אין תמונה
אין צורך לבטל תכניות - זה לא יקרה

לא מעט אנשים כבר התפכחו מהמחשבה שכדור הארץ הולך להיחרב ב-21 בדצמבר השנה, אבל המיתוס על נבואת הזעם של בני המאיה ממשיך להזין שיחות סלון, סרטים הוליוודיים וכל מי שמרגיש שאיבדנו שליטה על הפלנטה שלנו. (מקור)

אחרי כמה מחקרים שטענו כי מדובר בטעות בחישוב, כעת מגיעה הוכחה חותכת לכך שהנבואה היא לא יותר מטעות בתרגום של לוח השנה העתיק. עמוק בתוך יערות הגשם של גואטמלה, בין חורבות העיר העתיקה חולטון (Xultun), חשפה קבוצת אריכאולוגים בראשותו של דיויד סטיוארט מאוניברסיטת טקסס את הגרסה העתיקה ביותר הידועה של לוח השנה של המאיה.

רוצים עוד הרבה סיפורים משעשעים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

לפני כשנתיים החל סטיוארט למפות את העיר הקדומה, כשלפתע אחד הסטודנטים שלו הציץ לתוך תעלה, שנחפרה על ידי שודדי קברים, וראה עקבות של צבע עתיק. הם גילו חדר עבודה מפואר מהמאה התשיעית שקירותיו מעוטרים בציורים בצבעים שחור ואדום.

ציור קיר בחולטון  (צילום: discovery.com)
מלך יושב על כס מלכות - מישהו רציני עבד בחדר הזה | צילום: discovery.com

על אחד הקירות צויר מלך יושב על כס המלכות, כשעל ראשו כתר אדום עם נוצות וסביבו משרתים. הציורים כיסו את הקיר המערבי והקיר הצפוני של החדר הקטן אך על הקיר המזרחי צוירו סמלים של בני המאיה ושרטוטים המציגים את תנועת השמש, הירח והכוכבים.

"זה מרגיש כמו משרד עם לוח מחיק שעליו רשומות כל מיני נוסחאות חשובות", הסביר סטיוארט. לדבריו, מדובר באתר הקדום ביותר בו נחשף לוח השנה של המאיה בצורה שכזו.

צבע לא נשמר היטב באקלים הלח של יערות הגשם ולכן היה קשה לפענח את הכתב הדהוי. עם זאת, היום הכריזו החוקרים כי קירות חדר העבודה אינם רומזים בשום צורה שהעולם הולך להיחרב השנה - אלא שזהו פשוט סופו של מחזור אחד, אחריו יגיע מחזור נוסף.

"לוח השנה של המאיה ממשיך לעוד מיליארדי שנים אל העתיד", אומר סטיוארט. "אלה מספרים שאנחנו לא יכולים לתפוס בכלל". לדברי החוקרים, לוח השנה צויר אחרי שציורי הקיר האחרים הושלמו והם מספקים תובנות חדשות לגבי בני המאיה.

"ברור שחי פה אדם מהמעמד הגבוה שעסק רבות במתמטיקה ואסטרונומיה", אומר סטיוארט. "זה רק מדגים כמה שני התחומים האלה היו קשורים בתרבות המאיה". למרבה הצער, שמו של המלך שצויר בחדר העבודה נמחק.

המלכים התעניינו רבות בלוחות הזמנים מפני שתפקידם היה לדאוג לבצע את הטקסים הדתיים במועדים מסויימים. למרות שהעיר העתיקה התגלתה כבר לפני כמאה שנה, רק 0.1 אחוז ממנה נחקר ולדברי סטיוארט, שודדי הקברים השקיעו מאמצים רבים במציאת שלל והרסו רבים מהממצאים שעדיין לא התגלו.