1) בית הקברות לכלבים העתיק ביותר בעולם נמצא באשקלון. לפני כ-30 שנה התגלה בפארק הלאומי תל אשקלון בית הקברות המסתורי שממשיך להטריד את מחשבותיהם של החוקרים: אף אחד לא יודע למה נקברו שם יותר מ-1,400 כלבים, רובם גורים, בתקופה הפרסית (לפני כ-2,500 שנה). ככל הידוע זה לא קרה במסגרת מגפה, אבל הכלבים נקברו בפרק זמן קצר – בין 50 ל-100 שנה. אז מה לעזאזל קרה שם?

2) שם הרחוב הכי נפוץ בישראל הוא לא הרצל או ז'בוטינסקי: זה "הזית". יש לפחות 124 רחובות כאלה ברחבי הארץ, והיד עוד נטויה ונפוצה. המקומות הבאים ברשימה, אגב? שאר החברים בשבעת המינים, ולאחר מכן "הברוש" ו"ירושלים".

3) אנחנו האומה היחידה בעולם שהקימה לתחייה שפה עתיקה. בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 הפכה השפה העברית מלשון כתובה ששימשה רק לצרכים דתיים או ספרותיים לשפה רשמית ומדוברת כשפת אם בפי מיליונים. הצליחו אמנם להחיות שפות אחרות בעולם, אבל לא בסדר גודל כזה, לא במהירות כזו ולא עם עיצור שנראה כמו משקוף של דלת ושאף אחד בעולם חוץ מאיתנו לא יכול לבטא. תודה, אליעזר בן יהודה!

4) הפרות בישראל מייצרות יותר חלב מאשר בכל מדינה אחרת. כמות החלב השנתית שמייצרת כל פרה בממוצע כאן כ-12,000 ליטר, בעוד שבארה"ב מניבות פרות כ-10,000 ליטר בשנה, באירופה כ-8,000 ליטר ובמדינות מתפתחות אחרות פחות מ-6,000 ליטר. אז אנחנו לא סגורים על הדבש, אבל אין אפס: ארץ זבת חלב.

5) אגב פרות, בארץ נרשם אחד המקרים המוזרים אי פעם של תמותת בקר. זה קרה בשנות ה-50, כש-17 פרות מתו בחווה ליד הכנרת בבת אחת ובלי שום הסבר הגיוני. המשטרה פתחה בחקירה, אך שללה אפשרות של הרעלה מכוונת. עד היום לא ברור איך קרה שהן מתו אחת אחרי השנייה, כי דבר כזה מעולם לא קרה שוב לפני או אחרי.

6) הרוצח הסדרתי הראשון שנתפס בארץ היה ניקולאי בונר מחיפה. הוא רצח ארבעה בני אדם וניסה לרצוח אדם נוסף בשנת 2005. בונר עלה לארץ ממולדובה והפך בעקבות מות אשתו למחוסר בית ולאלכוהוליסט. בחקירתו התברר שהיה נוהג לשתות עם מחוסרי בית אחרים ואז חובט בהם בהתפרצויות זעם עד שאיבדו הכרה, ומצית את זירת האירוע. בית המשפט גזר עליו עונש של ארבעה מאסרי עולם.

7) היה פושע מלחמה נאצי שבחר להסתתר דווקא בישראל. מדובר בחייל אס.אס בשם אולריך שנפט, שבסוף מלחמת העולם השנייה נמלט מגרמניה והחליט להתחזות דווקא ליהודי ולעלות לישראל. הוא בדה זהות חדשה, קרא לעצמו גבריאל זיסמן ואפילו התגייס לשורות ה"הגנה" לפני קום המדינה. הוא סולק משום שפעם אחת השתכר והתוודה ששירת באס.אס, מה שחבריו תפסו כהומור רע במיוחד, אבל לרגע לא חשבו שהוא דיבר אמת. בשנות ה-50 החל שנפט/ זיסמן לנהל רומן עם אישה נשואה ולאחר שחשף בפניה את זהותו האמיתית היא מיהרה ליצור קשר עם שירותי הביטחון. שנפט נעצר וריצה חמש שנות מאסר בכלא רמלה, שאחריהן חזר לגרמניה. מאז נעלמו עקבותיו.

8) ולפחות פושע נאצי אחד נוסף ניסה לחיות כאן מתחת לרדאר. לפני כחמש שנים המליץ המשרד הראשי לחקירת פשעי נאצים בגרמניה להעמיד לדין 30 חשודים שהיו שומרים במחנה אושוויץ-בירקנאו. החוקרים סיפרו ששבעה מבין החשודים חיים מחוץ לגרמניה, מתוכם אחד בישראל. לא ידוע מה עלה בגורלו ואם הוא עדיין בחיים.

9) אסיר מסתורי כמעט הרס לנו את היחסים עם אוסטרליה. התקשורת הישראלית קראה לזה "פרשת האסיר "X - שם הקוד של בן זיגייר, אזרח אוסטרלי שלפי תחקיר של רשת הטלוויזיה האוסטרלית ABC היה מפעיל של המוסד, אך בשלב מסוים בחר לעבור צד לטובת חיזבאללה (בפרסומים שונים נטען שהוא סיכל פעילות של המוסד לאיתור נעדרי קרב סולטן יעקב, אם כי ידיעות אלו הוכחשו בישראל). כך או כך, זיגייר נשפט למאסר של 22 שנה ונכלא בשנת 2010 בתנאי בידוד קיצוניים, בתא שיועד במקור ליגאל עמיר. לסוהריו לא סיפרו מה זהותו האמיתית, והשופטת הילה גרסטל פסקה כי חל איסור לפרסם כל מידע בישראל על הפרשה כולה. למרות זאת, ידיעות החלו לזלוג החוצה לאחר שזייגר התאבד בתאו, וחברי כנסת השתמשו בחסינות שלהם כדי להפר את הוראות הצנזורה ולהגיש שאילתות בנושא.

