אומרים שיופי האמנות הוא בעיני המתבונן ושלעולם לא נצליח להבין מה כל אחד חווה באופן אישי כשהוא נחשף אליה. אבל יש בתחום האמנות גם כמה צדדים אפילם, תעלומות שכולנו לא מצליחים להבין ביחד, כקולקטיב. הנה חמש מהן:

1. האם זה הציור של היטלר?


היטלר אמנם לא התקבל לבית ספר לאמנות, אבל זה לא מנע ממנו לצייר לא מעט בעודו נער. כיום יש לא מעט אנשים שמוכנים לשלם אלפי דולרים עבור הציורים האלה, ולא נשאל למה. בחודש שעבר החרימה הפרקליטות הגרמנית 73 ציורים שעליהם החתימה " A. Hitler", בחשד שהם מזויפים, ועדיין לא ידוע אם זה נכון משום שקשה במיוחד להוכיח את האותנטיות שלהם. ייתכן שלעולם לא נדע מה הוא צייר ומה לא.

 2. איך בדיוק מת ואן גוך?

View this post on Instagram

A post shared by Tracys World (@tvsweird.world) on

 

גדול הציירים ההולנדים וינסנט ואן גוך מת בגיל 37 כתוצאה מיריית אקדח מטווח אפס. הנחת היסוד היא שהוא התאבד, אבל יש כאלו הטוענים שהוא למעשה נורה על ידי תיכוניסט בן 16. לפי הסרט " At Eternity’s Gate" בכיכובו של ווילם דפו, לעומת זאת, מדובר בכלל בתאונה מצערת – תאוריה שכמה חוקרי מז"פ עומדים מאחוריה. תאונה? התאבדות? רצח? איש לא יודע בוודאות.

 3. מה מחזיק דוד ביד?

View this post on Instagram

A post shared by Maryam Bahrami (@mari.bz) on

 

מתוך ההנחה שמיכאל אנג'לו פיסל את דמותו התנ"כית של דוד, רבים מאמינים כי הוא מחזיק בידו השמאלית מקלע, אבל מה קורה עם יד ימין ולמה היא גדולה במיוחד? רבים מאמינים כי מדובר במחווה ל"יד החזקה" של דוד, בעוד אחרים טוענים שהוורידים הבולטים שביד מרמזים על כך שהוא אמור לאחוז משהו נוסף ביד - לא, לא מה שאתם חושבים שטחיים וציניקנים שכמוכם - אלא אולי כלי נשק (שוב, לא מה שאתם חושבים).

 4. האם יש אישה אחרת מתחת למונה ליזה?

View this post on Instagram

A post shared by Lleraj (@rellznyc) on

 

בשנת 2017, המדען הצרפתי פסקל קוט טען שגילה דמות חבויה של אישה מתחת לפני השטח של הציור המפורסם של לאונרדו דה וינצ'י, המונה ליזה, לאחר שחקר וניתח את העניין במשך עשור. כעת נשאלה השאלה – דמותה של מי? קוט מאמין כי זו אישה נוספת מפירנצה, פסיפיקה ברנדנו, בעוד אחרים טוענים כי מדובר בשטויות, או פשוט בדראפט הראשון של הציור. בכל מקרה, זו לא התעלומה הגדולה היחידה לגבי הציור המסתורי הזה.

 5. מי הוא בנקסי?

View this post on Instagram

A post shared by The Line (@hellotheline) on

 

אמן הגרפיטי, שידוע בכינוי בנקסי, פעיל מאז תחילת שנות ה-90 בעודו יוצר אמנות רחוב בסגנון ייחודי במקומות ציבוריים. למרות הציבוריות הוא אינו נחשף ואיש לא יודע מהי זהותו. כמה וכמה אנשים טענו במרוצת השנים שהם בנקסי, אבל התעלומה עדיין נמשכת.