נהוג לקשור בין היטלר והמפלגה הנאצית עם מלחמת העולם השנייה, אבל האמת היא שהמפלגה הנאציונל סוציאליסטית עלתה לשלטון הרבה לפני, והציגה אידאולוגיה פאשיסטית שהצליחה לסחוף אחריה הרבה מאוד תומכים, כולל כמה אמנים, אנשי ציבור וסלבריטאים במדינות המערב.

לאחר סיום המלחמה והבנה של גודל הזוועות שהתרחשו בשואה, רבים מתומכי המשטר כמובן ניסו להתנער מהתמיכה שהביעו, אבל לצערם הגדול - יש לא מעט עדויות מרשיעות שלא נתנו להם ולנו לשכוח את זה כל כך מהר. ואם שכחתם או לא ידעתם - תתכוננו להתאכזב:


וולט דיסני

מזעזע לחשוב שמייסד אימפריית הילדים הכי גדולה ושמחה בעולם (שאת תמונתו אתם רואים כאן למעלה) היה קשור למפלגה הנאצית, אבל בשנות ה-30 צצו דיווחים שטענו כי דיסני השתתף בכמה וכמה אירועים שנחשבו פגישות של המפלגה הנאצית. בספר בשם Hitler’s Doubles נטען כי דיסני אף אירח את הבמאית הגרמנייה לני ריפנשטל וערך לה סיור באולפני דיסני, כאשר החברה ספגה לא מעט ביקורות בעקבות כך.

בתגובה לכך הפיק דיסני סרטים שנחשבים אנטי נאציים במובהק, כמו למשל Education for Death: The Making of the Nazi, בניסיון להרגיע את הרוחות. כמה עמוקים היו הקשרים שלו למפלגה הנאצית? כנראה שלעולם לא נדע באמת.

המלך אדוארד השמיני

View this post on Instagram

A post shared by Erik William Thackrey (@erik_thackrey98) on

הצאצא למשפחת המלוכה הבריטית ידוע בעיקר בשל ויתורו על הכתר לטובת חיים עם אהובתו האמריקאית וואליס סימפסון, אבל במהלך השנים נקשר שמו לשערורייה במהלכה נתגלו לא מעט תמונות שלו ושל סימפסון עם היטלר בעת ביקורם בגרמניה.

היטלר חיבב את אדוארד, ולא ממש היה מרוצה שהקשר היחיד שלו לבית המלוכה נקטע בשנת 1936. למעשה, בשנת 1937 נפוצו שמועות כי היטלר מתכנן להחזיר אותו לכס המלוכה לאחר שיכבוש את אנגליה, מה שגרם למשפחת המלוכה למנות אותו לשגריר באיי הבהאמה כדי להרחיק אותו מהאזור כליל.


הנרי פורד

View this post on Instagram

A post shared by Universo Histórico (@uhistorico) on

גם לאמריקאי שיצר מהפכה בתעשיית האוטומוביל באמצעות פס הייצור הראשון למכוניות היו לא מעט קשרים לנאצים, ולכל הפחות אידאולוגיות משותפות: בשנת 1920 הוא העניק ראיון בו טען כי "היהודים הבינלאומיים" הם "איום", והאשים אותם במלחמת העולם הראשונה. בניו יורק טיימס נטען כי להיטלר הייתה תמונה גדולה של פורד במשרדו, ולמעשה היטלר מזכיר את פורד כמה פעמים בספרו "מיין קאמפף" ומשבח אותו על כך ששמר על עצמאותו בפני האיום היהודי. בשנת 1938 אף קיבל פורד עיטור בשם הצלב הגדול של הנשר הגרמני – הכבוד הגדול ביותר שאדם שאינו גרמני יכול לזכות בו.


צ'ארלס לינדנברג

View this post on Instagram

A post shared by The Drama Club | (@dramaclubpod) on

הטייס האמריקאי המפרסם זכור בשל הטרגדיה בה בנו התינוק נחטף ונהרג במסגרת דרישה לכופר בשנת 1932, ופחות זוכרים לו את הקמפיין שניהל כנגד כניסת ארה"ב למלחמה מול גרמניה.

בשנת 1936 הוא אף ביקר בגרמניה מטעם ממשלת ארה"ב בניסיון ללמוד על תעשיית התעופה הגרמנית, וישב לצד היטלר בטקס פתיחת אולימפיאדת הקיץ של אותה שנה, אם כי נטען שלא הייתה ביניהם כל תקשורת.


פיליפ ג'ונסון

View this post on Instagram

A post shared by Jの (@onceupontomorrow) on

 

הארכיטקט פיליפ ג'ונסון, שידוע בעיקר בשל בית הזכוכית בו התגורר בקונטיקט, היה תומך נלהב של הרייך השלישי לפני פרוץ מלחמת העולם. הוא קושר לאב קוגלין והעיתון האנטישמי Social Justice ואף כתב עבורם מאמרים. ג'ונסון ביקר בגרמניה כדי לדווח על העצרות הרבות שהתרחשו, כולל עצרת נירנברג, ויצר קשרים רבים עם בכירים במפלגה הנאצית. בשנת 1940 אף גילה ה-FBI שג'ונסון היה מעורב בקידום תעמולה נאצית בארה"ב, וטען כי היטלר יהיה טוב יותר לאמריקה מרוזוולט. כן, אנחנו יודעים.

ויסקונט רות'רמיר

View this post on Instagram

A post shared by HISTORY1800-1999 ⌛️20TH CT⚔ (@history_20thcentury) on

מדובר באיל תקשורת בריטי ידוע שייסד בין היתר את העיתונים הדיילי מייל והדיילי מירור, אשר עדיין נמצאים בבעלות משפחתו. בין מלחמות העולם, רות'מיר ניהל תכתובת עם היטלר ופרסם מאמרים בעיתונים שלו אשר קידמו פאשיזם. הוא אף שילם את שכרה של המרגלת הגרמנייה סטפני וון הוהנלו, שריגלה אחר בריטניה וגרמניה, במטרה להתקרב להיטלר ולקדם את גרמניה הנאצית.


עזרא פאונד

View this post on Instagram

A post shared by Beyza Güngör (@beyzaherself) on

פאונד היה משורר אמריקאי בולט בשנות ה-20 ששיתף פעולה עם סופרים כמו טי אס אליוט וארנסט המינגווי. לאחר מלחמת העולם הראשונה הוא עבר לאיטליה והחל לתמוך במוסליני. השניים אף נפגשו בשנת 1933, ועקב כך החל פאונד לשדר תוכנית ברדיו שתומכת במוסליני ובהיטלר, ספציפית בפעולותיהם נגד היהודים.

לאחר שבנות הברית נצחו במלחמה הוא נאסר והואשם בריגול נגד ארה"ב, והוחזק כשלושה שבועות בכלוב באוויר הפתוח לפני שסבל מהתמוטטות נפשית. עדים מספרים כי הוא קרא להיטלר "קדוש" וביקש להקליט רק עוד תוכנית רדיו אחת בה יתחנן לרחמים כלפי גרמניה. פאונד בילה 13 שנים בבית חולים פסיכיאטרי בארה"ב לפני שהוחזר לאיטליה שם מת בשנת 1972.