10) וייתכן שיש כיום בכלא הישראלי עוד אסיר מסתורי שאיש לא יודע את פרטיו. ישנה סברה שזיגייר לא היה "אסיר X" היחיד, וכי יש כיום אסיר "2"X שחל איסור לדבר על זהותו ומעשיו. אנחנו יכולים לפרט יותר, אבל אז נצטרך להרוג אתכם.

11) הייתה תקופה שישראלים אהבו לקרוא על סוהרות אס.אס שהתעללו מינית באסירים. לסוגה הספרותית הייחודית הזו קראו "סטלאגים", ובשנות ה-60 הציפו ספרים כאלה את ישראל. העלילה הייתה בדרך כלל זהה – אסירים אמריקאים מגיעים למחנה מעצר נאצי ומגלים שהוא נשלט על ידי שומרות אס.אס סקסיות שמעוניינות לנצל אותם מינית. בדרך כלל הספרים הסתיימו בנקמת האסירים - שאנסו את השומרות בחזרה.

12) אחד הספרים, "הייתי כלבתו של הקולונל שולץ", תיאר דווקא התעללות של גבר נאצי באישה. הספר הזה צונזר בישראל; מעוותת ככל שהייתה דרך ההתמודדות הזו עם הטראומה, בישראל עדיין לא הסכימו לקבל את הקונספט שאישה תעבור עינויים בידי גבר נאצי.

13) מפקד הפלמ"ח היה דוגמן עירום ומתאבק מקצועי. כן, יצחק שדה חי את החיים: בין השאר כדי להתפרנס (בדוחק) הוא שימש מודל עירום לציירים לפחות בשתי תקופות שונות בחייו, וגם הרוויח כסף מהתאבקות שלא תמיד הייתה חוקית. שדה לא הסתפק בזה – הוא היה שומר הראש של חיים וייצמן ואפילו עבד כשרירן בקרקס נודד. המפגש עם יוסף טרומפלדור היה זה ששינה את חייו של שדה, וגרם לו להפנות את מרצו לתקומת הארץ.

14) אם נתניהו יישאר בשלטון עד 2020, הוא יהיה ראש הממשלה הראשון בתולדות המדינה שכיהן עשור שלם. בשנות ה-50 היו שני ראשי ממשלה, בשנות ה-60 היו שלושה, בשנות ה-70 היו שלושה, בשנות ה-80 היו שלושה, בשנות ה-90 היו חמישה (!), ובעשור הראשון של שנות ה-2000 היו ארבעה. אבל מאז 2010 ביבי הוא האחד והיחיד.

15) עיתון הילדים "אצבעוני" חשף סודות צבאיים – פעמיים. "אצבעוני", שיועד לילדים בגיל ראשית קריאה, הכיל מדור חדשות מותאם לילדים שלא עבר צנזורה כפי שנדרש מעיתונים יומיים. בשנות ה-70 פורסמה שם ידיעה על ספינות טילים חדשות שרכש חיל הים, כולל תמונות; בפעם השנייה, ב-1988, נחשף שם קיומו של לוויין הריגול אופק 1. אופס? לא בטוח: הסברה הרווחת היא שעורך העיתון, מיכאל שיר, ניצל את הפרצה בצנזורה ופשוט פרסם את הסקופים שאף עיתון אחר לא העז לפרסם.

16) על פי פרסומים זרים, ישראל מפעילה "תחנת מספר". תחנות מספר הן תחנות רדיו מיוחדות שמשדרות מילים אקראיות ומספרים באופן לא קבוע, בדרך כלל בקול נשי או רובוטי. מדובר ככל הנראה בצפנים שמשמשים ארגוני ביון, וההערכה הרווחת היא שהתחנה של המוסד נקראת E10. ככל הידוע היא שידרה לאחרונה בחודש מרץ 2011 מילים כמו "אוסקר", "קוויבק", "לוונדר" ו"בראבו" לצד ספרות שונות.

17) הזמר רמי פורטיס תיעד קטע של תחנת מספר ושילב אותה בשירו "הירושימה מון אמור". קול נשי אומר בתחילת השיר Sierra Yankee November 2"", וההערכה היא שהמשמעות של ההודעה המסתורית הזו היא "אין הודעות חדשות". מרגש.

18) בשנת 2010 היו עשרה דיווחים על עב"מים בישראל. כך נמסר מארכיון התנועה הישראלית לחקר עב"מים. 2010 הייתה גם השנה האחרונה שבה תצפיות כאלו נאספו ותועדו באופן מסודר, וזאת הייתה ירידה חדה ביחס לשנים קודמות: בשנת 2002, למשל, נרשמו בארץ כ-40 דיווחים על עב"מים. זה בטח היה משהו שאכלנו.

19) בישראל עדיין פועלת אגודה לחקר עב"מים. וזה עוד כלום, יש כאן מוסדות שעדיין מצפים ממך לשלוח פקס. 

