אין תמונה
הת'ר או'רורק. אל תתעסקו עם השלג בטלוויזיה

פולטרגייסט – הטרילוגיה (1982-1988)

הטרילוגיה המיתולוגית של שפילברג על תופעות על טבעיות, שחוגגת 30 שנה לסרט הראשון, לקחה איתה את חייהן של שתיים מהשחקניות הראשיות והן אפילו נחות בקברים, אחת ליד השנייה, בבית קברות בלוס אנג`לס. במשך שש השנים בהן צולמו הסרטים, מתו עוד שני שחקנים שהופיעו בהם. לעד הטרילוגיה הזאת תיזכר כמקוללת ביותר בהיסטוריה של הקולנוע.

הקורבן הראשון של "קללת פולטרגייסט" היא השחקנית דומיניק דיון, שגילמה את הבת הבכורה בסרט הראשון (וללא ספק המוצלח ביותר מבין השלושה). לאחר שהסרט יצא לאקרנים וזכה להצלחה רבה, דומיניק רבה עם בן הזוג שלה, שבהתקף זעם וקנאה, גרר אותה לרחוב וחנק אותה. היא שרדה חמישה ימים בבית החולים עם מוות מוחי, עד שהוריה החליטו לנתק אותה מהמכשירים. הצילומים של "פולטרגייסט 2" המשיכו בלעדיה.

הקללה המשיכה להכות, כשבקיבה של השחקן ג`וליאן בק, שגילם את הבלש קיין, התגלה סרטן קטלני. זמן קצר לאחר מכן הוא נפטר. גם וויל סמפסון, שגילם את הרופא שמבצע את גירוש השדים, מת מאי ספיקת כליות. בשלב זה, מאחר שהשלדים ששימשו כתפאורה בסרט היו עצמות אדם אמיתיות, הצוות התעקש להביא לסט גם מגרש שדים אמיתי.

בסרט השלישי, שצולם בגורד שחקים, האסונות המשיכו: השחקנית זלדה רובינשטיין, שגילמה את המדיום, נאלצה לעזוב את הסרט כבר בתחילת הצילומים בגלל מותה הפתאומי של אמה. לא הרבה אחרי הילדה הת'ר או'רורק, שהייתה השחקנית הראשית בשלושת הסרטים, אושפזה עם חשד לשפעת ומתה ביום למחרת על שולחן הניתוחים. את המשך צילומי הסרט השלימו עם שחקנית כפילה. קללה או צירוף מקרים של אסונות בשרשרת? תחליטו אתם.

הקוסם מארץ עוץ (1939)

תחשבו פעמיים לפני שאתם עוקבים אחרי שביל האבנים הצהובות, כי מסתבר שיצירת המופת בכיכובה של ג`ודי גרלנד האלוהית היא למעשה הסרט המקולל הראשון בהיסטוריה. הסימן הראשון למזל הרע של הסרט הופיע, כשהשחקן המקורי שהיה אמור לגלם את "איש הפח" התפטר, לאחר שסבל מתגובה אלרגית קשה ביותר לצבע הכסף בו אופר.

אין תמונה
WICKED!
זמן קצר לאחר מכן, השחקנית מרגרט המילטון, שגילמה את המכשפה הרעה של המערב, כמעט נשרפה חיה, בסצנת האש הדרמטית. היא הובהלה לבית החולים עם כוויות קשות. בהמשך הדרך גם הפעלולנית שלה נפגעה מפיצוץ במקל המטאטא, שגרם גם לה לכוויות קשות. וויקד. בנוסף, חלק מהניצבים שגילמו את הקופים המעופפים נפצעו קשה, כשהחבלים שהחזיקו אותם באוויר ניתקו מהפסנתר אליו היו קשורים. אמנם הייתה רשת ומזרונים כדי לרככך את הנפילה, אבל היו גם לא מעט קופים.

ארבעה חודשים אחרי הקרנת הבכורה פרנק מורגן, שגילם את הקוסם, היה מעורב בתאונת דרכים קטלנית. הוא ניצל למזלו ואפילו קיבל תפקיד חדש, אבל בסוף היום הראשון לצילומים הוא מת בשנתו מהתקף לב. הקוסם היה התפקיד האחרון שלו.

היחיד שמת במהלך הצילומים הייתה הכלבה טרי (כן, טוטו היה כלבה), שנהרגה כשאחד הניצבים דרך עליה בטעות, והוחלפה בסוף הצילומים על ידי כלב אחר. אך יש הטוענים שזהו לא המוות היחיד: באינטרנט מסתובב סרטון, שלכאורה נראה בו אחד מצוות ההפקה, מתאבד באמצע הצילומים. הסצנה הזו לא נחתכה, כי בראשית עידן הקולנוע זה פשוט היה יקר מדי לחזור להסריט מחדש, כך שלא נגעו בה, בתקווה שאף אחד לא ישים לב.

