באופן עקרוני, עונש המוות שמור אך ורק לפושעים המסוכנים והאכזריים ביותר – למרות זאת, ישנם אנשים שסבורים כי הקיום שלו הוא כתם על החברה של ימינו ותופעה שצריכה להיעלם מן העולם המודרני.

לאורך ההיסטוריה האנושית, המתודה שבאמצעותה ביצעו את עונש המוות השתנתה אינספור פעמים: זה התחיל מעריפת ראשים, עבר לתלייה, אחר כך כיתת יורים, התחלף לכיסא החשמלי וכן הלאה. בארה"ב, העונש מיושם על ידי זריקה קטלנית מאז שנת 1990, בהנחה שזוהי הדרך המהירה והסטרילית ביותר – אבל גם זה לא בדיוק נכון.

במהלך המאה האחרונה, היו לא מעט פעמים שבהן הוצאות להורג בוצעו באופן שרחוק מלהיות אידיאלי – שלא לומר זוועתי. מצינורות רעל שנסתמו ועד אנשים שעלו בלהבות על הכיסא החשמלי, הנה 10 פעמים שבהן הוצאות להורג "התפקששו" בצורה הנוראית ביותר:

10. סטיבן מורין

מורין הורשע ברצח של ארבע נשים והיה חשוד ברצח של שתיים נוספות. במועד הוצאתו להורג הסוהרים היו צריכים לדחות את התהליך בגלל תקלה בלתי צפויה – הם לא הצליחו למצוא וריד ראוי.

מורין היה מוכר כנרקומן וזה היה ניכר מהמצב החמור של הוורידים שלו. על פי הדיווחים, ההוצאה להורג התעכבה במשך 45 דקות כי לא הצליחו למצוא וריד בידיים או ברגליים שלו שלא נפגע כתוצאה מצריכת סמים.

9. ג'ון וויין גייסי

גייסי הוא ככל הנראה אחד הרוצחים הסדרתיים הכי ידועים לשמצה בהיסטוריה של ארה"ב. המנהל לשעבר של מסעדת KFC וליצן מסיבות יום הולדת, תקף מינית ורצח 33 בני נוער וגברים צעירים. גייסי נהג לפתות את קורבנותיו אל ביתו בין השנים 1972 ו-1978, שם חנק הוא אותם למוות.

הייתם מצפים שהוצאה להורג של פושע נוראי שכזה תהיה חלקה – ובכן, לא בדיוק. עם תחילת ההוצאה להורג בשנת 94', הסוהרים שמו לב כי משהו השתבש ותערובת הרעלים סתמה באופן בלתי צפוי את הצינורית שמובילה לוריד. על כן, הם נאלצו לעצור את התהליך ולהחליף את הצינורית. ההוצאה להורג התחילה שוב כחצי שעה מאוחר יותר.

8. ריימונד לנדרי

לנדרי נידון למוות בשנת 82' על שוד ורצח של אדם במסעדה שלו ביוסטון, טקסס, בזמן שהוא סגר את המקום יחד עם אשתו. הרוצח בן ה-39 הוצא להורג על ידי זריקה קטלנית שנאלצו להפסיק באמצע – אחרי שהמחט התנתקה מהוריד שלו.

הסוהרים הגדירו את התקרית כ"התפוצצות". לטענתם, המחט התנתקה מגופו של לנדרי והתחילה להשפריץ את תערובת הרעלים על העדים באולם. הם הפסיקו את התהליך וניסו שנית. עדי ראייה במקום סיפרו שלקח להם כמעט רבע שעה למצוא וריד אחר.

7. אוטיס סטיבנס

סטיבנס הורשע ברצח של אדם אשר הפריע לו בעת פריצה ונידון למוות בשנת 1984. הוא הוצא להורג על ידי כיסא חשמלי במדינת ג'ורג'יה, אבל זה היה רחוק מלהיות פשוט. סטיבנס שרד את הזרם הראשוני, שזה 2,080 וולט במשך שתי דקות ונשאר נושם במשך שש דקות – עד שהוא קיבל מנת חשמל נוספת.

מאוחר יותר, התברר כי סטיבנס ניסה להתאבד בתא שלו, זמן קצר לפני ההוצאה להורג.

6. ג'סי טפרו

בשנת 1990, טפרו הורשע יחד עם אשתו ברצח של שני שוטרים ונידון למוות על ידי כיסא חשמלי. בזמן ההוצאה להורג קרתה תקלה זוועתית שגרמה לראשו של העבריין להידלק מול העדים באולם. לדברי נציגי הרשויות, התקלה התחוללה בגלל "טעות אנוש".

מאוחר יותר, הסתבר שזה קרה בגלל שבמעמד ההוצאה להורג הסוהרים השתמשו בספוג סינתטי ולא בספוג טבעי.