20) בישראל הומצא תכשיר ההגנה הייעודי היחיד נגד צריבת מדוזות. במדינה חמה כמו שלנו, שאזרחיה מכורים לים, אין פלא שמדוזות הוא מטרד עיקרי - ויש אפילו פחות פלא שאנחנו המדינה הראשונה שאשכרה המציאה תכשיר דוחה מדוזות. מדען ימי ישראלי בשם ד"ר עמית לוטן פיתח בשנת 2004 תכשיר שנקרא Safe Sea ואמור להעניק הגנה כמעט מוחלטת (יותר מ-90%) מפני צריבת החיות הימיות. איפה הנובל?

21) חמישה אנשים סירבו עד היום לקבל את פרס ישראל. שלושה עשו את זה מתוך תחושת צניעות ושליחות - דוד בן גוריון, החוקר חנוך אלבק והרב צבי יהודה קוק, והשניים האחרים מתוך מחאה נגד הממסד – אורי זוהר לפני שחזר בתשובה, והאמן משה גרשוני, שסרב ללחוץ את ידו של ראש הממשלה דאז, אריאל שרון. לא מבינים את האנשים האלה, הם לא יודעים שהפרס בא עם כסף?

22) גם ישעיהו ליבוביץ' סרב לקבל את הפרס, אבל בנסיבות שונות מאוד. במקרה של ליבוביץ' קמה כזאת מחאה ציבורית על הכוונה להעניק לו את הפרס שהוא ויתר לאחר שנפגע מהתגובות. אחד המוחים היה ראש הממשלה בזמנו, יצחק רבין.

23) ב-70 שנה נמצאו בישראל לפחות ארבע גופות ללא ראש. רבים עוד זוכרים את הידיעה משנת 2013 על מציאתה במזוודה של גופת אישה ללא ראש – מקרה מצמרר של רצח בידי בן זוג שביתר את הגופה. והיו כבר מקרים דומים בעבר, דווקא בשנותיה הראשונות של המדינה: ב-1954 פורסמה ידיעה בעיתונות על מציאת גופתו של אדם בשם ליאופולד פרידיגר ללא ראשו לצד פסי הרכבת בחיפה, במה שנראה כמקרה התאבדות. שלוש שנים לאחר מכן נמצאה גופה בלי ראש בסמוך לחופי בת ים, וב-1960 נמצאה שוב גופה בלי ראש, הפעם ליד הגבול עם ירדן. בשני המקרים הללו לא ברור עד היום של מי היו הגופות ומה בדיוק קרה להן.

24) שלושה זוגות של תאומים סיאמיים נולדו כאן עד היום. הזוג הראשון נולד בשנות ה-90 והופרד בהצלחה בניתוח שנערך מיד לאחר הלידה. הזוג השני, שנולד עשור לאחר מכן, נפטר זמן קצר לאחד הלידה. הזוג השלישי, שנולד לפני שנים בודדות, עבר תהליך כירורגי להפרדה שבסופו אחד התאומים נותר חי והשני נפטר.

25) בישראל חי פעם ילד פלא מסתורי. העיתונים דיווחו בשנת 1954 על "הינוקא הפלאי", ילד בשם ישראל משה מנדל שכבר כשהיה בן 4 ועוד לא ידע קרוא וכתוב התחיל להשמיע להוריו ציטוטים שלמים מתוך מסכתות, מדרשים והתנ"ך. היו מבוגרים שניסו לפתות אותו עם ממתקים או כסף כדי לבחון את ידיעותיו, עד שלהוריו נמאס: הם לקחו אותו לאדמו"ר מבעלז, שהשביע את הילד עם מטבע מיוחד שלא יפגין יותר את ידיעותיו. אבל גם אחר כך היו אנשים שנשבעו ששמעו את מנדל מצטט קטעים שלמים מארון הספרים היהודי, אז לכו תדעו למי להאמין.

26) לפי חוק מ-2014, אסור לכם לקרוא לילדה שלכם "אכזבה". יוזמת החוק היא חברת הכנסת עדי קול מ"יש עתיד", שטענה כי שמועות עקשניות על ילדים שקראו להם "אכזבה" ו"אבלות" הן נכונות ושהיא פגשה את הילדים הללו. כשהחוק עבר, הוא גם העניק לילדים את הזכות לערער על החלטות שינוי שם שהוריהם קבעו עבורם.

27) הגבר המבוגר ביותר בעולם חי בישראל עד השנה שעברה. ישראל קרישטל ז"ל, שנפטר באוגוסט האחרון, החזיק עד לא מזמן בשיא גינס המכובד של הגבר המבוגר ביותר שחי בעולם – 113 שנים. כשנציג גינס בישר לו על זכייתו, בשנת 2016, הגיב קרישטל ב"שמחת זקנתי". תכלס.

28) בישראל נרשמו עוד כמה וכמה שיאי גינס משונים. למשל שרשרת עטיפות המסטיק הארוכה בעולם, סוס הנדנדה הכי גדול בעולם, השפם הכי ארוך בעולם, הכי הרבה אנשים שביצעו את אותו קסם באותו זמן, אירוע הרקדת הזוגות הגדול בעולם ועוד. אבל אין ספק שהשיא המרשים ביותר בישראל נשבר ממש לפני שנתיים, כשארנב בשם ביני ששבר את שיא קליעת הסלים על ידי ארנב בדקה. ברצינות חייתם עד היום בלי לדעת את זה?

