ארכיאולוגים בסין חשפו ממצא נדיר במהלך חפירה של קבר עתיק במחוז הינן, אשר במזרח המדינה. על פי הדיווחים של כלי התקשורת המקומיים, חוקרים גילו כד בן 2,000 שנה ובו "שיקוי חיי נצח".

סוכנות הידיעות שינואה מדווחת כי השיקוי המסתורי נמצא בקבר עתיק של בן אצולה, בתוך כד ברונזה. מומחים גורסים כי הממצא נקבר בתקופת שושלת האן, כאשר בני משפחתו איחדו את כל הממלכות של סין תחת שלטון אחד.

 

שיקוי פלא (צילום: XHNews, twitter)
אתר החפירות במחוז הינן | צילום: XHNews, twitter

הכד עצמו הכיל כ-3.5 ליטר של המשקה המסתורי, אשר הדיף ריח חזק של אלכוהול. שי ז'יאזן, ראש המכון למחקר ארכיאולוגי וממצאים תרבותיים בעיר לואנג, התייחס לממצא הנדיר ואמר שמדובר בשיקוי שמאוזכר בכתבים דאואיסטיים עתיקים.

"זוהי הפעם הראשונה שאנחנו מוצאים זכר לשיקוי 'חיי הנצח' בסין", סיפר ז'יאזן. "הנוזל הזה הוא קריטי למחקר הנוגע לתופעת 'רפואת חיי נצח' בסין ובאופן כללי, להתהוות התרבות שלנו לאורך השנים". מומחים רבים סבורים כי רופאים דאואיסטיים היו פופולריים מאוד בקרב בני המלוכה ואצולה באותה תקופה, בגלל שיקויי הפלא שלהם שהבטיחו בריאות וסגולות על טבעיות.

 

שיקוי פלא (צילום: XHNews, twitter)
ממצא ראשון מסוגו | צילום: XHNews, twitter

חוקרים שלחו את השיקוי המסתורי לבדיקות מעבדה ואלו חזרו עם תשובה בנוגע לתרכובת שלו. הנוזל מורכב בעיקר מאשלגן חנקתי, אשר משמש כיום להפקת משחות שיניים. בעבר, היה גם מיתוס כי התרכובת הכימית יכולה להגביר את החשק המיני, אבל מדענים לא הצליחו למצוא ראיות שמוכיחות את הסברה הזאת.