"הוא היה פסיכופת אמיתי", מספרת זוגתו לשעבר של טד בנדי, שביקשה להישאר אלמונית. בשיחה עם העיתונאית החוקרת לורה קולינס, היא סיפרה כיצד היא והרוצח הסדרתי הנוראי יצאו לאורך תקופה של כמה חודשים והיא "זכתה" לקבל הצצה מקרוב של אחד האנשים האלימים והמסוכנים ביותר בתולדות ארה"ב.

"אני לא חושבת שאי פעם נתקלתי באותה תקופה בטד בנדי הכן והאמיתי", היא מספרת. "מעולם לא ראיתי אותו בוכה וברטרוספקטיבה, הצחוק שלו תמיד הרגיש לי מאולץ. זה היה כאילו הוא משחק תפקיד – ומשחק אותו היטב". כיום היא מבינה שהקרבה שלה לאחד הרוצחים הסדרתיים המפורסמים ביותר במדינה ככל הנראה הצילה את חייה.

הריאיון שלה מגיע זמן קצר לאחר בכורת סרט חדש על הרוצח, בכיכובו של זאק אפרון, בפסטיבל Sundance וזמן קצר לאחר השקת סדרה תיעודית עליו ב-Netflix. חברתו לשעבר מספרת שהיא מעולם לא תיארה לעצמה שאחרי כל כך הרבה שנים היא תקרא שוב על בנדי בעיתונות או תשמע עליו בחדשות. "פתאום שמעתי את השם שלו וזה היה נראה לי כל כך מוזר", היא מספרת. "פתאום הבנתי כמה זמן עבר, אבל שה-'מורשת' שלו בעצם מעולם לא נעלמה". לדבריה, אין לה שום רצון לצפות בסדרה הדוקומנטרית או בסרט העלילתי עליו.

30 שנה אחרי הוצאתו להורג ואחרי יותר מ-40 שנים של שתיקה, אחת החברות לשעבר של טד בנדי - אדם שהורשע בחטיפה, אונס ורצח של עשרות נשים ברחבי ארה"ב - נותנת הצצה אל מערכת היחסים הנורמלית שלה, כביכול, עם הפסיכופת האכזר – עם האדם שהיא חשבה שהיא הכירה. כעת, כשהיא קשישה בת 71, היא מתוודה שמסע הרציחות האימתני שלו רודף אותה עוד בימינו.

השניים הכירו בקיץ של שנת 1974 בסולט לייק סיטי, אשר במדינת יוטה. שניהם גרו באותו בניין מגורים. היא בקומה התחתונה, בזמן שהרוצח הסדרתי דר ממש מעליה. בת זוגו לשעבר מודה שהשניים אכן יצאו לאורך תקופה של כמעט שנה ואפילו "חלקו את מיטתם" יותר מפעם. למרות זאת, היא מסתייגת מלחשוף יותר מדי פרטים על הניסיון האינטימי שלה עם בנדי. חברתו לשעבר של הרוצח הסדרתי מוסיפה: "לא יצאנו לבלות הרבה באותם שנים, בגלל שלשנינו לא היה הרבה כסף. נהגנו לבלות בעיקר אחד עם השנייה בביתנו. טד נהג להכין המבורגרים טעימים מאוד והיינו יושבים לאכול אותם במטבח שלו, שם הייתה טלוויזיה קטנה. אני זוכרת שהיינו מקשיבים יחד לחדשות, לדיווחים על נשים אחרות שנרצחו או נעלמו ברחבי המדינה. הידיעות הללו הדאיגו המון אנשים באותה תקופה, אבל הוא מעולם לא התרגש כשהוא שמע על זה. המבט שלו תמיד היה כמו פלקט – ריקני. הוא היה שומע את הדיווחים הללו והוא לא היה מגיב בשום צורה".

"טד, מה אתה עושה?"