29) התמונה המפורסמת של הרצל מזויפת. לא, לא התמונה עם המרפסת, אלא התמונה של הרצל בארץ ישראל פוגש את קיסר גרמניה  בשנת 1898. 50 שנה לפני שהמדינה הוקמה, מקצועיות לא הייתה הצד החזק שלנו והתברר שלא צולמה אף תמונה טובה של הרצל והקיסר ביחד. הפתרון היה פשוט לזייף תמונה בפוטומונטאז'. הרצל צולם במיוחד עומד, ופשוט הושתל בתמונה אחרת עם הקיסר. פייק ניוז!

הרצל וקיסר גרמניה (צילום: ויקיפדיה/דוד וולפסון)
חזקים בבלופים עוד מלפני קום המדינה | צילום: ויקיפדיה/דוד וולפסון

30) המדינה זייפה גם שתילה של עצים לרגל ביקור צ'רצ'יל. בשנת 1921 הגיע לתל אביב מי שהיה אז שר המושבות ווינסטון צ'רצ'יל, לימים ראש ממשלת בריטניה המפורסם. בתל אביב כל כך התרגשו מביקורו של השר שרצו להשוויץ בגידולים המקומיים, אלא שלא היו באמת עצים מפוארים בעיר הצעירה. מה עשו? מה שעושים עד היום - עקרו כמה עצים מאזורים אחרים בארץ ושתלו אותם מחדש בעציצים.

31) וזאת הייתה כנראה גם הפדיחה הדיפלומטית הראשונה של המדינה שבדרך. כשצ'רצ'יל הגיע, ההמולה בתל אביב הייתה כל כך גדולה שה"עצים" נפלו במהירות - מה שחשף את הבלוף הארצישראלי הראשון.

32) יש בישראל לא פחות מ-16 כתות פעילות. כן, לא רק בחו"ל - גם כאן פועלים אנשים שמקימים "מרכזים רוחניים" שבפועל מחפשים לשלוט באחרים במקרה הטוב, ולנצל אותם כלכלית, נפשית ומינית במקרה הרע.

33) במרכז כת אחת שכבר אינה פעילה היה עיתונאי. אדם בשם שי טובלי, כתב בנושא ניו אייג', החל בעשור הקודם לאסוף סביבו קבוצת מאמינים ולכנות את עצמו "הבודהא מאוריון", והסביר שהוא ישות תבונית מקבוצת הכוכבים אוריון ושיש לו ידע לחלוק עם האנושות כולה. בין השאר הוא הטיף נגד הומוסקסואליות ובעד "טיפולי המרה", אך לאחר מכן שינה את דעתו. כיום טובלי כבר לא חי בארץ.

34) כן, גם כת השטן קיימת בישראל – סוג של. אין בארץ נציגות מאורגנת של כת השטן, אבל לאורך ההיסטוריה של המדינה היו צעירים שהזדהו איתה ומתוך מרד נעורים פעלו לפיה כללים מסוימים המיוחסים לה. אחד המקרים הקשים בהקשר זה היה הרצח של עמית מולכו, נער בן 16 שנרצח ב-1955 בדקירות סכין בפרדס. על גופו נחרטה המלה "אסלאם" באותיות לטיניות. המעשה הנורא הביא לכך שלראשונה בתולדות המדינה, אדם הורשע ברצח למטרות פולחן.

35) לפחות שני ילדים בארץ נטרפו על ידי בעלי חיים, שניהם ב-1960. הראשון היה נער דרוזי בן 13 שהעיתונות לא מסרה עליו כמעט שום פרט, למעט העובדה שנטרף על ידי צבוע. במקרה השני זה היה פעוט יהודי בשם חיים ועקנין שהעיתונות התעניינה בו הרבה יותר, משום שהוא פשוט נעלם. סימני דם נמצאו במקום שבו היה כשנראה לאחרונה, במעבדה נמצא שחלק מהדם לא היה אנושי. הדבר הוביל את חוקרי המשטרה למסקנה המצערת שהוא ככל הנראה נטרף על ידי זאב.

36) מספר הישראלים שדיווחו כי נחטפו בידי חייזרים: 20. הגל העיקרי של הדיווחים על החטיפות היה בין השנים 1996 ו-2000.

37) באופן מוזר, כל המדווחים על החטיפות סיפרו על אלמנטים דומים. חטיפה שמתבצעת בלילה, סימנים משונים שהופיעו על גוף המתלונן לאחר החטיפה, שעון שמתפקד מוזר ותחושה כללית של שינויים בגוף. לפי הנתונים שנאספו על ידי המרכז לחקר העב"מים, למרות שישראל היא מדינה קטנה, היא נמצאת בעשירון העליון של עדויות על עב"מים וחטיפות חייזרים - לפחות נכון לעשור הקודם.

38) מצד שני, ישראל היא בין המדינות היחידות בעולם שאין בה כמעט דיווחים על מקרי מפגש עם רוחות רפאים. זאת בניגוד למדינות כמו אנגליה וארה"ב, שבהן קיימת ממש תעשיית תיירות שמבוססת על סיפורי רוחות. התחום העל טבעי הזה, ככל הנראה, נשמע לרובנו הרבה יותר דמיוני מחייזרים.

39) היינו הראשונים בעולם שהטיסו חלב לחלל! בשנת 1997 עצרה מדינת ישראל את נשימתה בגלל קמפיין חדשני של חברת תנובה – הפרסומת הראשונה ששודרה בחלל, בשיתוף פעולה עם תחנת החלל הרוסית "מיר". מה שפחות זוכרים הוא שהקמפיין (שהיה גם אחד היקרים בהיסטוריה) היה ניסיון של תנובה לשקם את עצמה לאחר ששנתיים קודם לכן נחשף כי היא החדירה סיליקון לחלב העמיד. כשהקוסמונאוט הרוסי הצטלם עם בועות של חלב עמיד, היה קל לשכוח מה קרה קודם.

