נאצים נשק גרעיני (צילום: dailymail.co.uk)
חשיפה: הנאצים פיתחו נשק גרעיני | צילום: dailymail.co.uk

מבוך של מנהרות תת-קרקעיות שנחשף, ככל הנראה שימש את הנאצים לפיתוח פצצה גרעינית. המתקן, אשר משתרע על שטח של כ-300 דונם, התגלה בסמוך לעיירה סנט גיאורגן בשבוע שעבר, כך על פי דיווחים.

החפירות החלו באתר לאחר שחוקרים זיהו רמות מוגברות של קרינה באזור. היוצר התיעודי אנדריאס זולצר, אשר מוביל את החפירות, אמר כי "סביר להניח שזהו מתקן ייצור הנשק הסודי הגדול ביותר של הרייך השלישי".

נאצים נשק גרעיני (צילום: dailymail.co.uk)
המתחם הסודי שהסתתר תחת אדמה ובטון | צילום: dailymail.co.uk

החוקרים מאמינים כי המתחם מחובר למפעל התת-קרקעי ברגקריסטל, בו נוצר מטוס הקרב המבצעי הראשון - מסרשמיט 262. ייתכן והמבנה מחובר גם למחנה הריכוז מאוטהאוזן. עבודות פרך במחנה שימשו לבניית שני המתחמים - עם כ-320,000 אסירים שעבדו בתנאים קשים.

אבל בעוד אתר ברגקריסטל נחקר על ידי בעלות הברית ורוסיה אחרי המלחמה, הנאצים עשו הכל כדי להסתיר את המנהרות שהתגלו לאחרונה. הכניסה אל המתחם נחשפה לאחר שצוות החפירה, הכולל היסטוריונים ומדענים, חיברו יחד מידע בעזרת מסמכים שהותרו לפרסום ועדויות.

נאצים נשק גרעיני (צילום: dailymail.co.uk)
למען זכרם של הקורבנות | צילום: dailymail.co.uk

המתקן נמצא בתהליך של הסרת שכבות של אדמה, ובטון מן המנהרות, וכמו כן לוחות גרניט כבדים ששמשו לכיסוי הכניסה. קסדות השייכות לכוחות אס-אס ושרידים נאציים אחרים היו בין הפריטים שנחשפו עד כה. 

החפירה הופסקה בשבוע שעבר על ידי המשטרה, שדרשה מהקבוצה לייצר היתר לביצוע מחקרים באתרים היסטוריים. אבל זולצר בטוח כי העבודה תתחדש בחודש הבא. "אסירים ממחנות ריכוז ברחבי אירופה נבחרו בקפידה בשל הכישורים המיוחדים שלהם", סיפר, "פיזיקאים, כימאים או מומחים אחרים, כדי לעבוד על הפרויקט המפלצתי הזה. אנחנו חייבים את זה לקורבנות -  לפתוח סוף סוף את האתר ולחשוף את האמת".

(מקור)