קשה להאמין שהגדולים באמת הולכים לעולמם. שנים של הערצה מתנקזים להודעה אחת ברדיו או בטלוויזיה ולפעמים ההכחשה הופכת לתיאורית קונספירציה בתקווה שכוכבם טרם דעך. אבל לפעמים העובדות ממש לא מסתדרות והתיאוריה נשמעת הרבה יותר הגיונית מההסבר הרשמי.

אלביס פרסלי חי

אלביס פרסלי (צילום: צבא ארצות הברית)
בתקופות היפות לפני כל הכדורים | צילום: צבא ארצות הברית

השבוע מלאו 35 שנה למותו של אגדת הרוקנרול, אלביס - דה קינג - פרסלי, שייחשב לעד כאחד מגיבורי-העל של תרבות הפופ של המאה העשרים. כמו לכל מיתוס גדול, גם אחרי מותו רוויי המסתורין של המלך צצה תיאוריה לפיה אלביס בעצם לא מת. במשך השנים מעריצים רבים האמינו שהמלך פרש לטובת חיים אנונימיים ושלווים בבואנוס איירס, ושם הוא חי עד היום תחת זהות בדויה.

שעתיים לאחר ההצהרה על מותו, אדם שנראה בדיוק כמוהו נצפה משלם במזומן על כרטיסי טיסה לבירת ארגנטינה תחת השם ג'ון בורואוס - השם הבדוי בו השתמש אלביס כל חייו. ואיזה אינטרס היה לו להיעלם, אתם שואלים? מתברר שזמן קצר לפני מותו אלביס הפסיד 10 מיליון דולרים בעסקת מקרקעין והסתבך עם המאפיה. הוא קיבל איומים על חייו לעתים וחשש לשלומן של בתו ואשתו, ולכן ביקש להיכנס לתוכנית ההגנה של האף.בי.איי.

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים משעשעים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

מיד לאחר קבורתו של פרסלי באחוזתו, גרייסלנד, ניסו מעריצים אובססיביים להגיע לגופה כדי לזכות במזכרת אחרונה מהמלך: שרשרת, קווצת שיער או אפילו יד, אם יתמזל מזלם. אחרי שחפרו בחלקת הקבר גילו המטורפים, למרבה הפתעתם, שהארון ריק.

בעקבות השמועה, שנפוצה מיד בכל העולם, החלו לצוץ דיווחים מאנשים שנכחו בהלוויה, שטענו כי האוויר מסביב לארון היה ממש קריר, לטענתם כדי לשמור על בובת השעווה בדמותו של אלביס, שהוצבה במקומו בארון. בנוסף, אנשים שהתקרבו לארון שמו לב כי ידי הגופה היו קטנות ונקיות בעוד שזרועותיו של אלביס האמיתי היו מאסיביות ומצולקות.

את התיאוריה מחזקת העובדה שיומיים לפני מותו, אלביס פיטר רבים מעובדיו ובשיחת טלפון עם אחת מידידותיו, מיס פוסטר, התוודה בפניה שאינו מתכוון להופיע עוד, וכי כל בעיותיו עומדות להיפתר בקרוב מאוד. מיס פוסטר עברה בדיקת פוליגרף ונמצאה דוברת אמת.

גם לוסי דה ברבון, אחת ממאהבותיו של אלביס, העידה שיום לאחר מותו היא קיבלה ורד עם הקדשה מצורפת ובה כתוב רק "אל לנסלוט", שהיה שם החיבה הסודי שנתנה לו ורק הוא ידע אותו. לטענתה, אלביס רצה להודיע לה שהוא חי ורק לא רוצה להימצא. אתם מוכרחים להודות שפתאום זה לא נשמע כל כך מופרך שהמלך עדיין מנענע את האגן בעדינות באיזו אחוזה סודית.

פול מקרטני מת

פול מקרטני ארכיון (צילום: Keystone, GettyImages IL)
באמת איבדנו אותך לפני שנים? | צילום: Keystone, GettyImages IL

אחת מתיאוריות הקשר הידועות ביותר קשורה לחיפושית המפורסמת פול מקרטני. תומכי התיאוריה סוברים שהיוצר הפורה ביותר במאה ה-20 (לפי ספר השיאים של גינס) מצא את מותו בתאונת דרכים קטלנית אי שם בשנת 1966, וכדי למנוע את פירוק הביטלס שהייתה אז בשיא הצלחתה מקרטני הוחלף בכפיל בשם ויליאם קמפבל. לפי התיאוריה קמפבל עבר סדרת ניתוחים פלסטיים כדי לשנות את מראהו אך המנתחים הותירו צלקת מעל השפה העליונה, מה שמבדיל את תמונותיו מהתמונות של מקרטני "המקורי".

