קהילת הימאים בארה"ב גועשת בעקבות תגלית מדהימה מול חופי מדינת רוד איילנד – שככל הנראה פתרה תעלומה בת מאות שנים. על פי הדיווחים באתר האינטרנט NY Post, חוקרים הצליחו למצוא את ספינת ה-Endeavour האבודה, אשר נעלמה לפני 240 שנה. צוללנים של ארגון הארכיאולוגים הימיים של רוד איילנד (RIMAP) טוענים שהם הצליחו לאתר את כלי השיט האגדי מול נמל העיר ניופורט – ולמעשה סיימו מבצע חיפושים שארך 25 שנה.

אם אתם לא בקיאים בהיסטוריה ימית, אז ה-Endeavour היא ספינתו האבודה של מגלה הארצות הבריטי קפטן ג'יימס קוק. למעשה, הימאי הבריטי גילה את יבשת אוסטרליה באמצעות הספינה הזו בשנת 1770. לאחר שהספינה סיימה את שירותיה עם מגלה הארצות, היא נעלמה בלי שאף אחד יודע מה עלה בגורלה – אך בתחילת שנות ה-90, חוקרים הצליחו לגלות מידע קריטי בנוגע לכלי השיט האבוד.

מסתבר שבשנות ה-70 של המאה ה-18, שמה של הספינה שונה ל-HMS Lord Sandwich 2 והיא שימשה את צי הבריטי המלכותי בתור אוניית מסע המיועדת להעברת אסירים אמריקאים בתקופת המהפכה האמריקאית. בשנת 1778, הספינה הוטבעה מול חופי רוד איילנד ומעולם לא נמצאה – עד עכשיו.

צוללני ה-RIMAP מצאו 13 כלי שיט במצולות מול חופי רוד איילנד ולטענתם, ספינה ה-Endeavour היא אחת מהם. "אנחנו מאוד מתרגשים ממה שמצאו", סיפרה קאת'י עבאס, מנכ"ל ה-RIMAP. "אנחנו בדרך לחלץ את הספינה מן המצולות. מדובר בתגלית משמעותית עבור אנשים ברחבי העולם, בייחוד עבור תושבי אוסטרליה". למרות שחוקרי ה-RIMAP עדיין לא אישרו שאכן מדובר בספינה של מגלה הארצות הבריטי, חוקרים אחרים סבורים שהסיכויים שאכן מדובר בספינת ה-Endeavour גבוהים מאוד.

"מה שאנחנו יודעים בביטחון מלא זה שבעת בניית הספינה, השתמשו בעצים בגדלים מסוימים", מסביר קווין סמפטשן, מנהל מוזיאון הימאות הלאומי של אוסטרליה. "לפי הדגימות שקיבלנו מהשטח, אנחנו יכולים לאשר שהן תואמות ספינה מן הסוג הזה ומתאימות לאותה תקופה". על פי ההערכות, מבצע החילוץ של הספינה עתיד להסתיים בתוך שנה וכלי השיט צפוי להיות מוצג בחגיגות ה-250 שנה לגילוי של יבשת אוסטרליה.