בת זוגו לשעבר סיפרה שהשניים היו מנהלים שיחות נפש אחד עם השנייה ולעיתים, הצד האפל שלו היה מבצבץ החוצה. לטענתה, בנדי, סטודנט מבריק למשפטים ואדם כריזמטי לאין שיעור, נהג לומר לה שאין שום הבדל בין מה שנחשב נכון מבחינה מוסרית ומה שנחשב להפך הגמור ממנו. מבחינתו, הכל היה לגיטימי. "אני זוכרת ששאלתי אותו: 'טד, אתה לומד משפטים, איך אתה יכול לומר דבר כזה?'", היא מספרת. "הוא מעולם לא ענה לי בדיוק על השאלה הזאת או ניסה להסביר את עצמו. המשכנו אחרי זה בשלנו, אבל האמירה הזאת נתקעה לי בראש. עד היום, כל שנה, אני נזכרת בשיחה הזאת".

מעבר לאותה שיחה ביזארית עם הרוצח הסדרתי, חברתו לשעבר של בנדי מספרת שהיא נתקלה לא פעם בהתנהגויות משונות שלו ברחבי הבית. "אני לא אשכח לילה אחד, כשהתעוררתי באמצע הלילה אצלו בבית", היא מספרת, "הלכתי למטבח שלו וראיתי אותו עומד שם. שאלתי אותו: 'טד, מה אתה עושה?' – והוא ענה לי 'כלום, אני רק מסתכל על הסכינים שלי'".

חברתו לשעבר של בנדי מספרת שמכל הזיכרונות שלה מתקופת הזוגיות שלהם, ישנו זיכרון אחד מאותה תקופה שלא נותן לה מנוח. זה קרה בליל כל הקדושים של שנת 1974. "באותו לילה, טד נכנס אליי לדירה בזמן שישנתי והעיר אותי", היא מספרת. "כששאלתי אותו מה הוא עושה אצלי בחדר השינה, הוא אמר לי 'רציתי להגיד לך שהדלת של הבית שלך הייתה פתוחה'. הודיתי לו באותו ערב, כי חשבתי שהוא עשה מעשה טוב. אני זוכרת שבימים שאחרי החג התקבלו דיווחים שוטפים על אישה שנעלמה באזור ומאוחר יותר, דווח שהיא נרצחה. רק אחרי שהפסקנו להתראות, הבנתי שבאותו לילה, לפני שהוא ביקר אותי, הוא רצח את אותה אישה". אותו לילה זכור לה היטב ומצמרר אותה עד היום. לטענתה, באותו רגע היא קיבלה הצצה מבהילה לשני הצדדים של הרוצח הסדרתי.

View this post on Instagram

A post shared by Junk From The Crypt (@trepidationhour) on

View this post on Instagram

A post shared by how to not raise a hitler (@how_to_not_raise_hitler) on

ליל כל הקדושים לא הייתה הפעם היחידה שבנדי פעל באזור סולט לייק סיטי בשנת 1974. באותה שנה, הוא ניסה לתקוף ולרצוח אישה מקומית ששמה קרול דורנץ'. על פי הדיווחים, בנדי ניגש אל דורנץ' במדי שוטר והציג את עצמו בתור קצין ששמו "רוזלנד", שעה שהיא שהתה במגרש חנייה עירוני. הרוצח הסדרתי סיפר לה שמכוניתה כמעט נגנבה וכעת, עליה להתלוות איתו אל תחנת המשטרה בשביל למלא תלונה. היא עקבה אחריו למסחרית שלו, שם הוא אזק אותה וניסה לתקוף אותה באמצעות לוֹם. כנגד כל הסיכויים, דורנץ' הצליחה להיאבק בבנדי ולהימלט מן הרכב.