מגרש השדים (1973)

סרט הפולחן הנצחי "מגרש השדים", שנכתב בהשראת גירוש השדים של הנער בן ה-14 רונלד דו בוושינגטון שנת 1949, נחשב לאחד הסרטים המקוללים ביותר בהיסטוריה של הקולנוע. עוד לפני שהוא עלה למסכים, תשעה אנשים הקרובים לצוות ההפקה מצאו את מותם בעקבות אותה קללה. הראשון היה מקס פון סודוב, שגילם את דמותו של האב לנקסטר מרין, שקיבל מברק על מותו של אחי, לאחר שעות ספורות מתחילת צילומי הסרט.

אין תמונה
לט ג'יזס פאק יו
השחקן ג'ק מקגורן נפטר כשבוע לאחר צילום מותו של בורק דנינגס, הדמות שגילם בסרט. מקגורן חלה בשפעת ומת כמה ימים לאחר מכן בגיל 54. סבא של לינדה בלייר (רייגן, הילדה בא אחז הדיבוק) נפטר במהלך הצילומים, ובתו בת ה-5 של ג'ייסון מילר (האב דמיאן קאראס) נפגעה בתאונת דרכים ומתה במקום. גם השחקנית ווסיליקי מליארוס נפטרה לפני שהסרט הושלם ולא הספיקה להגיע לפרימיירה.

מזכירת הבמאי הגיעה לבית החולים במהלך הצילומים, שם אובחנה אצלה הפרעה נפשית לא ידועה. היא עוד יצאה בזול לעומת עוזרת הבמאי, אותה הבהילו לבית חולים פסיכיאטרי בכתונת משוגעים במהלך צילום אחת מסצנות הגירוש. אם זה לא מספיק, מסתבר שגם פרצה שריפה על הסט הצילומים והתינוק שרק נולד לאחד הצלמים מת מתוך שינה ללא סיבה.

אלן בורשטיין, שגילמה את אמה של רייגן, הבהירה לבמאי הסרט, ויליאם פרידקין, שהיא מוכנה לקבל את התפקיד אם ישמיטו מהתסריט משפט אחד מהטקסט שלה: "אני מאמינה בשטן!". פרידקין עצמו סיפר: "אפילו סרט הצילום עשה לנו בעיות! בתמונות, הופיעה חשיפה כפולה של פני הילדה הרדופה".

הקללה של מגרש השדים פגעה גם בבתי הקולנוע: מכל העולם הגיעו דיווחים על צופים מקיאים תוך כדי צפייה, או צופים שאיבדו את ההכרה או נכנסו להיסטריה. במהלך הקרנת הבכורה האיטלקית בתיאטרון המטרופוליטן ברומא, ברק פגע בצלב בן 400 שנה, והרס אותו. ואם עדיין לא השתכנעתם שהתסריט הזה מוביל לצרות – שנתיים לאחר מכן התסריט עובד להצגת תיאטרון בלונדון ואת דמותה של רייגן גילמה השחקנית מרי יור, שנמצאה על ידי בעלה בתוך שלולית קיא שעות ספורות אחרי שירדה מהבמה. יש שדים שקשה מאוד לגרש.

תינוקה של רוזמרי (1968)

הסיפור המצמרר של אשף סרטי המתח, רומן פולנסקי, על האישה ההרה (מיה פארו), שאת ילדה רוצים להקריב לשטן, חזר אליו כמו בומרנג באוגוסט 1969 – כשצ'ארלס מנסון רצח את השחקנית שרון טייט, אשתו ההרה של פולנסקי.

אין תמונה
הרה?
כבר מסרטו הקודם של פולנסקי "דחייה" (1965), אפשר היה לראות התאמות בלתי מוסברות בין עבודתו של פולנסקי והחיים של מנסון, שבאופן לא מפתיע, גילו עניין רב בתורת הנסתר. מסתבר שגם ג'ון לנון מעורב בקללה של רוזמרי: מנסון וחסידיו קראו לסדרת הרציחות שלהם "Helter Skelter" על שם השיר של הביטלס, ולנון עצמו נרצח מחוץ ל"דקוטה בילדינג", הבניין בו צילמו את "תינוקה של רוזמרי".

