ציידי אוצרות ממזרח אירופה סבורים שהם הצליחו למצוא את אחד האוצרות האבודים הגדולים ביותר מתקופת מלחמת העולם ה-2. על פי הדיווחים, חבורת חוקרים מפולין איתרה פתח לבונקר ששירת את הנאצים בשנות ה-40, אשר מוביל להערכתם היישר אל שרידי "חדר הענבר" - ככל הנראה אחד האוצרות היקרים ביותר שנבזזו מן השלטונות הרוסים על ידי הרייך ה-3.

"חדר הענבר" הוא אוצר גרנדיוזי שעשוי מאינספור אבני חן. הוא היה מתנתו של פרידריך ה-1 (שליט פרוסיה) לפטר הגדול (הצאר הרוסי) בתחילת המאה ה-18. מדובר למעשה במספר לוחות אשר עשויים מ-6 טון של אבני ענבר יקרות ששוויים מוערך כיום בכ-250 מיליון דולר. ב-1755, הלוחות הועברו אל ארמון יקתרינה, ששוכן מזרחית לעיר סנקט פטרבורג, שם הם נשארו עד 1941 - כאשר הם נבזזו על ידי הצבא הנאצי, הועברו אל טירת קוניגסברג ונעלמו. בשנת 1979, הוחלט לבנות מחדש את החדר, אשר מוצג לתיירים עוד בימינו.

View this post on Instagram

Случилось поработать переводчиком на Гала-ужине Гергиева "Звезды белых ночей". Воспользовалась возможностью запечатлеть янтарную комнату, пока она была #amberroom #catherinepalace #architecture #spb #russia

A post shared by Anastasia (@anastasia_dediuk) on

כעת דווח כי חוקרים וציידי אוצרות איתרו פתח סודי ביער בצפון-מזרח פולין וזה עשוי להוביל אותם אל האוצר האבוד. ברטלומי פלבנצ'יק, ממוזיאון ממרקי אשר בצפון המדינה, התייחס לתגלית בראיון לכלי התקשורת המקומיים והגדיר אותה כפריצת דרך בחיפושים אחר "חדר הענבר".

"הודות לשימוש בסורקי מכ"ם גאולוגיים, הצלחנו לקבוע כי עוברת באזור מנהרה תת-קרקעית", הוא סיפר. "לאחר שביצענו חפירות ראשוניות על פי ממצאי החיישנים, איתרנו בהצלחה את הפתח הסודי, שלא נעשה בו שימוש מאז המלחמה". לטענתו, בתקופה שחלפה מאז תום המלחמה צמח עץ על הפתח ורק אחרי שהם גדעו אותו, הם הצליחו לראות את הכניסה. פלבנצ'יק מוסיף: "העובדה שצמח שם עץ מוכיחה שאף אחד לא פתח את המקום במשך עשרות שנים".

זוהי לא הפעם הראשונה שמדווח על פריצת דרך בחיפושים אחר "חדר הענבר". בשנת 2016, דווח על מציאתם של בונקרים באזור ווגורצבו, אשר בצפון המדינה, שהיו עשויים להכיל את הלוחות היקרים - מה שהתברר כלא נכון. שנה מאוחר יותר, ציידי אוצרות סברו כי הם הצליחו לאתר את האוצר במערה בסמוך לדרזדן, אבל שום דבר לא נמצא שם.

פלבנצ'יק ועמיתיו לחיפושים מחכים כעת למתן אישור מן השלטונות להתחיל לחפור באזור. נכון לעכשיו הם עדיין לא קיבלו הוראה שניתן להתחיל לעבוד, אבל הם מעריכים כי הם יקבלו בקרוב את האישורים הרלוונטיים והם יוכלו להתחיל בחפירות כבר בתחילת יולי.