דורנץ' הגישה תלונה על תקיפה בתחנת המשטרה המקומית על גבר שהתחזה לשוטר. היא תיארה לחוקרים את המראה החיצוני של התוקף, את נסיבות החטיפה שלה ולא פחות חשוב מזה, תיארה גם את הרכב המסחרי שלו שהיה מסוג פולקסוואגן. במאי 1975, בנדי נעצר על ידי שוטר תנועה לאחר שזה זיהה את המכונית שלו. לאחר חיפוש זריז בכלי הרכב, אותו שוטר הצליח לאתר את האזיקים שבנדי נהג להשתמש בהם בזמן שהוא חטף, תקף, אנס ורצח את הקורבנות שלו. הוא נעצר וזוהה על ידי קרול דורנץ' בתור "הקצין רוזלנד" במהלך מסדר זיהוי. הוא נשפט בעוון החטיפה של דורנץ', אבל שוחרר לביתו בערבות של 15 אלף דולר. במהלך שחרורו, בנדי ביקר את זוגתו מספר פעמים, אפילו שהם כבר לא היו במערכת יחסים אחד עם השנייה.

באחת השיחות שלהם, הרוצח הסדרתי קיבל את הרושם שזוגתו לשעבר נחקרה על ידי המשטרה וחשפה בפניהם מידע אודותיו. באותו רגע, היא קיבלה הצצה לצד המרושע של בנדי כאשר זה איים על חייה. "היה לי בדירה מתלה עציצים ממקרמה", היא סיפרה. "הוא הסתכל על המתלה ואז תקע בי מבט חודר ואמר: 'את יודעת, החבל הזה נראה חזק מאוד'. אלו היו הערות מבעיתות, אני לעולם לא אשכח אותן". למזלה, זו הייתה הפעם האחרונה שהשניים נפגשו בחייהם.

בנדי הורשע בחטיפה של דורנץ' והועבר לכלא בקולורדו לאחר שהתעורר חשד כי הוא רצח נשים במדינה. בזמן שהותו שם, בנדי נמלט מן הכלא פעמיים, כאשר בבפעם השנייה, ברח לפלורידה שם הוא פתח במסע רציחות נוסף עד שהוא נתפס בשנת 1978. בנדי נשפט בעוון הרצח של עשרות נשים ברחבי ארה"ב ובסופו של דבר, הודה ברציחתן של 30 קורבנות. ב-24 לינואר 1989, כשהיה בן 42, בנדי הוצא להורג בכיסא חשמלי של כלא רייפורד – בזמן שמאות אנשים שרו, רקדו וירו זיקוקים מחוץ לבית הסוהר. גופתו נשרפה בקרמטוריום והרשויות פיזרו את האפר שלו במיקום לא ידוע.

בתגובה לידיעה על מותו, חברתו לשעבר מספרת שהיא חשה הקלה אדירה. "פתאום התובנה הכתה בי: הצלחתי להינצל ממוות", היא מספרת. "הידיעה שהוא הוצא להורג גרמה לי להרגיש תחושת רווחה. טד היה כל כך מסוכן לציבור שזאת הייתה חייבת להיות הברירה היחידה של הרשויות". למרות העובדה שהרוצח הסדרתי כבר לא היה בין החיים, היא מספרת שלקח לה המון שנים להתאושש מההיכרות והקרבה שלה עם הרוצח הסדרתי. "ההיכרות שלי איתו הותירה אותי בטראומה", היא מספרת. "הייתי מאוד נאיבית כשפגשתי אותו וברגע שאתה מאבד את התמימות הזאת בחייך, לא ניתן להחזיר אותה לעולם. לקח לי כמה שנים לפני שהצלחתי לבטוח שוב באנשים. כשהייתי יוצאת מהבית, הייתי חוששת לחיי. פיתחתי באותה תקופה תלות באלכוהול, כי רק כך הצלחתי להוריד את המתח".

כיום היא מודה שהיא לא יודעת מה בנדי חש כלפיה באמת, אבל דבר אחד היא בטוחה בו – היא לעולם לא תוכל לשכוח אותו ולהשאיר את אותו פרק עגום בחייה מאוחר.