כשמישהו מספר שהוא ראה עב"מ לרוב אף אחד, פרט לכמה משוגעים חובשי כובעים מנייר אלומיניום, לא מאמין לו; בטח לא הממשלה. אבל כשרולנד יוז, טייס בחיל האוויר הבריטי חזר מאחת הגיחות עם סיפור כזה בשנת 1952, הוא איכשהו הצליח לשכנע את שר התעופה הבריטי (המשרד פעל בשנים 1918-1964) לקחת אותו ברצינות. (מקור)

רולנד יוז
סמל רולנד יוז. בנו עדיין משוכנע שהוא ראה צלחת מעופפת | צילום: dailymail.co.uk

יוז דיווח כי בעודו טס מעל מערב גרמניה בטיסת אימונים, "דיסק מטאלי, כסוף וזוהר" טס לצידו ואז נעלם במהירות עצומה. יחד עם יוז היו בגיחה שלושה מטוסים נוספים, אך הטייסים בדיוק ביצעו פנייה שבעקבותיה לא ראו את העב"מ. על אך שהדיווח הזה נשמע כמו כל סיפור שני ב"ריקי לייק", הוא נתמך על ידי המכ"ם של חיל האוויר, לפיו נקלט על המסך עצם שטס במהירות גבוהה יותר מכל כלי תעופה באותה תקופה.

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים משעשעים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

אולי זה מפני שהיה טייס מכובד בדרגת סמל ולא כפרי מאוקלהומה, אבל לאחר שיוז דיווח על המקרה הוא נשלח לשר התעופה, דאנקן סאנדיז, כדי לספר לו ממקור ראשון על מה שראה.

סאנדיז האזין לתיאור של העב"מ כמבריק כמו נייר אלומיניום ללא שום קמט ובאורך של 33 מטרים והשאלה הראשונה שלו הייתה: "כמה בירות שתית בלילה לפני כן?” אך ככל שיוז המשיך בסיפורו, סאנדיז מצא עצמו שוקע בפרטים ומאמין יותר ויותר.

בסופו של דבר סאנדיז כינס נבחרי ציבור נוספים והכריז שהוא השתכנע. ”יש הרבה הוכחות שמדובר בתופעה לא מוכרת ולא מוסברת”, אמר סאנדיז. "עד שלא נצליח לקבל הסבר מדעי מספק, לא יהיה חכם מצידנו לקבל בלי לחקור את הדעה ש'צלחות מעופפות' הן שטות היסטרית". השר המכובד הוסיף שהוא מאמין כי הדיווח של יוז דומה מאוד לתצפיות של טייסים אמריקנים.

דאנקן סאנדיז
לקח לו קצת זמן אבל בסוף הוא השתכנע. שר התעופה דאנקן סאנדיז | צילום: dailymail.co.uk

הסיפור, הורחק מהעיתונים במשך 60 שנה והתגלה על ידי ד"ר דיויד קלארק מאוניברסיטת שפילד בזמן שחיפש מקורות לספר שלו בנושא עב"מים. קלארק פנה לבנו של יוז וזה סיפר לו כי אביו, שמאז האירוע זכה לכינוי "סם צלחת מעופפת" (SAUCER SAM), חשש גם הוא מהנטייה של אנשים לחשוב שאתה משוגע אם ראית צלחת מעופפת. עם זאת, הוא התעקש שהוא ראה אחת, פעם אחת ולא יותר.

”אם מישהו אחר, שאינו אבא שלי, היה מספר לי שעבר עליו אירוע דומה הייתי סקפטי", אמר קלארק שמתעקש עד היום שיוז בבירור ראה משהו ולא המציא: "עדייו יכול להיות לזה הסבר מדעי, ואין צורך לקפוץ למסקנות בנושא חייזרים" . מבאס הקלארק הזה.