40) השב"כ הוציא פעם מגזין רכילות רשמי מטעמו. נשמע מטורף, אבל זה לגמרי אמיתי: בשנות ה-50 הממשלה הייתה מודאגת קשות מהפופולריות של המגזין "העולם הזה" בעריכת אורי אבנרי, שביקר קשות את השלטון, פרסם שערוריות והביא לדפוס סיפורים ותמונות עם אופי מיני. הפתרון שהגו בשירותי הביטחון היה להוציא שבועון מתחרה שזכה לכינוי "רימון" - גם הוא לכאורה היה מלא בסנסציות ותמונות של נשים חשופות, אבל הוא פשוט לא היה הדבר האמיתי. ב"רימון" תקפו כל הזמן את "אבנרי הקומוניסט המסוכן" אבל הקהל ידע לזהות שמדובר בהטרלה ובשב"כ סגרו את הצהובון תוך שנתיים.

41) והמוסד גייס פעם לשורותיו רוצח יהודים ידוע. שלהבת פריאר, איש מודיעין ישראלי ומדען גרעין, חשף בשנות ה-90 אמת קשה מאוד: הוא גייס לשירות המוסד את ולטר ראוף, ממציא משאיות הגז שגרמו לרצח שיטתי של מאות אלפי יהודים במלחמת העולם השנייה. על פי שלהבת, ראוף סיפק לישראל מידע מודיעני על הצבא הסורי.

42) אשת נשיא בישראל רצתה לשלוח לחיילי צה"ל 3,000 גיליונות של "פלייבוי". מלחמת יום הכיפורים אמנם נמשכה שבועיים בלבד, אך במשך חודשים רבים הושארו לא מעט חיילי מילואים בסיני, חלקם בטראומה קשה מהמלחמה. נינה קציר, אשתו של נשיא ישראל אפרים קציר, החליטה לעודד את הבחורים הצעירים והזמינה מנציגות חברת פלייבוי בלונדון לא פחות מ-3,000 עותקים לטובת החיילים בחזית. בתגובה קמה מחאה עצומה של אנשי רוח וציבור נגד היוזמה, והשערורייה הייתה כה גדולה שקציר נאלצה לחזור בה - למורת רוחם של כמה חיילים מתוסכלים שאף כתבו בזעם לעיתונות הישראלית נגד ביטול ההחלטה.

43) אחת מ"נערות הזוהר" של ישראל הייתה קשורה בשערוריית ריגול בריטית. בשנות ה-60 סערה בריטניה בשל "פרשת פרופיומו": שר המלחמה הבריטי ג'ון פרופיומו נצפה במסיבות חשק שבהן לקחו חלק מספר דוגמניות וגם מרגל סובייטי בשם יבגני איבנוב, שניהל רומן עם כמה מהדוגמניות, שבעצמן ניהלו רומן גם עם מרגל סובייטי אחר שהגיע למסיבות הללו. התקרית הפכה לשערורייה בבריטניה ואחת הדוגמניות, מנדי רייס-דיוויס, החליטה בשל כך לעבור לישראל. היא התחתנה עם איש הבוהמה רפי שאולי, כיכבה בסרטי קולנוע והקימה מועדוני לילה. מיותר לציין שבמדינת ישראל הצעירה, בואה של רייס דיוויס והשתקעותה כאן עוררו סקרנות עצומה.

44) המקרה הכי מעניין של תצפית חייזר בישראל נרשם ב-1997. תושבת מושב אחיהוד שבצפון הארץ הגיעה לרפת ונדהמה לגלות את מה שתיארה כ"עובר בדמות אדם" שמקפץ להנאתו. היא הזעיקה למקום את המשטרה, ועדי ראייה סיפרו שגם הם ראו את העובר מקפץ באוויר, מתהפך ולאחר מכן מתפרק לחלקיקים שהפכו לחומר ירוק. חוקרי המשטרה אספו את החומר המדובר והוא הועבר לבדיקה של המכון לרפואה משפטית באבו-כביר. בבדיקה לא הושגה קביעה חד משמעית לגבי החומר, ולטענת העמותה לחקר העב"מים מדובר בחייזר דמוי אדם שנחת בישראל, ולראיה – לפני גילויו דיווחו תושבים באזור על אורות מוזרים שכיכבו בשמיים. עד היום לא ברור מה בדיוק קרה שם.

45) שנה קודם לכן נרשמה תקרית העב"מים הישראלית המרשימה ביותר בכל הנוגע לאפקטים מיוחדים. ב-1996 דיווחו תושבים במכתש רמון על אורות לא שגרתיים בשמיים – אש ותימרות עשן – שנמשכו מספר דקות. בחיל האוויר התקשו בזמנו להסביר את התופעה, או שלא רצו. חוקרי עב"מים העריכו שזאת הייתה נחיתה של חללית עם חייזרים שהותירה אחריה שריד – "סיליקון מתכתי" בקוטר 27 מטר. איך אמרו בסדרה ההיא? האמת נמצאת אי שם.

