אין תמונה
נטוש בג'ונגל במשך עשרות שנים. הנאצים ככל הנראה מעולם לא הגיעו אליו

ארכיאולוגים שחקרו ג'ונגל נידח בארגנטינה נתקלו במבנה עתיק, ומאמינים שמדובר במקלט נאצי שנועד לשמש את המנהיגים הנאצים, לשם יוכלו לברוח במקרה של תבוסה במלחמת העולם השנייה.

החוקרים מאוניברסיטת בואנוס איירס מצאו את המבנה בפארק טיירו קוארה, סמוך לגבול עם פראגוואי, בצפון ארגנטינה. בתוכו, נמצאו חמישה מטבעות גרמניים משנות השלושים והארבעים של המאה העשרים, וכן שברי חרסינה עליהם ניתן לראות בברור את הכיתוב "Made in Gremany", יוצר בגרמניה. 

אין תמונה
מטבעות גרמניים בני 80 שנה

"במהלך מלחמת העולם השנייה הנאצים עמלו על פרויקט סודי, ובנו מקלטים כאלה עבור המנהיגים שלהם במקרה של הפסד - מבנים הנמצאים במדבריות, בהרים, על צוקים או באמצע ג'ונגל כמו זה", אמר ראש קבוצת הארכיאולוגים, דניאל שבלזון. "אנחנו לא יכולים למצוא הסבר אחר למבנים האלה, לרמת ההשקעה והזמן שלקח לבנות אותם, באתרים שכל כך קשה להגיע אליהם הרחק מהקהילה המקומית, עשויים מחומרים שאינם אופיניים לארכיטקטורה באזור".

האגדה המקומית גורסת שהמבנה שייך למרטין בורמן, יד ימינו של היטלר, שהתאבד במאי 1945, אם כי החוקרים לא הצליחו למצוא שום הוכחה לתאוריה הזאת.

למעשה, המבנה הספציפי הזה ככל הנראה לא היה בשימוש מעולם, אם כי ארגנטינה אכן הייתה מקום מפלט לנאצים אחרי המלחמה. אלפים מהם הגיעו לארגנטינה בברכתו של הנשיא חואן פרון ומצאו שם מסתור. ב-1960 המפקד הנאצי אדולף אייכמן נתפס בבואנוס איירס על ידי ישראל ולאחר מכן הוצא להורג. מנהיג נאצי מוכר נוסף שמצא מסתור בארגנטינה הוא פושע המלחמה יוזף מנגלה.

(מקור)