ילדת הנפלם (צילום: ap)
הצילום האיקוני של ניק אוט | צילום: ap

תמונות יכולות לשנות סדרי עולם, אך לעתים המעמד המיתי שהן זוכות לו משכיח את גורל האנשים המצולמים. קים פוק בת ה-52 היא הילדה הוייטנאמית מהצילום האיקוני של הצלם ניק אוט, בו הוא תיעד את ההפצצה בשוגג של כפר וייטנאמי בפצצות נפלם על ידי כוחות אמריקאים. אוט תפס את פוק, אז ילדה בת 9 בלבד, בורחת עירומה מהכפר המופצץ והיא הפכה לסמל של המלחמה המיותרת הזו, וכונתה "ילדת הנפלם". מה שלא נראה בצילום היא העובדה שפוק נפצעה בהפצצות וסבלה מכוויות קשות על כשליש מגופה. מאז היא סובלת מכאבים כרוניים נוראיים, אך כעת ייתכן כי נמצא מזור לסבלה. פוק החלה לעבור טיפולי לייזר מתקדמים שיעלימו את צלקות הכוויות ויקלו באופן ניכר את כאביה.

ילדת הנפלם זוכה לחיים חדשים (צילום: AP)
פוק וד"ר וויבל, תקווה חדשה | צילום: AP

"במשך הרבה שנים חשבתי שהצלקות והכאבים ייעלמו רק כשאגיע לגן עדן. אבל עכשיו – גן העדן הוא על כדור הארץ", פוק מספרת ממיאמי, לשם הגיעה כדי לפגוש רופאת עור המתמחה בטיפולי לייזר לקורבנות כוויה. חודש שעבר החלה את הטיפולים אצל ד"ר ג'יל וויבל מהמכון ללייזר. הטיפולים יירככו ויחליקו את עורה המצולק והעבה שנמתח מאזור ידה השמאלית ועד כמעט כל גבה, אך מעל הכל הטיפולים יקלו באופן דרמטי על הכאבים העמוקים שהיא חווה מדי יום.

ילדת הנפלם זוכה לחיים חדשים (צילום: AP)
הטיפולים יחליקו וירככו את העור | צילום: AP

מכורים להיקס? כך תקבלו את הידיעות ישירות לסלולר

ילדת הנפלם זוכה לחיים חדשים (צילום: AP)
וגם יקלו על כאביה הכרוניים | צילום: AP

פוק נמצאת במיאמי יחד עם בעלה בוי הוי טואן, וגם הצלם ניק אוט נמצא איתה והוא למעשה מלווה אותה כל חייה מאז שצילם את אותה תמונה. "הוא ההתחלה והסוף", פוק אומרת על האיש אותו לו היא קוראת "דוד אוט". "הוא צילם אותי ועכשיו הוא יהיה איתי בתחילתו של מסע חדש, פרק חדש בחיי". אוט בן ה-65 זוכר את פוק בעודה בורחת מהכפר המופצץ וצועקת "חם מדי! חם מדי!", הוא העלה אותה על ואן של סוכנות הצילום AP ונסע איתה לבית החולים. תמונתה של פוק זיכתה אותו בפרס הפוליצר.

ילדת הנפלם זוכה לחיים חדשים (צילום: AP)
נס ששרדה את הכוויות | צילום: AP

פוק עברה עם בעלה לקנדה בתחילת שנות ה-90 ולהם שני בנים בני 21 ו-18. ברגעיה הקשים ביותר היא פנתה לאמונתה הנוצרית שהעניקה לה חוסן נפשי וגופני. "אף ניתוח, אף תרופה ואף רופא לא יכולים להחלים את לבי. היחיד שיכול הוא אלוהים שאוהב אותי. אני מקווה שיום אחד אהיה חופשיה לחלוטין מכאב". עצם הישרדותה של פוק הוא בבחינת נס, מאחר שרוב קורבנות הנפלם לא שורדים כוויות של מעל 10 אחוז בגופם, ואילו פוק סבלה כוויות מעל לשליש בגופה. בנוסף, טיפולי הלייזר שפוק עוברת כעת פותחו בתחילה כטיפול להחלקת קמטים מסביב לעיניים – עוד סימן לכך שאכן נסתרות הן דרכי האל.  

ילדת הנפלם זוכה לחיים חדשים (צילום: AP)
חיה עם בעלה ושני ילדיה בקנדה, ועכשיו תתחיל פרק חדש בחייה | צילום: AP

(מקור)