לאחר שהסרט יצא והפך ללהיט בין לילה, מפיק הסרט וויליאם קסטל הובהל לבית החולים עם כשל בכליות, שם הוא הופתע לפגוש את המלחין של נעימות הסרט, רגע לפני שנפטר מקריש דם במוח. "תינוקה של רוזמרי" נחשב עד היום לאחד הסרטים המפחידים ביותר שנוצרו.

העורב (1994)

במהלך צילומי הסרט "העורב" קרו לא מעט אסונות, בעיקר שריפות ותאונות, אך את מותו של השחקן הראשי, ברנדן לי – כשבוע בלבד לפני סוף הצילומים – אפשר גם לפרש כ"קללה משפחתית". חבריו של ברנדן לי, תמיד חזו לו שהוא ימות על סט הצילומים, כמו אביו – אגדת אומנויות הלחימה ברוס לי.

אין תמונה
ברנדן לי. קללת העורב או קללה משפחתית?
בפילמוגרפיה הקצרה של ברוס לי, תמיד יישאר חרוט "משחק המוות" בתור נבואה נוראית שהתגשמה לאחר מותו. בתפקיד כמעט אוטוביוגרפי, לי מגלם שחקן מפורסם שנירדף על ידי המאפיה, לכן הוא מחליט לזייף את מותו שלו כתאונה על הסט. באופן מופרע, לי באמת נהרג לפני סיום צילום "משחק המוות", כשלקה בשבץ ומת בדרך אל בית החולים. בזמן שנסיבות מותו הובילו לתיאוריות קונספירציה שונות, הבמאי סיים את הסרט בעזרת שני כפילים של לי ובעזרת סצנות ארכיון.

ובאשר למות בנו, ברנדן, הוא נורה במהלך צילומי "העורב", בסצנה בה נהרג הגיבור אותו הוא מגלם, אריק דרייבן. איך זה קרה? לאקדח הוכנס בטעות כדור אמיתי. המעגל נסגר ושוב ההיסטוריה חוזרת על עצמה.

סופרמן (1978)

כבר כשהשחקן באד קולייר, שדובב את ההנפשה הראשונה של סופרמן בסרטי אנימציה של שנות הארבעים, נפטר מבעיות במחזור הדם, היו צריכים להתייחס לכך כאות אזהרה למה שעלול לקרות למי שיגלם את סופרמן לאחר מכן. 

אין תמונה
סופרמן? אז זהו, שלא
בתחילת שנות החמישים השחקן ג'ורג' ריבס, שגילם את סופרמן בסדרת הטלוויזיה, נמצא מת מירייה בראש. הסופרמן הקולנועי הבלתי נשכח, כריסטופר ריב, נשאר משותק כעשר שנים כתוצאה מנפילה מסוס. הוא מת בשנת 2004 מאי ספיקת לב וכשנתיים לאחר מותו, נפטרה אשתו, דנה ריב, מסרטן ריאות.  

חשבתם שלפחות המזל האיר לאהובתו של סופרמן, לוייס ליין, תחשבו שוב. השחקנית מרגוט קידר, שגילמה את דמותה, סבלה מהפרעות פסיכיאטריות קשות אחרי צילומי הסרט ובגללן אף אושפזה בבית חולים לחולי נפש. זה מטוס? זו ציפור? לא, זו קללת סופרמן!

מרד הנעורים (1955)

שני השחקנים הראשיים בסרט הרומנטי הקלאסי "מרד הנעורים" מתו בגלל סיבות לא טבעיות. בעלילת הסרט הגיבור, סמל הסקס האלמותי ג'יימס דין, מנסה להתחבב על הנערה, שגילמה נטלי ווד היפיפייה, ולכן מסכים להתחרות במרוץ מכוניות מסוכן ולא חוקי. באותו מרוץ מנהיג חבורת הנערים עובר תאונה ונהרג. אחרי צאת הסרט, דין השתתף בתשדיר שרות למניעת תאונות דרכים, ואמר על הסט: "נהגתי לטוס בדרכים ולקחתי הרבה סיכונים מיותרים בדרכים המהירות. עכשיו אני זהיר במיוחד". באופן אירוני, הוא נהרג באותה שנה בתאונת דרכים כשהיה בן 24 בלבד.

אין תמונה
ווד ודין. האוהבים הצעירים והמתים
נטלי ווד, לעומתו, לא מצאה את מותה בתאונת דרכים, היא החליקה במקרה ונפלה למים מהיאכטה שלה. מחקירה שערכה מחלקת מקרי המוות של לוס אנג'לס, עלה כי ווד שתתה "שבע או שמונה" כוסות יין והייתה שתויה כשהיא נפטרה. מסתבר שלא שותים, לא רק כשנוהגים.