46) הרצח הפוליטי הראשון בישראל היה של חרדי אנטי ציוני הומוסקסואל. נהוג לחשוב שרצח ארלוזורוב היה הרצח הפוליטי הראשון, אבל לא: עשור לפני כן, ב-1924, אנשי ההגנה התנקשו בחייו של יעקב ישראל דה האן, צעיר דתי שבתחילת דרכו היה ציוני, אבל ב-1920 הצטרף לעדה החרדית והחל לפעול בכל הכוח נגד הרעיון הציוני. הוא גם ניהל יחסי מין הומוסקסואליים, בעיקר עם ערבים תושבי מזרח ירושלים, ואת תשוקותיו הסודיות הביע בעיקר בשירים שפורסמו לאחר מותו. אנשי ההגנה חששו מהאיש הכריזמטי שנפגש עם לא מעט ממנהיגי העולם, וחיסלו אותו. 

47) לפני כ-30 שנה הפכה אישה אחת לתעלומה שהטריפה את נהגי המוניות בארץ. בשנות ה-80 וראשית שנות ה-90 נתקלו מספר נהגי מוניות בתופעה מוזרה: נוסעת צעירה בשנות ה-20 לחייה שתמיד ירדה סמוך לבתי עלמין, הותירה אחריה את הבגדים ונעלמה כלא הייתה. מספר נהגים דיווחו על האירוע ההזוי, אך איש לא ידע לומר מי האישה. הנהגים המבוהלים תיארו את הדמות כאישה יפה וצעירה, שלבשה שמלה לבנה ונעליים שחורות. כל הניסיונות לאתר אותה עלו בתוהו.

48) לאף אחד אין מושג איפה ארון הברית. אחד מסמלי היהדות הגדולים, החפץ הקדוש שעליו שמרו בני ישראל במשך 40 שנה במדבר, נעלם ללא זכר. כל מה שידוע לגביו הוא שכאשר הוקם בית המקדש, שלמה המלך הכניס לתוכו את הארון. אחרי שהאימפריה הבבלית בראשות המלך נבוכדנצר כבשה את ארץ ישראל והחריבה את בית המקדש, הארון נעלם. אין אף ראיה חד משמעית לגבי מקום הימצאו, לא משנה כמה פעמים קראתם ש"הוא איפשהו באתיופיה".

49) בערך מיליארד שקל מזויפים מסתובבים בארץ. למעשה, יכול להיות שברגע זה ממש אתם מחזיקים בידיכם פייק כסף. הסיכוי לכך גבוה יותר אם יש לכם כסף קטן, ובמיוחד מטבע של 10 שקלים, שארגוני הפשיעה משקיעים לא מעט בזיופו. זיופי שטרות הם קצת יותר נדירים בישראל אך בהחלט קיימים. מיליארד ש"ח, אם תהיתם, מהווים בערך 1.5% מסך הכסף המזומן שמתגלגל בארץ.

50) לא מייצרים יותר מטבעות של אגורה וחמש אגורות כי זה יקר מדי. עד לפני מספר שנים עוד אפשר היה למצוא מטבעות של חמש אגורות ושל אגורה, אבל התייקרות המתכות הפכה את העסק ללא משתלם. בשנת 2008 הבהירו בבנק ישראל שעלות הייצור של מטבע 5 אגורות היא 15 אגורות, והמדינה פשוט מפסידה כסף. מוח תמיד היה לנו.

51) ישראל היא הסיבה לכך שיש פנדלים בכדורגל. באולימפיאדת מקסיקו ב-1968 הגיעה נבחרת ישראל לתיקו עם בולגריה, ובאותה תקופה הכריעו משחקי תיקו בהטלת מטבע - שבה ישראל הפסידה. המצב המוזר הזה הוביל לכך שעסקן ספורט בשם יוסף דגן כתב לפיפ"א והציע את השיטה (יש אמנם גרסה נוספת שנותנת את הקרדיט גם לשופט כדורגל גרמני, אבל למה לקלקל סיפור טוב). אגב, באולימפיאדה הבאה ב-72' שוב הייתה ישראל בתיקו, הפעם מול תאילנד. הפעם היו פנדלים - וישראל, כמובן, הפסידה.

52) אסור על פי חוק ללכת חולים לים. מקור החוק הוא כנראה בתקנות של המנדט הבריטי, והתקנה הספציפית הזו מעולם לא בוטלה בארץ. עכשיו, למה אסור לכם ללכת חולים לים? מתוך הנחה שמדובר בשטח ציבורי עם המוני אנשים ואתם עלולים להדביק את העוברים והשבים וליצור מגפה של ממש. תיאורטית, אם תיתפסו חולים והפקח ימדוד לכם חום, תצטרכו להיפרד מכמה מאות שקלים בתור קנס על סיכון הציבור.

53) ייתכן שאתם צריכים רישיון כדי לרכוב על אופניים.  לפחות בחלק מהערים בארץ - בדגש על נתניה ואזור הצפון, כולל קריית מוצקין ועכו – יש עקרונית צורך ברישיון כזה. בעכו אתם אפילו צריכים לקבל את האישור ישירות מראש העיר בכבודו ובעצמו. אבל לא שמענו על אף מקרה שבו אכפו את הקשקוש הזה, והקנסות לא גבוהים במיוחד כי הם נכתבו בלירות, אז אתם מוזמנים להמשיך להתפרע.

54) סשה ברון כהן כמעט מצא את מותו בישראל. זה קרה כשקליע אקדח נורה לעבר חדרו של כוכב "בוראט" במלון "דיוויד אינטרקונטיננטל" בתל אביב, ויצא דרך החלון. הסיבה: שני גברים צעירים ששהו בחדר הסמוך התאבדו בירייה.