5. ג'וסף ווד

ווד נידון למוות בזריקה קטלנית על רצח כפול של בת זוגתו דברה, בת 29, ואביה יוג'ין דיטס, בן 55, בטוסון בשנת 89'. בהוצאה להורג עצמה, האסיר עוד שמר על מעט פאסון. עדי ראייה תיארו אותו מחייך אל בני משפחות הקורבנות וגם סיפרו כי הוא יצר קשר עין עם המוציא להורג

ההוצאה להורג החלה בשעה 13:52 וזמן קצר מאוחר ווד עצם את עיניו במשך 10 דקות – אבל אז הכל השתבש. האסיר חזר להכרה, התחיל לחרחר ולהיאנק לאוויר כל כמה שניות. בשלב מסוים עורכי דינו ביקשו להפסיק את התהליך, אך הם נענו בשלילה. בסופו של דבר, ווד נשם בפעם האחרונה בשעה  15:49 – שעה ו-57 דקות מאז שהתחילה ההוצאה להורג.

4. קלייטון לוקט

לוקט, בן ה-38, הורשע ברצח, אונס, חטיפה ושוד. יחד עם שני שותפים לפשע, לוקט אנס נערה ואז רצח את אחת מחברותיה שהייתה עדה לכל התקרית. במהלך המשפט התברר כי לוקט קבר את העדה בקבר רדוד, בעודה בחיים, שם היא מתה בסופו של דבר.

בשנת 2014, קלייטון לוקט הוצא להורג על ידי זריקה קטלנית, אבל משהו השתבש. עדי ראייה סיפרו כי הרוצח הרים את ראשו והתחיל למלמל במשך 13 דקות לאחר מתן הזריקה. מאוחר יותר, הוא החל לפרכס ולחרוק את שיניו במשך 43 דקות. בשלב הזה, הרופא של בית הסוהר חדל את ההוצאה להורג וכעבור כחצי שעה מאותו רגע לוקט מת כתוצאה מהתקף לב חריף במיוחד.

בנתיחה שלאחר המוות התגלה כי היו כמה ניסיונות כושלים להחדיר את קוקטייל הרעלים אל תוך הורידים שלו לפני תחילת התהליך.

3. ג'ון אוונס

אוונס נידון למוות לאחר שרצח משכונאי במדינת אלבמה, בזמן שהוא הכריח את שתי בנותיו להסתכל. במהלך משפטו הוא כביכול אמר שהוא יהרוג שוב אם הוא יהיה חופשי. על כן, הוא נשלח אל הכיסא החשמלי באפריל 1983 – אבל זה לקח יותר מפעם אחת.

הזרם הראשוני של 1900 וולט גרם לאחת מרצועות הרגליים להיפתח בשגגה. עדי ראייה דיווחו על ניצוצות שעפו מרגלו של אוונס ועשן היתמר מהברדס שהיה על ראשו. כמו כן, היו גם דיווחים שגבו נחבט בכיסא והוא קפץ את אגרופיו. המוציא להורג שלח עוד שני זרמים חשמליים לגופו של אוונס – שלושה בסך הכל. הראשון התקיים בשעה 20:30 והשלישי בשעה 20:44.

2. פרנק ג'. קופולה

קופולה הורשע בשנת 78' על הכאת אישה למוות. ממצאי החקירה העלו כי קופולה, שוטר לשעבר, קשר את הקורבן עם שרוך של תריסים ונציאנים ואז חבט את ראשה ברצפה עד שהיא מתה. קופולה, בן ה-38, גרס כי הוא חף מפשע עד יומו האחרון – שהיה מזעזע במיוחד.

השוטר לשעבר הוצא להורג על ידי כיסא חשמלי. הוא חושמל פעמיים, בזרם הראשון לבו הפסיק לפעום. הכל היה תקין, עד הזרם השני שהדליק את הגופה. עדי ראייה מספרים שניתן היה לשמוע קולות של בשר נחרך כשלפתע ראשו ורגליו עלו באש. עשן כיסה את התא לחלוטין.

1. רומל ברום

ברום נידון למוות בשנת 84' בשל חטיפה, אונס ורצח של ילדה בת 14, אותה חטף כשהיא חזרה לביתה ממשחק פוטבול במזרח קליבלנד, אוהיו. כמו כן, הוא הורשע בעבר גם על ביצוע שוד, תקיפה, חטיפה ואונס.

הוא הוצא להורג בשנת 2009, אבל הסוהרים נאלצו להפסיק את ביצוע גזר הדין אחרי כשעתיים כי הם פשוט לא הצליחו להרוג את ברום – גם לא אחרי 18 מנות של רעל. מאוחר יותר, הסתבר שהם החדירו את כל הרעל מתחת לעור של ברום ולא אל מחזור הדם שלו.

בית המשפט דן בשנה שעברה בסוגיה האם להוציא להורג את ברום חרף התקלה במתן הזריקה – והם החליטו שכן. על כן, רומל ברום עתיד להיות האיש הראשון שיוצא להורג פעמיים, מאז שביהמ"ש העליון בארה"ב החזיר את העונש בשנת-76'.

(מקור)