אם זה לא מספיק גם שחקן המשנה בסרט, סל מינאו, נהרג בקרב סכינים, ואפילו הרופא שרכש את המכונית של דין ולקח את מנועו למכונית אחרת, נהרג בנסיעתו הראשונה בה. עכשיו לכו תאשימו את הכביש.

אות משמיים (1976)

בסרט התיעודי משנת 2005 "קללת האומן", נטען כי כוחות על טבעיים ניסו למנוע בשנת 1976 את יציאתו של הסרט הראשון בסדרה. כבר על היום הראשון של הצילומים, נפגעו נציגים ראשיים של צוות הצילום בתאונת דרכים. חודש לאחר מכן, ברקים פגעו במטוס הפרטי בו טסו תסריטאי הסרט, דייוויד סלטצר ואיתו השחקן הראשי, גרגורי פק. הם ניצלו בנס.

אין תמונה
ספוקי זה אנדרסטייטמנט
בהמשך הצילומים, הצוות כולו היה צריך לטוס במטוס פרטי, אך ברגע האחרון ביטלו את הטיסה. שעות לאחר מכן נודע לצוות כי המטוס שהיו צריכים לטוס בו התרסק. כל נוסעי המטוס מתו, ואם זה לא מספיק, המטוס התרסק על מכונית בה נסעו אשתו וילדו של הטייס. צירוף מקרים? כן, בטח.

עוד קיסמים למדורת האסונות במהלך הצילומים? יום אחד כל הצוות נפגש בתחנת הרכבת התחתית גרין פארק, כשבאותו רגע נשמע פיצוץ עז שנגרם על ידי פיגוע. שני אריות תקפו והרגו את המשגיח שהופיע בסרט, בזמן שבילה עם משפחתו בספארי ובמלון בו התגורר המפיק ריצ'רד דונר, אירע פיגוע. בנוסף, זמן קצר לאחר סיום הסרט, ג'ון ריצ'רדסון, איש אפקטים המיוחדים של הסרט, נהרג בתאונת דרכים ביום שישי ה-13 בק"מ ה-66.6 (מספר השטן). מה ששמעתם.

הכובש (1956)

סרט ההרפתקאות העתיק בכיכובו של ג'ון וויין, "הכובש", זכור לעד כסרט שבגללו נהרגו הכי הרבה אנשים. כחצי מקאסט הסרט ומצות ההפקה נפטרו מסרטן בגלל הסרט. הצילומים התרחשו במדבר יוטה, בו ארה"ב ביצעה באותו זמן ניסויים גרעיניים. הראשונים למות מסרטן היו דיק פוואל ופדרו ארמנדריז, במאי הסרט ואחד משחקני המשנה. הסרטן כילה במשך השנים גם את השחקנים תומאס גומז, אגנס מוראהד, סוזן הייווארד ואף את ג`ון ויין עצמו.

עיתון הצרפתי "לה פוינט" פירסם בזמנו, כי 150 אמנים וטכנאים שנטלו חלק ישיר בסרט, 91 מהם היו חולים בסרטן ו-46 מתו מזיהומים שונים. לפחות הפעם אנחנו יודעים שהקללה לא הגיעה מתסריט עם כוחות מסתוריים, אלא מהחלטה שגויה (מאוד) של לוקיישן.

האביר האפל (2008)

הסרט המקולל האחרון (נכון להיום) שהגיח אל המסכים הוא "האביר האפל". סמוך לסיום צילומי הסרט, נמצא השחקן הית' לדג'ר, שגילם את דמותו של הג'וקר, בדירתו ללא רוח חיים עקב הרעלה משילוב של תרופות מרשם וכדורי שינה.

הית' לדג'ר האביר האפל (צילום: יחסי ציבור)
Why So Serious? | צילום: יחסי ציבור
כמה חודשים לפני מותו של לדג'ר, איש האפקטים המיוחדים נהרג על סט הצילומים, כשנדרס על ידי משאית שהסיעה ציוד. גם כריסטיאן בייל, שגילם את דמותו של באטמן, נשלח לכלא אחרי שהתחרפן והכה את אמו ואחותו ממש לפני פרמיירת הסרט בלונדון.

מיד אחריו מורגן פרימן, שגילם את דמותו של לושיוס פוקס, נקלע לתאונת דרכים ונפצע קשה. האם התסריט באמת מקולל או שבסך הכול מדובר בצירוף מקרים מצער? כנראה שלעולם לא נדע.