עובדות, כמו מלחמות, כן קורות בקיץ (ובשאר עונות השנה). לפעמים, בדיוק כמו אותן מלחמות, הן נשמעות לא הגיוניות לחלוטין, אך זה לא אומר שהן אינן נכונות. כדי להפיג מעט את החום והמלחמה, הכנו לכם רשימה של עובדות מטורפות שכאלה. למרות שבקריאה ראשונית הן נראות בלתי-הגיוניות בעליל, תאמינו לנו שבדקנו אותן.

 

עובדות משונות (צילום: businessinsider.com)
שיקגו באוויר | צילום: businessinsider.com

שיקגו מתרוממת

בשנות ה-50 של המאה ה-19 סבלו תושבי שיקגו מבעיית בוץ רצינית שנגרמה בגלל הקרבה לאגם בוץ ענק. הכבישים והמדרכות שקעו, ומחלות "נחמדות" כמו דיזנטריה וכולרה פגעו והרגו את תושבי העיר. הפתרון שמצאו לכך היה שיפוץ כולל של מערכת הביוב העירונית, מה שדרש את "הרמת" הרחובות ברחבי העיר כולה, כדי להגדיל את יכולת הניקוז.

בפרויקט ענק, שהחל בשנת 1855 ונמשך שני עשורים, הוגבהה שיקגו והועמדה על יסודות חדשים. במקומות שונים צמחו הרחובות כלפי מעלה במטר אחד בלבד, אולם היו מקומות בהם הגיעה ההגבהה גם ל-14 מטרים. העבודות, אגב, לא הפריעו לתושבים לנהל את שגרת חייהם, ואפילו משכו תיירים רבים שבאו לחזות בפלא. מעניין מה מייקל ג'ורדן היה אומר על זה.

עובדות משונות (צילום: businessinsider.com)
איך כולם נכנסים שם? | צילום: businessinsider.com

צפוף בבנגלדש

ברוסיה יש 9 אזורי זמן, ושטחה גדול יותר משטחו של כוכב הלכת פלוטו. למרות זאת, חיים בה פחות בני אדם מאלו החיים במדינת בנגלדש הקטנה (ששטחה גדול רק במעט מזה של מדינת ניו-יורק). ברוסיה חיים נכון להיום כ-143.5 מיליוני בני אדם, בעוד שבבנגלדש מצטופפים 156.6 מיליונים. אגב, רוסיה היא גם המדינה היחידה המפרידה בין פינלנד לצפון קוריאה. פוטין, תעשה משהו...

עובדות משונות (צילום: businessinsider.com)
מגדל אייפל למכירה | צילום: businessinsider.com

למכירה – מגדל אייפל

מגדל אייפל, ניצב בפריז שורד ימים גשומים ושמשיים כאחד, הוא בסך הכול חתיכת ברזל די גדולה. כמו כל ברזל, גם המגדל סובל מחלודה, ודורש עבודות תחזוקה רבות ויקרות. העובדה הזו לא נעלמה מאוזניו של סוחר אוסטרי בשם ויקטור לוסטיג, שהציג את עצמו כ"רוזן" והחליט לעשות מעשה. לוסטיג אסף כמה סוחרי גרוטאות, לקח אותם לסיור באזור המגדל ושכנע אותם שהוא עומד למכירה חשאית, בחסות הממשלה, משום שאם לא ייהרס בצורה יזומה הוא עתיד ליפול תוך 20 שנים בגלל "עייפות החומר".

באותה נשימה ביקש לוסטיג מהסוחרים הצעות מחיר, ורמז להם שלא יסרב לקבל חלק מהכסף במעטפות סודיות. סוחר אחד השתכנע, ונתן ללוסטיג 70 אלף דולרים. ה"רוזן" האוסטרי ברח עם הכסף, אולם נתפס בסופו של דבר בארה"ב. ומה עם מגדל אייפל? הוא עוד עומד.

עובדות משונות (צילום: businessinsider.com)
יותר קשרים סינפטיים במוח מכוכבים בגלקסיה | צילום: businessinsider.com

גלקסיה במוח 

כמה כוכבים יש בגלקסיה? אסטרונומים מעריכים כי מדובר ביותר מ-200 מיליארד מהם. הרבה, לא? זה כלום לעומת כמות הקשרים הסינפטיים, אותם חיבורים מסתוריים המקשרים בין תאי המוח שלנו. מדעני מוח טוענים כי במוחו של ילד בן 3 יש קרוב לקוואדריליון (המספר הבא אחרי טריליון, 1,000,000,000,000,000) קשרים סינפטיים, ולאחר תהליך זיקוק נשארים לכל אדם משהו כמו 500 טריליון מהם. מה אנחנו עושים איתם? כותבים טוקבקים ב-HIX...

