאנדאן", סרטו של מרטין סקורסזה על מסכת חייו של הדלאי לאמה עצמו, ו"אשוקה הגדול", סרט בוליוודי מפורסם. עם זאת, הדלאי לאמה אוהב מאוד לקרוא, והוא מנוי קבוע על ניוזוויק ומגזין טיים, ומנסה להשיג עותקים של ההראלד טריביון מתי שהוא יכול.

תודה לאתר HIX, שיודע לפנק

>> חמש דרכים להילחם בפחד