דרמה מלכותית: המלך התאילנדי הימם את תושבי המזרח הרחוק כשהוא הודיע שאחותו הגדולה אינה יכולה להתמודד בבחירות הקרובות. הידיעה פרצה בימים האחרונים, לאחר שהנסיכה אוּבוֹל רטאנה הודיעה כי בכוותה לרוץ לראשות הממשלה באחת ממפלגות האופוזיציה בחודש מרץ הקרוב.

יום שישי שעבר היה המועד האחרון שבו המפלגות המקומיות יכלו להגיש מועמדות לראשות הממשלה. הנסיכה רטאנה הודיעה שבכוונתה להתמודד מטעם מפלגת תאי רקסה צ'ארט (Thai Raksa Chart), אשר הייתה בעבר חלק ממפלגת השלטון ת'קסין (Thaksin) בטרם ההפיכה הצבאית בשנת 2014.

ההודעה של הנסיכה רטאנה הדהימה את כלי התקשורת המקומיים משתי סיבות עיקריות: ראשית, זוהי הפעם הראשונה שבן ממשפחת המלוכה מביע כוונה להיכנס לזירה הפוליטית, אשר נתפסת בעיניי תושבי המדינה כנחותה עבור בני המלוכה. שנית, היא מתמודדת מטעם מפלגה שנתפסת כמתנגדת לשלטון המלכותי ונוהגת לבקר אותו באופן תדיר.

ההודעה הדרמתית מגיע למרות העובדה שהנסיכה רטאנה, שחקנית קולנוע ואופרות סבון לשעבר, ויתרה על התארים המלכותיים שלה בשנת 1972 כשהיא נישאה לאזרח אמריקאי (ממנו היא התגרשה בשנת 1998). למרות זאת, פקידי ממשלה, כלי התקשורת והציבור מתייחסים אליה כמו לכל בני המלוכה האחרים.

הבחירות שעתידות להתקיים ב-24 למרץ הן הבחירות הדמוקרטיות הראשונות העתידות להתקיים בתאילנד מאז שנת 2011 והראשונה מאז ההפיכה הצבאית של שנת 2014. הנסיכה רטאנה הודיעה על התמודדותה בחשבונות המדיה החברתית שלה ואם זה לא היה דרמתי מספיק, אחיה הודיע על ביטול מועמדותה כמה שעות מאוחר יותר.

על פי הדיווחים, המלך הודיע בכלי התקשורת המקומיים כי מתוקף היותה נסיכה, אוּבוֹל אינה יכולה להיכנס לזירה הפוליטית כי זה נוגד את החוקה של תאילנד. "בן מלוכה מדרגה בכירה אינו רשאי להתמודד על תפקידים פוליטיים בכל צורה שהיא", הודיע המלך והוסיף, "כניסה של בן מלוכה לזירה הפוליטית נוגדת את המסורת, הערכים והתרבות שלנו. כל בני המלוכה מוכרחים להתחשב בעקרונות הללו ומנועים מלקבל או להתמודד על תפקידים פוליטיים".