עוקבים אדוקים של המדור הצנוע שלנו בוודאי זוכרים שדיווחנו על השיטה השנויה במחלוקת שבה שלטונות איראן החליטו להביא את שרידי גופתו של הגנרל קאסם סולימאני מעיראק. מפקד כוח קודס שנהרג בתקיפה של חיל האוויר האמריקאי הוטס בארון קבורתו במחלקת תיירים של מטוס מחברת Mahan Air – וכמובן שהרגע הביזארי צולם ועלה לרשת.

התיעוד ההזוי עלה לרשת החברתית טוויטר על ידי בבק טגהאבי, אשר מגדיר את עצמו כ"אנליסט הגנה". בתיאור הסרטון הוא כותב: "מטוס מסוג Airbus A300 העביר את ארונות הקבורה של קאסם סולימאני ואבו מהדי אל-מוהנדס לטהרן על מושבים של מחלקת תיירים". גולשים רבים השתעשעו מהווידיאו (חלקם אף התלוצצו שהגנרל קנה את הכרטיס שלו מבעוד מועד), שעה שאחרים סברו כי האקט נבע דווקא מתוך רצון לכבד את סולימאני.

שינוע ארון הקבורה של סולימאני הוא ללא ספק רגע ביזארי, אך זו ממש לא הפעם הראשונה בהיסטוריה שמשהו משונה קורה סביב לוויה של מפורסם כלשהו. למעשה, לאורך השנים קרו לא מעט דברים משונים במהלך לוויות של מלכים, גנרלים ואנשי תרבות שונים – וכן, חלקם אפילו מטורפים יותר מארון קבורה במחלקת תיירים.

אלכסנדר מוקדון

View this post on Instagram

A post shared by Macedonian Ultras (@macedonianrep) on

השליט של האימפריה המקדונית מוכר בספרי ההיסטוריה בתור מצביא בלתי מנוצח ששלט בשיאו בשטח שהתפרס על יותר מ-5 מיליון קמ"ר. הוא מת בגיל 32 ובצוואתו, דרש מסגניו לזרוק את שרידי גופתו בנהר הפרת אשר בבּבל – אך הוא מעולם לא קיבל את מבוקשו.

גופתו של אלכסנדר מוקדון נטמנה בסרקופג מוזהב, אשר נלקח ממקום למקום על ידי אחד הגנרלים שלו. בסופו של דבר, ארון המתים מצא את עצמו במצרים, שם הוא נשאר לזמן מה. מאוחר יותר, הסרקופג הועבר לפחות עוד שלוש פעמים ברחבי העולם עד שאבד. כיום, מקום קבורתו של אלכסנדר מוקדון לא ידוע לאיש וסרקופג הזהב שלו מוכר בתור אחד מאוצרות הארכיאולוגיה האגדיים בעולם.

ג'ינגיס חאן

View this post on Instagram

A post shared by Artist @ Lord of the Rings LCG (@imad.n.awan) on

המצביא המונגולי ג'ינגיס חאן מוכר בתור המייסד והשליט הראשון של האימפריה המונגולית. אבל חוץ מזה, הוא זכור בתור אחד הרוצחים האלימים והמטורפים ביותר בהיסטוריה של האנושות. באוגוסט של 1227, הוא מת בזמן ששהה בסין כאשר סיבת מותו האמיתית מעולם לא אומתה. חלק סבורים שהמצביא מת מסיבות טבעיות, אחרים חושבים שמת בתאונת ציד ויש גם אלו שחושבים שנרצח.

על פי המיתוס, מסע הלוויה שלו הוא אחד המשוגעים בהיסטוריה. לא רק שחייליו רצחו את כל מי שנתקל בדרכם בזמן המסע, שסוסים דרסו את מקום קבורתו בשביל לטשטש כל ראייה לטקס ושחייליו רצחו את כל מי שהשתתף בלוויה – אותם חיילים שרצחו את המשתתפים נרצחו בעצמם. אומרים שהמצביא השתמש בכל טריק אפשרי בשביל לוודא שמקום קבורתו לא יימצא לעולם – ואכן, אתר הקבורה מעולם לא נמצא.

וויליאם הכובש

View this post on Instagram

A post shared by Lucia Beaufort (@beaufortlucia) on

וויליאם הכובש הוכר בהיסטוריה בזכות שני דברים: הראשון היה הדרך שבה הפך למלך אנגליה, לאחר שהוא הוביל את הכיבוש הנורמני במאה ה-11. השני היה ממדיו הגדולים במיוחד.