55) צפרדע שהעולם חשב שנכחדה נתגלתה מחדש בארץ. לעתים רחוקות קורה שזן מוכרז כנכחד ולאחר מספר שנים מתגלה מחדש, ומכל המקומות בעולם זה קרה דווקא כאן. בשנות ה-40 גילו שבשמורת החולה יש צפרדע קטן ושחור שכונה "עגולשון שחור-גחון". העגולשון היה ייחודי לשמורה ולא חי באף מקום אחר בעולם. אלא שבשנות ה-50, בגלל ייבוש החולה, המין נכחד לצערם של החוקרים. כלומר, זה מה שהם חשבו: לפני שבע שנים התפלא פקח של רשות הטבע והגנים למצוא בשמורה עגולשון חי ונושם.

56) בישראל קיימים ארבעה מקלטים אטומיים ציבוריים. רובם ממוקמים באזור המרכז, מתחת לאזורים מוכרים מאוד. אחד נמצא בירושלים ומיועד, ככל הנראה, בעיקר לאנשי הממשלה והכנסת. בתל אביב יש מקלט אטומי מתחת לתיאטרון הבימה, אחד נוסף מתחת לדיזינגוף סנטר, והמקלט האטומי הגדול ביותר שוכן מתחת לתחנה המרכזית בעיר: הוא יכול להכיל ככל הנראה עד כ-15 אלף איש בבת אחת. סביר להניח שיש מקלטים אטומיים נוספים שנחשבים סודיים, ונקווה שלעולם לא נצטרך לגלות כמה.

57) קונספירטורים, זה בשבילכם: באמת עושים בארץ ניסויים במזג האוויר. בשנים האחרונות נפוצה בישראל תאוריית הקונספירציה של הכמטריילס - הטענה שיש מטוסי ריסוס שתפקידם להשפיע על מזג האוויר. בקהילה המדעית מכחישים כמובן, אבל מודים שבעבר היו בישראל ניסיונות לשלוט במזג האוויר ובעננים. בראיון למאקו הסביר המומחה לאקלים ד"ר ברוך זיו שבארץ ניסו לפזר חומר שנקרא יודיד הכסף שבכמויות גדולות עשוי להיות רעיל, וזאת בניסיון להגביר את הגשם מהעננים – אך הניסוי לא נחל הצלחה. בשנות ה-70 אף ניסו בישראל לבצע חורים בעננים (!) במטרה לראות טוב יותר מטרות של אויבינו, גם כאן ללא הצלחה. ע"פ ד"ר זיו, הוא שותף בימים אלו בניסיון נוסף להשפיע על כמות הגשם. בהצלחה עם זה.

58) שמעון פרס כמעט הקים קולוניה ישראלית בדרום אמריקה. מוזר ככל שזה ישמע, בעידן שבו האימפריאליזם התחיל להתפרק לחלוטין, במדינת ישראל התעניינו באפשרות להחיות אותו. גיאנה הצרפתית היא מדינה קטנה בדרום אמריקה שעד היום נחשבת לחלק מצרפת. בשנות ה-60 הגה סגן שר הביטחון, שמעון פרס, רעיון מעניין – אולי נציע לצרפתים שיחכירו לנו את השטח לכמה עשרות שנים ונקים שם קולוניה ישראלית? שאר החברים בממשלה היו קצת פחות נלהבים, ושר התעשייה והמסחר פנחס ספיר אף טען שזה "אימפריאליזם שימיט שואה באפריקה והתנגדות בדרום אמריקה".

59) שושנה דמארי כיכבה בסרט הישראלי הראשון שצולם בצבע. קראו לו "באין מולדת", הוא יצא בשנת 1956 וזה לא מקרה שדמארי שיחקה בו: העלילה, שעסקה במשפחה שעולה מתימן לישראל, הייתה מבוססת באופן חלקי על הסיפור המשפחתי שלה.

60) תיזהרו מהחמציצים האלה שאתם אוהבים למצוץ. זה אמנם הכי ישראלי לתחוב את הגבעול לפה וליהנות מהטעם החמוץ, אבל במינונים גבוהים החמציץ עלול לגרום לבעיות בדרכי השתן. ובינינו, מה בכלל הקטע עם ללעוס גבעולים? מה אתם, עז?

61) אפילו אם אתם לא עז, אתם חייבים לשמוע על הרועה שגילה בפוקס את המגילות הגנוזות. כיום הן אחד הממצאים הארכיאולוגיים המפורסמים בעולם, אבל המגילות הגנוזות נתגלו לגמרי במקרה על ידי רועה בדואי בשם מוחמד א-דיב בסתיו 1946. א-דיב הסתובב עם העדר שלו ליד עינות צוקים כשאבדה לו עז, וכשחיפש אחריה מצא פתח של מערה. לונג סטורי שורט, את העיזה הוא לא מצא שם, אבל את המגילות דווקא כן.

62) תושבי ישראל קמו בוקר אחד וגילו שעומדים לבטל את השקל ולהכניס במקומו את הדולר. זאת לא הייתה מתיחה, רק הגזמה קלה: כדי להילחם באינפלציה הקיצונית שהכתה בישראל בתחילת שנות ה-80, שר האוצר דאז יורם ארידור חשב להצמיד את השכר ואת המחירים בישראל לדולר. התכנית, שנקראה "דולריזציה" ונחשפה בעיתונות ב-1983, נתפסה בציבור כניסיון להחליף פיזית את השקל בדולר ונתקלה בביקורת בתוך הממשלה ואינספור בדיחות ברחוב, שלא הפכו לממים רק כי עוד לא המציאו את זה. התכנית כולה נגנזה לבסוף ושר האוצר שילם במשרתו על הפיאסקו.