מומחה שבדק את דגימות הקול של מקרטני בהקלטות מוקדמות של הביטלס, ובשירים שפורסמו לאחר מותו כביכול, הסיק כי מדובר בשני אנשים שונים. עוד סימנים שלכאורה מעידים על מותו הופיעו באלבומים הבאים של הלהקה, בהם נשתלו שלל רמזים ומסרים חבויים על האסון הנורא שקרה.

התיאוריה טוענת שהתאונה של מקרטני התרחשה בתאריך 10 בנובמבר, יום רביעי בחמש בבוקר, כפי שנכתב במילות השיר "She's Leaving Home". כמו כן, כשמנגנים לאחור שירים מסוימים שומעים לחישות שנשמעות כמו "פול מת, בנאדם" או "אני קברתי את פול". אם ממש מתאמצים, כן?

פול מקרטני בהופעה (צילום: שוקה כהן)
שיט, נראה לי שהם יודעים | צילום: שוקה כהן

ואם זה לא מספיק, מקרטני התגרש מאשתו הראשונה, מפיק הלהקה התאבד, וכשהביטלס התפרקו עקב הסכסוכים עם פול מקרטני, זה כבר היה חשוד מדי. העולם התחלק לחצי שמאמין שפול חי וחצי שמאמין שהוא מזמן כבר לא איתנו.

סערת השמועות דעכה עם השנים ואפילו מקרטני עצמו הגיב לפרשה: "השמועות על מותי היו מופרזות. אילו הייתי מת הייתי האחרון שהיו מספרים לו". כמובן שיהיו שיטענו שמדובר בעוד ניסיון להסתיר את האמת בהומור, הרי הכחשה הייתה הופכת את העניין לחשוד יותר.

מרילין מונרו: מהבית הלבן באהבה

כוכבת הקולנוע וסמל המין הנצחי, מרילין (נורמה ג'ין בייקר) מונרו, נמצאה עירומה תחת סדין מיטתה ללא רוח חיים בשנת 1962. היא נשארה בת 36 לנצח ובעוד מותה מיוחס לנטילת עודף גלולות שינה, יש גם מי שמאמין שהיא נרצחה על ידי סוכני אף.בי.איי. מונרו, הייתה הפילגש של הנשיא ג'ון פ' קנדי ושל אחיו, ששימש באותה תקופה כתובע הראשי, רוברט (בובי) קנדי ולפי התיאוריה ההתאבדות הייתה מבוימת לחלוטין והממשלה, כמובן, עזרה לטייח את העניין.

מרילין מונרו בשמלת ערב שחורה (צילום: Douglas Miller, GettyImages IL)
האם התאבדותה בוימה מחשש לקריירה של הקנדים? | צילום: Douglas Miller, GettyImages IL

לפי התיאוריה, מונרו רצתה שבובי קנדי ייפרד מאשתו ואיימה שתחשוף את הרומן הממושך ביניהם, מה שהיה עלול לעלות בקריירה שלו ושל אחיו הנשיא. בנוסף, במהלך הרומנים שלה עם שניהם מונרו "שמעה יותר מדי" על האחים, על הממשל ועל עסקים מפוקפקים שהם היו מעורבים בהם. תחשבו על זה רגע - לא נשמע כל כך מופרך.

אם עדיין לא השתכנעתם, ממסמכים סודיים של הבולשת שנחשפו לאורך השנים, עולה שהאף.בי.איי (שנשלט ביד רמה כמו ארגון פרטי על ידי ג'יי אדגר הובר) חשד שמונרו פוזלת לכיוון המפלגה הקומוניסטית, עקב קשרים שהיו לה עם מיליונר דרום אמריקני בעל נטיות שמאלניות; חשד זה הפך אותה אוטומטית לסיכון לאומי.

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים משעשעים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

עוד קיסם נזרק למדורת הקונספירציה כשדגימות חשובות שנלקחו מהגופה בבדיקה הפתולוגית נעלמו באופן מסתורי, מה שמיד העלה את החשד שמישהו ניסה לטשטש את הראיות בכוונה. הנשיא קנדי נרצח שנה אחרי מונרו, אחיו בובי נרצח חמש שנים לאחר מכן ועד היום התיאוריות הללו נותרו כשאלות פתוחות.

