בובות קטנות בדמות אדולף היטלר, רודולף הס ושאר בכירי הרייך השלישי היו פופולריות מאוד בזמן שהצורר הנאצי היה בשלטון, וכבש את אירופה וצפון אפריקה. הפסלונים המיניאטורים הופצו כתעמולה בקרב הילדים במהלך מלחמת העולם השנייה, במטרה לרומם את הרוח הארית וללמד את הצעירים איך נראים המדים וכיצד מצדיעים במועל יד.

צעצועי נאצים

הבובות, שהופצו בהמוניהן על ידי חברת הצעצועים "אבסטוליון", יוצרו מתרכובת עדינה של טיח, דבק, שמן פשתן ונסורת. הדמות הנפוצה ביותר הייתה של הפיהרר, והיא הגיעה כחלק מסט שהכיל גם במת נאומים ובובה של הפילגש שלו, אווה בראון. בנוסף ניתן היה לקנות לצעירים את  בניין המפקדה הנאצית, חיילי הצבא (הוורמאכט) ובובות של הנוער ההיטלראי - תנועת נוער אליה הצטרפו ילדים מגיל שבע.

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

גבלס הבין את חשיבות הצעצועים למערכת התעמולה, ובשלב מסוים הוא אפילו הנחה את היצרן לשפר את איכות ומראה הבובות, ולייצר אותן מחרסינה. חלק מהפריטים הגיעו עם תוספות מיוחדות, שהפכו אותן לנדירות יותר.

הנאצים המשיכו לייצר את הצעצועים עד לשנת 1944, ועם קץ המלחמה רבים זנחו את האוסף בשל המוניטין הבעייתי שלו. אבל מתברר שלנוסטלגיה אין גבול, ומעט הדגמים הנדירים ששרדו,  והתגלו ברחבי גרמניה, נמכרו במכירה פומבית באנגליה בסכום של  יותר מ-7,000 ליש"ט (כ-39,000 שקלים).

צעצועי נאצים
צעצועי נאצים
צעצועי נאצים
צעצועי נאצים
צעצועי נאצים
צעצועי נאצים

(מקור)