63) הכי מסוכן לגור בתל אביב, הכי פחות מסוכן לגור ברהט ובבני ברק. כך לפחות בבדיקה שנעשתה מול המשטרה לפני מספר שנים, בפעילות של התנועה לחופש המידע בנוגע לרמת הפשיעה ב-25 הערים הגדולות בארץ. בתל אביב נרשמה כמות דיווחי הפשיעה הגבוהה ביותר לנפש, ואחריה - בפער ניכר מאוד - רמלה ולוד. בתחתית הרשימה הופיעו רהט ובני ברק, אבל היה מי שטען שהסיבה לנתונים הללו היא שבשתי הערים הללו יש חשדנות גבוהה של האוכלוסייה כלפי המשטרה, כך שפשעים רבים אינם מדווחים.

64) כל מליאת הכנסת קמה פעם לדקה דומייה לזכרו של אדם חי. זה קרה באוגוסט 1999, כשזלמן "שושי" וינדר חמד לצון והודיע ליו"ר הכנסת אברהם בורג שח"כ אמנון רובינשטיין (מרצ) הלך לעולמו. בורג מצדו הודיע על כך בישיבת המליאה, נשא מילים לזכר המנוח והכריז על דקת הדומייה. רובינשטיין מצדו שהה באותה עת בבית החולים, אבל לא בחדרי הקירור חלילה אלא סתם במיטה. באותו שבוע הוא חש ברע, אושפז, ובסוף זכה לשמוע מה אמרו עליו לאחר מותו.

65) עורכי העיתון הפורנוגרפי הישראלי "בול" ישבו בכלא, אבל לא בגלל הפורנו. מקסים גילן ושמואל מור, עורכי שבועון העירום שיצא לאור בשנים 1965-1989, הורשעו ב-1966 בריגול חמור לאחר שהפרו את צו הצנזורה הצבאית ופרסמו פרטים על מה שנקרא "פרשת בן ברקה", שבה חוסל איש אופוזיציה מרוקני בידי המוסד. השניים ישבו בכלא 135 ימים לפני שקיבלו חנינה מהנשיא זלמן שזר.

66) דוד בן גוריון סירב לפטר את משה דיין על רקע רומן מחוץ לנישואים והשתמש בתנ"ך כדי לתרץ את זה. ב-1963 פרסמה הסופרת הדסה מור את הספר "דרכים לוהטות" וחשפה בו רומן שניהלה עם דיין, אז שר החקלאות. הבעל הנבגד פנה לראש הממשלה בן גוריון בדרישה שיפטר את דיין, אבל רה"מ השיב: "אפילו דוד המלך נותר בתפקידו למרות מערכת היחסים שניהל עם בת שבע".

67) השם הפופולרי ביותר לכלב בישראל הוא – חכו לזה - שוקו. כך פורסם בתחקיר "הארץ" משנת 2016, שבו התגלה גם שהשם הנפוץ ביותר לכלבה בישראל הוא מיקה. שזה קטע, כי זה גם השם הכי נפוץ לבנות בגן של הבן שלנו.

68) האם המגעים לשלום עם מצרים היו קונספירציה ענקית? הרמטכ"ל בהחלט חשב ככה. לקראת ביקור נשיא מצרים אנואר סאדאת בישראל ב-1977 הורה הרמטכ"ל דאז, מוטה גור, להכין את מחסני החירום למלחמה. הוא היה משוכנע שהביקור המתוכנן הוא למעשה הונאה מחוכמת שמאחוריה מסתתרת מזימה מצרית לפתוח במלחמת פתע במתכונת יום כיפור, וזה נודע לסאדאת עצמו – שמיד לאחר נחיתת מטוסו, בעיצומה של קבלת הפנים בנתב"ג, ניגש לרמטכ"ל גור ואמר לו שלוש מילים באנגלית: "אני לא מבלף".  

69) רב נחקר במשטרה - ואלוהים העניש את באר שבע בברד תנ"כי. כלומר, זאת הייתה הפרשנות של חסידי הרב אליעזר אבוחצירא לתופעת טבע משונה שהכתה בעיר הדרומית באוקטובר 1997: מטח של ברד בגודל כדורי פינג פונג שחורר גגות רבים של מכוניות בעיר ועלה לא מעט כסף לחברות הביטוח. הרב אבוחצירא נחקר באותם ימים במשטרה בחשד לעבירות מס, וחסידיו טענו שהברד הוא נקמה משמיים על העניין הזה. דברים מוזרים יותר קרו, לא?

70) שוקינג: לא באמת הייתה מגילה בהכרזת העצמאות. כולנו מכירים את מגילת העצמאות בצורת קלף עם החתימות של חברי מועצת העם, אבל בהכרזת העצמאות המקורית בה' באייר תש"ח המגילה לא הייתה מוכנה: עד לרגע האחרון התווכחו הפוליטיקאים על תוכן המגילה, כך שהקליגרף לא הספיק להעתיק את הנוסח הסופי שהתקבל סמוך מאוד להכרזה. בטקס ההכרזה הקריא בן גוריון מתוך דפים שהוקלדו במכונת כתיבה, והובא רק החלק התחתון של המגילה על קלף - כך שכולם חתמו למעשה על מגילה ריקה ברובה. נשמע הולם.