חדשות טובות למי שמאמין שסוף העולם יגיע בשנת 2012, חדשות רעות למי שמאמין שהעולם ייכנס לתקופה חדשה של נאורות בשנת 2012 ועוד סיבה להתאכזב לצופי הסרט 2012 – לוח השנה של המאיה, זה שאמור לחזות את קץ הקצים וסוף הסופים, לא מסתיים בתאריך 21 בדצמבר 2012.

סוף העולם נדחה: לוח השנה של המאיה לא מסתיים ב-2012 (צילום: religionfacts)
סוף העולם נדחה: לוח השנה של המאיה לא מסתיים ב-2012 | צילום: religionfacts

כן, סוף העולם נדחה. הבעיה היא שעכשיו לא יודעים מתי הוא יסתיים באמת, או האם הוא כבר הסתיים. פרק שלם בספר החדש "לוחות שנה ושנים II: אסטרונומיה וזמן בעולם העתיק ובימי הביניים" (שם קליט), מעלה את הטענה כי המרת השנים שנעשתה מלוח השנה של המאיה ללוח הגרגוריאני עלול לסטות בכ-50 עד 100 שנה. הניתוח החדש זורק את האפוקליפסה כמה עשורים קדימה, או אפילו למאה הבאה.

לדברי כותב הפרק המדובר בספר, פרופסור ג'רארדו אלדנה מאוניברסיטת סנטה ברברה בקלפורניה, המתמחה בלימודי התרבות הדרום אמריקנית, ההמרה מלוח השנה העתיק ללוח בן זממנו נעשתה באמצעות קבוע GMT ומרבית החישובים שמים דגש על מסמכים מהתקופה הקולוניאליסטית, שנכתבו בשפת המאיה באותיות לטיניות.

קבוע GMT קיבל גיבוי מהבלשן והאנתרופולוג האמריקני , פלויד לונסברי, שהשתמש במידע שהשיג מניתוח קודקס דרזדן (טקסט עתיק וידוע של המאיה) לקבל נתונים על התנועה של הפלנטה נוגה (ונוס). כולם הריעו כשחשבו שלוח השנה פוצח סופית והקבוע מדויק, אך לדברי אלדנה, ההוכחה של לונסברי רחוקה מלהיות מדויקת.

סוף העולם נדחה: לוח השנה של המאיה לא מסתיים ב-2012 (צילום: מתוך ויקיפדיה)
סוף העולם נדחה: לוח השנה של המאיה לא מסתיים ב-2012 | צילום: מתוך ויקיפדיה

לדברי אלדנה, אם הקודקס לא באמת מוכיח כי קבוע GMT נכון, וקבוע GMT מסתמך על נתונים היסטוריים, שאפילו פחות מדויקים מהקודקס, אז כל התיאוריה הזו, שהתקבלה כאקסיומה בשנים האחרונות, מתמוטטת כמו מגדל קלפים. הוויכוח היה האם העולם יושמד או לא, כשלוח השנה של המאיה יסתיים – השאלה מתי הלוח מסתיים בכלל לא עלתה לדיון.

למרבה הצער, אלדנה לא ניסה לחשב מתי הלוח של המאיה באמת מסתיים (או הסתיים) והתמקד בכל הפרק בספר בהבאת שורה של הוכחות שהחישובים המקוריים היו מאוד לא מדוייקים. מה שבטוח – 2012 זה לא.