התמונות הראשונות של מרילין מונרו (צילום: צילום מסך אתר dailymail)
מנערה תמימה לפילגש של האליטה השלטונית | צילום: צילום מסך אתר dailymail

רצח קנדי: הסי.איי.אי על הכוונת

ההתנקשות בנשיא קנדי לא פוענחה מעולם ולמרות שהתיק לכאורה נסגר עם ההתנקשות בחייו של לי הארווי אוסוולד, קיימות סביב הרצח תיאוריות קונספירציות רבות ומגוונות. העולם כולו רעד בנובמבר 1963 כשצפה על המסך בנשיא האמריקני נורה על ידי מתנקש בעת שנסע במכונית פתוחה בדאלאס ונופף לקהל. הרוצח שנתפס, וכביכול פעל לבדו, היה אוסוולד שנרצח זמן קצר לאחר מכן לפני שהחל המשפט, כשהובל על ידי שוטרים.

נשיא ארה"ב לשעבר ג'ון פ' קנדי (צילום: רויטרס)
הקונספירציה המפורסמת באמריקה | צילום: רויטרס

היריעה קצרה מלהכיל את כל העדויות והעובדות הסותרות אבל אם למקד את הטענות אז לפי קצב היריות וזווית הפגיעה בנשיא, לא הגיוני שאדם בודד עם רובה לא אוטומטי הוא זה שביצע את הירי ממחסן הספרים.

כלומר לא ייתכן שאוסוולד פעל לבדו כפי שנטען או שהוא היורה כלל. פרטים סותרים וחסרים, צירופי מקרים הזויים ובעיקר אי-דיוקים בגרסה הרשמית של הממשל גרמו לאמריקנים לחשוד כי באמת מסתירים מהם משהו. לזה תוסיפו לזה גם שרשרת מיתות מסתוריות ולא טבעיות של העדים לרצח: 53 עדים מתו מוות "טבעי" ועוד 48 עדים מתו מוות לא-טבעי. נשמע לכם סביר?

כל ארגון, מדינה או גוף שהיה להם אינטרס, ולו הקטן ביותר, במותו של הנשיא, הצטרפו לרשימת החשודים: המאפיה, הקג"ב הסובייטי וקובה הפכו לחשודות מידיות כמעורבות ברצח, אך התיאוריה המוצקה ביותר שולחת אצבע מאשימה דווקא לכיוון ארגון הביון האמריקני.

הסברה טוענת שראשי הסי.איי.איי החליטו להיפטר מקנדי אחרי שפיטר רבים מהבכירים בארגון, ובעיקר בשל מדיניות החוץ הפשרנית שלו מול וייטנאם, ברית המועצות וקובה. האם הסוכנות ביימה את הרצח, הפלילה את אוסוולד ומיד דאג לחסל אותו? אם כבר מישהו היה מסוגל לעשות זאת זה הם ועד היום הנושא הזה הוא פצע פתוח בחברה האמריקנית, כשרוב הציבור מאמין שאוסוולד לא פעל לבדו, ושהממשל האמריקני טייח והסתיר את מי שעומד מאחורי הרצח.

קורט קוביין: מריח כמו קורטני לאב

קורט קוביין היה הרבה יותר מעוד סולן של להקת רוק. הוא נחשב לאחד מאבות זרם הגראנג' של הניינטיז ועד היום הוא מייצג דור אבוד שלם. קוביין התאבד בשנת 1994 ביריית אקדח לראשו. הוא סבל מכאבים כרוניים בבטנו ולעתים קרובות נכנס לדיכאון. בשל כך, בנוסף לשימוש מאסיבי בהרואין, הוא התקשה לתפקד וניסה ליטול את חייו כמה פעמים.

אין תמונה
היה הקול של דור שלם

קוביין השאיר מכתב התאבדות שהוקדש בעיקר לבתו ולאישתו בו הוא פירט את הסיבות לפירוק להקת נירוונה. כ-68 מעריצים של קוביין ברחבי העולם התאבדו בעקבותיו ומעריצים רבים טוענים עד היום כי הנסיבות האופפות את מותו של קוביין רצופות בשקרים, בסתירות ובחוסר עקביות. לטענתם, אישתו, הזמרת והשחקנית הידועה לשמצה קורטני לאב, היא שעומדת מאחורי מותו.

הנתון המחשיד ביותר בסיפור הוא שממצאי חקירת המוות מצביעים כי רמת ההרואין בגופו של קוביין הייתה במותו פי שלושה מהרמה המוגדרת כקטלנית. הרמה הזו גורמת לשיתוק תוך שניות, אם לא למוות מיידי, ובלתי אפשרי לתפקד או להרים רובה ולירות בעצמך כשאתה תחת השפעה חזקה כל כך.