המלך הפך במרוצת השנים לשמן כל כך, שהגודל שלו הקשה מאוד על סידורי הלוויה שלו. נזירים בנדיקטניים הכינו לו סרקופג מבעוד מועד, אך הוא היה שמן כל כך שאי אפשר היה להכניס אותו פנימה. אורדליק ויטאליס, אחד הנזירים שהשתתף בלוויה, סיפר שהם נאלצו לדחוף אותו פנימה בכוח – מה שהוביל אותם לקרוע את בטנו הנפוחה. הנזיר כתב: "המעיים שלו התפוצצו וצחנה בלתי נסבלת התפשטה באוויר". לאחר מכן, הם עשו בשכל ותקתקו את המשך הלוויה.

יוסיף סטאלין

View this post on Instagram

A post shared by El Hereje - Historia (@elhereje.es) on

מה כבר ניתן לכתוב על סטלין? שליט סובייטי, דיקטטור רצחני ופראנואיד מטורף. בתקופת שלטונו, הוא היה אחראי למותם של עשרות מיליוני בני אדם, עד למותו בשנת 1953. בדומה למורשתו, גם לווייתו הייתה עקובה מדם.

לאחר שגופתו עברה תהליך חניטה, סטלין הועבר אל בית האיגודים (Дом союзов) אשר במוסקבה בשביל לתת לתושבי האיחוד הסובייטי הזדמנות להתאבל על מותו. אומרים שאנשים היו אמוציונאליים כל כך בזמן הלוויה, שהם נהרו אל הארון בהיסטריה בשביל לכבד את הדיקטטור המת. על פי ההערכות, כ-500 בני אדם נדרסו למוות בטקס – מה שהוביל רבים להתלוצץ שאפילו במותו, סטאלין לא יכול היה להפסיק להרוג אנשים.

ואגב סטלין - הנה כמה דברים הזויים במיוחד שלא ידעתם עליו ושקרו הרבה לפני שהוא מת.

ברוס לי

ברוס לי מוגדר עד היום בתור אחד מאמני הלחימה הגדולים ביותר של תעשיית הקולנוע. לאורך חייו, הוא כיכב בשש הפקות הכוללות את סדרת הטלוויזיה "הצרעה הירוקה" ועוד חמישה סרטים – באחרון שביניהם, "משחק המוות", הוא מת באופן פתאומי כתוצאה מבצקת מוחית.

לי מת באמצע הצילומים של הסרט, מה שהוביל את המפיקים להשלים את ההפקה באמצעות כפילים שלא ממש נראו כמו כוכב הקולנוע. למרות זאת, חוסר העקביות הזו הוסברה מאוחר יותר בעלילה כאשר הדמות הראשית הסבירה כיצד היא זייפה את מותה – תוך כדי שהסרט ניגן קליפים מתוך מסע הלוויה האמיתי של ברוס לי, כולל תיעוד של גופתו בארון. כן, זה קריפי כמו שזה נשמע ואף יותר מכך.

טופאק שאקור

View this post on Instagram

A post shared by HipHop Plugs (@hiphopplugss) on

טופאק, או בשם הבמה שלו "2pac", מוגדר בתור אחד מגדולי המוזיקאים של שנות ה-90 ואחד הראפרים הגדולים שיצאו מהחוף המערבי של ארה"ב. ב-7 בספטמבר, 1996, טופאק נורה מספר פעמים שעה שנסע במכונית עם פמלייתו בלאס וגאס. 6 ימים מאוחר יותר, הוא מת מפצעיו.

גופתו של הראפר נשרפה בהתאם לצוואתו ואפרו הועבר לחברי להקת ה-The Outlawz שהוקמה על ידו. בזמן שאנשים נורמליים היו שומרים את שרידיו בכד בארונית כלשהי בבית, הם החליטו לכבד את הראפר בדרכו שלו. הם ערבבו את האפר עם מריחואנה ועישנו אותו – וזה אמיתי לגמרי.

האנטר ה. תומפסון

רבים מכם בוודאי מכירים את תומפסון בתור מקור ההשראה לסרט "פחד ותיעוב בלאס וגאס" – אשר מבוסס על ספרו הפרוע. לאורך השנים, העיתונאי האגדי הוכר בזכות סגנון כתיבה המיוחד שלו ואורח החיים הביזארי שלו שכלל צריכה מרובה של אלכוהול וסמים.

בשנת 2005, תופסון התאבד והשאיר אחריו סדרת הוראות ספציפיות לגבי הלוויה שלו. תומפסון הורה לבנות לכבודו מגדל בגובה 46 מטרים שבראשו אגרוף ועליו תותח מיוחד. במהלך הלוויה שלו (בה השתתפו מגוון כוכבי הקולנוע כגון ג'וני דפ, ג'ק ניקולסון, שון פן וביל מארי) זיקוקי דינור נורו מהמגדל האימתני וברגע השיא, התותח ירה את האפר שלו לאוויר. קחו כמה שניות לעכל את המידע ההזוי הזה.