עובדות משונות (צילום: businessinsider.com)
הפצצה הגרעינית הנעלמת | צילום: businessinsider.com

איפה הפצצה?

ב-5 בפברואר 1958 נפגע מתקלה מטוס אמריקני מסוג "47-B" מעל אגם במדינת ג'ורג'יה. הטייס, שחשש מהתרסקות, החליט להטיל על מי האגם פצצה קטנה שנשא איתו. זו הייתה פצצה גרעינית במשקל 7,000 קילוגרם, שאם הייתה מתפוצצת קשה להעריך את הנזק שהיה נגרם. בסופו של דבר הצליח הטייס להנחתי את מטוסו בשלום, אבל למרות חיפושים קדחתניים במי האגם, הפצצה לא נמצאה מעולם.

בהתחלה הכחישו האמריקנים את העובדה שהמדובר בפצצה גרעינית אמיתית, כלומר כזו המכילה פלוטוניום, אולם ב-1966 העיד בקונגרס מי שהיה אז עוזרו של שר ההגנה, והודה בכך. חיל האוויר האמריקני טוען עד היום שאם הפצצה נמצאת היכן שהוא בשלמותה (וזה כנראה המצב, משום שפיצוץ היה כמובן נראה לעין), היא אינה מהווה סכנה. בכל זאת, אנחנו לא ממליצים על רחצה באותו אגם.

עובדות משונות (צילום: businessinsider.com)
אפשר לבנות פירמידה ממשולשי פיצה | צילום: businessinsider.com

הפיצה של קלאופטרה

קלאופטרה, מלכת מצרים היפהפייה עליה מסופר שידעה לפתות גבר ממרחק מאה צעדים ונחשבת ל"פרעה" האחרון, נולדה בשנת 69 לפנה"ס ומתה כעבור 39 שנים בלבד. היא קבורה בפירמידות בגיזה, אולם מבחינת הגיל, יש סיכוי שדווקא הייתה מחבבת יותר פיצה, משום שהיא חיה את חייה בסמיכות גדלה יותר ב-500 שנים לתאריך הקמת הסניף הראשון של "פיצה האט" (ה-15 ביוני 1958, בקנזס) מאשר לתאריך בניית הפירמידות (מ-2550 לפנה"ס עד 2490 לפנה"ס). מי שכן חיו בזמן הקמת הפירמידות, בצד השני של העולם, הן הממותות הצמריות. האחרונה שבהן מתה בסביבות 1650 לפנה"ס, באי באלסקה. ההזמנה, אגב, תגיע בין 40 דקות לשעה וחצי. השליח יצא רכוב על ממותה.

עובדות משונות (צילום: businessinsider.com)
מתקפת הבלונים על קליבלנד | צילום: businessinsider.com

בלונים על קליבלנד

לידיעת הקורא דיוויד בלאט, אם תזכה באליפות ה-NBA עם קליבלנד, היזהר מהפרחת בלונים. בשנת 1986 ניסה פעלולן מהעיר לשבור שיא עולם בהפרחה כזו, ושחרר לאוויר כמות מטורפת של בלונים אדומים. למרבה הצער, כל הבלונים צנחו למטה על האגם שבעיר, וכיסו אותו ושני שייטים מסכנים ששטו בו. השייטים הללו נמצאו מתים, ועיריית קליבלנד עדיין מתמודדת עם טביעות רבות של תושבים מאותו אירוע. כמו במקרה של בלאט ולברון, זה סופו של כל בלון.

עובדות משונות (צילום: businessinsider.com)
הראשונים להזריק היו הילדים | צילום: businessinsider.com

הרואין לילדים 

כל מי שצפה ב"טריינספוטינג" או ב"רקוויאם לחלום" יודע עד כמה ההרואין הוא סם מסוכן ומפחיד, אבל עוד לפני שלמד העולם מהם נזקי ההרואין, שיווקה אותו חברת התרופות הגרמנית "באייר" כתרופה לילדים נגד התקררות, כאבים ושיעול. קראתם נכון, הראשונים שהזריקו הרואין לווריד, כבר בשנת 1890, היו ילדי גרמניה הפעוטים... בשנת 1914 החלו להתגלות הנזקים שגורם הסם והוא הותר לשימוש רק במרשם רופא, וב-1924 הוציא אותו ה-FDA (מנהל המזון והתרופות) האמריקני מהחוק. למרות הכול, בסוף גרמניה מנצחת.