קורטני לאב, Hole (צילום: Daniel Jackson)
ניסית להזמין התנקשות בחייו? | צילום: Daniel Jackson

לפי השמועות, בדיווחי המשטרה לא נמצאו טביעות אצבעות על הרובה, או על קופסת הקליעים שנמצאה לצידו, וגם לא על העט בו לכאורה כתב את מכתב ההתאבדות. מה שיכול להעיד על כך שביתו נוקה לפני שהגופה נמצאה שלושה ימים לאחר מותו.

ומה המניע? לאב וקוביין היו בדיוק לקראת תביעת גירושים ואביה של קורטני עצמו הוביל את תיאוריית הרצח עם הסברים על אישיותה האלימה. בנוסף הוא טען כי קורט עמד להתגרש מבתו כי ידע שהיא בוגדת בו בלי סוף.

אלדון הוק, סולן להקת ה"מנטורס", העיד שקורטני הציעה לו 50,000 דולרים כדי שיהרוג את קורט שנה לפני מותו וכדי לתמוך בעדותו, הוק עבר בדיקה במכונת אמת לפיה, הוא אמר את האמת ב-99.7 אחוזי ודאות. האם קורטני באמת חמדה את הונו ואת תהילתו של קוביין והעדיפה לביים לו סוף אובדני? כנראה שגם התעלומה הזאת תישאר לא פתורה. מה שבטוח - הקריירה שלה נסקה מיד אחרי מותו.

הנסיכה דיאנה: רצח בשירות המלכה

הנסיכה דיאנה (צילום: Princess Diana Archive, GettyImages IL)
נרצחה בגלל שהייתה בהריון? | צילום: Princess Diana Archive, GettyImages IL

יחסית לאמריקה, בריטניה אינה מדינה שקונספירציות משגשגות בה אך תיאורית הקשר היחידה שזוכה לעיסוק בלתי פוסק בתקשורת, ובקרב הציבור האנגלי, היא סביב מותה הטרגי של הנסיכה דיאנה.

הנסיכה מווילס אמנם מצאה את מותה בתאונת דרכים בשנת 1997 בפריז, לאחר שנקלעה למרדף עם צלם פפראצי, אך יש הסבורים כי התאונה לא הייתה באשמת הצלם שרדף אחרי מכוניתה אלא באשמת ארמון המלוכה.

לפי התיאוריה, המלכה אליזבת' והנסיך צ'רלס לא הצליחו להתמודד עם העובדה שדיאנה הרתה ובקרוב יצטרף למשפחה המלכותית תינוק ממוצא ערבי. דיאנה הייתה במכונית עם אהובה החדש, המיליונר המצרי דודי אל-פיאד וחודשים אחרי התאונה אביו של אל-פיאד טען שהרצח נועד למנוע את השערורייה שתיגרם (או לא תיגרם) מכך שלוויליאם והארי יש אח מוסלמי.

באטמן הרג את הית' לדג'ר

אין תמונה
נפל קורבן לתסריט מקולל?

חלק נכבד מהצלחתו הפנומנלית של הסרט "האביר האפל" זקופה לזכותו של של הג'וקר, אותו גילם השחקן האוסטרלי הית' לדג'ר, שהתאבד חצי שנה לפני צאת הסרט ולא זכה לחזות בהצלחתו המסחרית חסרת התקדים. לדג'ר גם לא זכה להניף את פסלון האוסקר שהוענק לו על אותו תפקיד מצמרר.

תיאורית הקונספירציה המקורית והמרעננת ביותר היא סביב מותו: לדג'ר מת זמן קצר לפני שמלאו לו 29 שנים כתוצאה משילוב של משככי כאבים, כדורי שינה ותרופות הרגעה, אך קיימת אמונה על פיה התסריט של "האביר האפל" הוא למעשה מקולל, בשל ריבוי התאונות והמיתות שליוו אותו.

כמה חודשים לפני מותו של לדג'ר, איש האפקטים המיוחדים נהרג על סט הצילומים, כשנדרס על ידי משאית שהסיעה ציוד. גם כריסטיאן בייל, שגילם את דמותו של באטמן, נשלח לכלא אחרי שהתחרפן והכה את אמו ואחותו ממש לפני פרמיירת הסרט בלונדון.

מיד אחריו מורגן פרימן, שגילם את דמותו של לושיוס פוקס, נקלע לתאונת דרכים ונפצע קשה. האם התסריט באמת מקולל או שבסך הכול מדובר בצירוף מקרים מצער? כנראה שלעולם לא נדע.