ארכיאולוגים ימיים חשפו לאחרונה שרידים של ספינה בריטית שיצאה למצוא נתיב שיוט דרך הים הארקטי ומעולם לא שבה. על פי הדיווחים, חוקרים מחברת Parks Canada's Underwater Archaeology Team הצליחו לתעד את מה שנותר מאוניית ה-HMS Terror, שנתקעה בקרחונים בסמוך לצדה הצפוני של קנדה וסיפורה התפרסם ברחבי העולם כשנודע שחלק מצוותה נאלץ להתדרדר לקניבליזם בניסיון לשרוד את תנאי מזג האוויר הקשים.

בסדרת סרטוני וידיאו שצולמו על ידי צוללת לא מאוישת, חוקרים הצליחו לתעד את מה שנותר מהאונייה – מבקבוקי יין שנותרו סגורים ועד משכנו של הקפטן, סיר ג'ון פרנקלין. זוהי הפעם הראשונה שחוקרים חוזרים אל מקום המצאה של ספינת הקרב הבריטית מאז שהתגלתה לראשונה לפני 3 שנים, כ-92 ק"מ דרומית מהאזור שבו היא ננטשה על ידי אנשי הצוות. אז באמת קרה שם?

View this post on Instagram

A post shared by The Globe and Mail (@globeandmail) on

View this post on Instagram

A post shared by The Explorers Club (@the_explorers_club) on

ה-HMS Terror יצאה לדרכה עם ספינת ה-HMS Erebus בשנת 1845, בניסיון למצוא את מה שהוגדר אז בתור ה-"Open Polar Sea". מדובר למעשה בנתיב תאורטי שחוצה את הים הארקטי הצפוני ואמור לקצר את דרכן של אוניות בריטיות ששטות לכיוון המזרח הרחוק. המשימה קיבלה תפנית טרגית כאשר שתי האוניות נתקעו בקרח ואנשי הצוות גילו שמנות המזון שלהם התקלקלו.

מאז היעלמותן של הספינות, כ-5 משימות חיפוש יצאו מבריטניה בניסיון לאתר את האוניות האבודות – חלקן אף נתקעו בקרחונים בעצמן. פריצת הדרך הגיעה בשנת 1854, כאשר סייר ששמו ג'ון ריי שמע על סוחר אינואיטי (אסקימואי) שמצא את גופותיהם של כ-30 אירופאים שמתו מרעב. מאוחר יותר, הוא הצליח להגיע אל אותו מקום והתברר לו שאלו אכן היו אנשי הצוות של ה-HMS Terror וה-HMS Erbus.

בהודעה ששלח לרשויות בבריטניה, ריי תיאר את המצב העגום של חלק מהגופות וכתב: "על פי מצבן של הגופות המרוטשות ותוכן הסירים שהיו במחנה, מסתמן שאנשי הצוות הנואשים התדרדרו לברירה האחרונה שנותרה להם כדי לשרוד – קניבליזם".

View this post on Instagram

A post shared by CTV News (@ctvnews) on

 

לפי הרישומים ביומן הקפטן, האוניות נתקעו בקרח ב-28 במאי בשנת 1847. אנשי הצוות המתינו יותר משנה בסמוך להריסות, בזמן הזה נהרגו 24 אנשים – כולל קפטן פרנקלין.

105 השורדים הנותרים ניסו למצוא את דרכם ברחבי השממה הקפואה של צפון-מזרח קנדה, אך מתו במהרה. שרידי אוניית ה-HMS Erebus נמצאו בשנת 2014 ומצבה התדרדר לאורך השנים. כיום, הריסות ה-HMS Terror הן הזכר האחרון למשימה הכושלת שיצאה לדרכה לפני יותר מ-170 שנה וגבתה את חייהם של כל אנשי הצוות.