עובדות משונות (צילום: businessinsider.com)
אלסקה מכל הכיוונים | צילום: businessinsider.com

אלסקה הצפון-מזרח-מערבית

עובדה ידועה היא שאלסקה היא המדינה הצפונית ביותר בארצות הברית, אבל הודות לאיים האלאוטיים, היא משתרעת גם עד לקצה חצי הכדור המערבי, ועושה גם את כל הדרך עד רוסיה במזרח. השחים העצומים הללו הופכים אותה למדינה הצפונית, המערבית והמזרחית ביותר בארצות הברית גם יחד. המדינה הדרומית ביותר היא הוואי. אלוהה.

אוניברסיטת הרווארד (צילום: Joe Raedle, GettyImages IL)
גלילאו בהרווארד | צילום: Joe Raedle, GettyImages IL

גלילאו למד בהרווארד?

אוניברסיטת הרווארד, המוסד הוותיק ביותר להשכלה גבוהה בארצות הברית, הוקמה בשנת 1636. גלילאו גליליי - פיזיקאי, מתמטיקאי, מהנדס, אסטרונום ופילוסוף מפורסם - היה עדיין בחיים בשנותיה הראשונות של האוניברסיטה. הוא מת בשנת 1642 בלי תעודת גמר או תואר שני. ואף על פי כן נוע תנוע.

 

עובדות משונות (צילום: businessinsider.com)
כמעט פגשנו דינוזאור | צילום: businessinsider.com

הדינוזאור האחרון

לדנבר, שאתם מכירים כ"דינוזאור האחרון", היה סיכוי גדול יותר להכיר בני אדם מאשר את בני מינו הדינוזאורים. הללו חיו בעידנים שונים ומשונים כגון המזוזואיקון, הטריאס (בו נכחדו רובם), היורה והקרטיקון, כאשר בין העידנים הללו הפרידו מאות מילוני שנים. דינוזאור שחי בעידן היורה היה רחוק מחברו שחי בעידן הקרטיקון מרחק של 90 מיליון שנים. בני האדם הופיעו "רק" 65 מיליון שנים לאחר עידן היורה, מה שהופך אותנו לקרובים יותר בגיל לדינוזאורים כמו הטירנוזאורוס רקס שחי אז. הוא חבר, וזה אומר המון.

עובדות משונות (צילום: businessinsider.com)
פארק מתחת למים | צילום: businessinsider.com

הפארק השוקע

אחד מהיעדים החביבים על תיירי אוסטריה הוא פארק "גרואנר ראה" (האגם הירוק) הנמצא באזור שטיריה שבצפון המדינה. יש בו שבילים מקסימים, פינות ישיבה נסתרות ואגם קטן, והוא נחשב למקום רומנטי ביותר. באביב, כשנמסים השלגים, מתמלא האגם מים והפארק היפה טובע בתוכו. גובה המים עולה בכ-30 מטרים והאזור כולו, על העצים והספסלים הפזורים בו, הופך לשמורת טבע תת-קרקעית המושכת אליה צוללנים רבים. הם מתנשקים גם מתחת למים?

טיגריס תוקף את מאלפו
התמונה להמחשה בלבד

רוצח סדרתי מנומר

הנמרים ידועים כטורפים מסוכנים, אבל אחד מהם, שחי בהודו בתחילת המאה-20, הגיע לשיא בלתי הגיוני בעליל והרג במו שיניו 43 בני אדם. בשנת 1907, למרבה המזל, נורה אותו נמר ונהרג מידי הציד האגדי ג'ים קורבט. מאז ועד היום לובשות פרחות כל העולם בגדים לזכרו.

טיפולי גמילה מעישון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
מצית או גפרור? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

אפשר אש?

ועובדה אחרונה, לידיעת הקורא המעשן. מי מכם שחי בשנות ה-20 של המאה ה-19 ונתקע בלי אש, קיבל קודם כל מצית, ורק אחר כך גפרור. למה? כי המצית הומצאה ב-1823, והגפרורים רק ב-1826. ועכשיו תגמלו מההרגל המגונה הזה. 

אחרי שהחכמתם, וכולנו תקווה שלא עישנתם, זה הזמן לאחל לכם סוף שבוע שקט ורגוע. 

(מקור)