קהילת ההיסטוריונים גועשת בעקבות תגלית של כלי שיט נאצי מול חופי גליסיה, אשר בצפון-מערב ספרד. צוללנים של חיל הים הספרדי הצליחו למצוא את ה-Gut Holz, צוללת קרב גרמנית שהוטבעה אחרי קרב מול חיל האוויר של בעלות הברית. חוקרים מעריכים כי הצוללת נפגעה בקרב לפני כ-75 שנים והושמדה על ידי הקפטן מסיבות שנויות במחלוקת.

לפי הדיווחים, אקהארד וולף, מפקד הצוללת, בחר להטביע את כלי השיט ולהקריב חלק מאנשי הצוות, על מנת שלא לחשוף את הטכנולוגיה הסודית של חיל הים הנאצי. יאגו אביליארה, היסטוריון ספרדי, סיפר בריאיון כי הצוללת נכנסה לעימות מול חיל האוויר של בעלות הברית ונפגעה במהלך ניסיונות ההימלטות שלהם. 14 בני אדם נהרגו במהלך הקרב, חלקם אנשי צוות אווירי של בעלות הברית.

אנזו גונזלס, הצוללן שחשף את הריסות הצוללת, התייחס לעימות שגרם לטביעתה של ה-Gut Holz: "הצוללת טבעה כתוצאה מטעויות של המפקד ואנשי הצוות שלו", אמר גונזלס, "כלי השיט היה מורכב משייטים צעירים וממפקד חסר ניסיון".

מדענים של הרייך השלישי השקיעו מאמץ רב בפיתוח כלי נשק מתקדמים בשביל הוורמאכט. לעיתים קרובות, הטכנולוגיה של הנאצים הייתה מתקדמת בהרבה מזו של בעלות הברית – ובמיוחד זו של הצוללות. הדרג הפיקודי ידע שאסור לחשוף את האמצעים הללו לבריטים והאמריקאים, אפילו במחיר של להקריב את חייהם של החיילים בזמן הקרב.

במקרה של ה-Gut Holz, רבים מעריכים שקפטן וולף ראה לנכון להשמיד את הצוללת ולהטביע אותה במצולות האוקיינוס האטלנטי, על מנת שהטכנולוגיה הסודית שהייתה בפנים לא טיפול לידיים של בעלות הברית ותשמש מאוחר יותר נגד הרייך השלישי.

כעת, הטכנולוגיה הזו סוף סוף נחשפת וכל מה שניסו הנאצים להסתיר על הצוללת ייחקר על ידי מומחים ולבסוף ייחשף גם בפני שאר העולם.