גל הקור הקיצוני ששטף את צפון ארה"ב גרם לטמפרטורות נמוכות במיוחד, שעשרות שנים לא נמדדו באזורים הללו, כמן באן הרבור - שם נמדדו גם מינוס 53 מעלות מתחת לאפס שהורגשו בשל הרוחות הקרות העזות. ההיסטריה סביב גל הקור והעניין הרב שהוא יצר בעולם, גרם גם - כך מסתבר - ללא מעט פייק ניוז שסחף את הרשת. אז מה היה נכון ומה לא היה נכון במזג האוויר המטורף הזה? תנו לנו לעשות לכם סדר.

התושבים מתבקשים להישאר בבתיהם (צילום: CBS‎, חדשות)
כל שיקגו קפאה לחלוטין | צילום: CBS‎, חדשות

היה יותר קר בחלק ממדינות ארה"ב מאשר באנטארקטיקה - אמת

זה אולי נשמע מופרע לגמרי, אבל גל הקור אכן הביא לטמפרטורות שהיו נמוכות יותר במספר מוקדים בארה"ב, מהטמפרטורות שנמדדו במקביל באנטארקטיקה. עם זאת, חשוב לדעת שהטמפרטורה העולמית הממוצעת עדיין גבוהה בהשוואה לממוצע האקלימי. צריך להבין שלמרות שמספר מדינות (כמו בריטניה, בה הייתה סופת שלגים עזה) התמודדו עם גלי קור קשים, היו מדינות כמו אוסטרליה שהתמודדו עם גלי חום קיצוניים באמצע ינואר שהובילו גם לקביעת שיאים חדשים.

גל הקור מוכיח שאין התחממות גלובלית - שקר

באופן שאולי ישמע לכם מוזר ולא אינטואיטיבי, ההיפך הוא הנכון. צריכים את ההסבר המדעי? ובכן, כפי שהוסבר בכתבה שהוכנה על ידי זווית ופורסמה פה ב-HIX, "ההתחממות הגלובלית - היא ולא אחרת - היא זו שהביאה על שיקגו את גל הקור הנוכחי. גל הקור נוצר בעקבות מערבולת פולארית, הנוצרת בחודשי החורף סביב לקוטב הצפוני כתוצאה מהפרשי טמפרטורות בין הקוטב הקר לקווי רוחב בינוניים שבהן נמצאת רובה של ארצות הברית. זרימת אוויר מקווי הרוחב הבינוניים לכיוון הקוטב, בשילוב רוחות מערביות הנוצרות כתוצאה מסיבוב כדור הארץ על צירו, יוצרת חומת אוויר עוטפת המבודדת את הקוטב ומותירה אותו להתמודד בעצמו עם מזג האוויר הבלתי אפשרי. אך בשנים האחרונות, התחממות מואצת בקטבים, בקצב כפול מזה שמתרחש בשאר הגלובוס, מביאה להקטנת הפרשי הטמפרטורות". להסבר המלא לחצו כאן.

גל קור בעולם (צילום: getty images)
התחממות גלובלית? קורית ועוד איך | צילום: getty images

תמונה שפורסמה ברשת תיעדה הומלס שקפא למוות במישיגן - שקר

יש סיכוי לא רע שגם אתם נתקלתם בזה. תמונת הומלס ברחוב מושלג פורסמה ברשתות החברתיות והפכה מיד לוויראלית. הפוסט פורסם בחשבון הטוויטר @MRAHMANBD3 (שנחסם בימים האחרונים) ושותף מעל 13,000 פעמים רק בטוויטר, אחר כך זה המשיך לשאר הרשתות החברתיות ולכלי תקשורת. לצד התמונה נכתב "15 מחוסרי בית בשיקגו קפאו למוות. קחו רגע לחשוב על כמה בעלי מזל אתם כרגע... לרגע, תחשבו כמה אתם מבורכים. כמה אנחנו מבורכים". אז מה הקטע של התמונה והפוסט?

קודם כל, התמונה הזו באמת מזעזעת והיא גם אמתית לחלוטין. אכן רואים בה מחוסר בית שוכב ברחוב מושלג בקור כבד, אבל בניגוד למה שכולם הסיקו, זו לא גופה אלא אדם ישן - מה גם שהתמונה הזו צולמה במקום וזמן אחרים לגמרי.

גל קור (צילום: טוויטר\@MRAHMANBD3)
תמונת ההומלס שפורסמה והטעתה רבים | צילום: טוויטר\@MRAHMANBD3

תמונת חסר הבית המצמררת צולמה בינואר 2013 ופורסמה בעיתון הקנדי National Post, שם דווח בזמנו על הומלסים שנותרו ללא מענה בחורף ונאצלו לישון ברחוב המושלג. אבל זה לא החלק היחיד ששיקרי כאן. דיווח שיצא משיקגו ועבר לכל כלי התקשורת בעולם והתפרסם שוב ושוב, נגע לכך ש-15 הומלסים נמצאו קפואים למוות ברחובות. האתר ששם לעצמו למטרה להילחם בפייק ניוז, Snops, יצר קשר עם המשטרה בשיקגו לקבל מידע נוסף בקשר לדיווח הזה, ומה שנמצא הוא שעד לאותה נקודה היו כשבעה מקרי מוות שבהם החשד לסיבת המוות היה גל הקור הקיצוני, אך איש מהקורבנות לא דווח כחסר בית. עם זאת, שלושה מהקורבנות כן נמצאו מתים מחוץ למבנים סגורים.

משטרת שיקגו גם הדגישה בזמנו שמה שדווח תלוש מהמציאות מכיוון שבשל גל הקור נסגרו הרבה מבנים ציבוריים, אותם הרשויות הפכו למקלטים עבור כל מחוסרי הבית. בתי ספר, ספריות, תחנות משטרה וכנסיות הפכו למקלטים ואפילו הוצע עד ה-1.2 כיסוי נסיעה בסך 25 דולר בהזמנת נסיעה דרך Lyft על מנת להגיע למקלט הכי קרוב.

סטודנטים מתו לאחר שנחשפו לקור בהליכה קצרה מאוד ברחוב - אמת חלקית

אכן דווח על שני סטודנטים שקפאו למוות ברחוב בזמן גל הקור הקיצוני, אבל רק אחד מהדיווחים נכון במלואו והוא זה שנעשה על קונור גייג', סטודנט בן 19 מאוניברסיטת ורמונט. גייג' קפא למוות ביום שבת האחרון, כאשר ניסה לקחת קיצור דרך כשחצה חניון בבורלינגטון - שם נמצאה גופתו הקפואה. כוחות ההצלה שהגיעו לשם אמרו שהסטודנט לא היה לבוש חם מספיק וזה מה שגרם לו בזמן קצר כל כך להדרדרות מערכות הגוף שלו.

הדיווח השני על סטודנט שקפא למוות היה על ג'ראלד בלז בן ה-18, מאוניברסיטת אייווה. בלז נמצא גם כן קפוא למוות בשיא גל הקור, ליד אחד מבנייני הקמפוס, מאחורי אולם של האוניברסיטה. עם זאת, כוחות ההצלה לא אמרו באופן רשמי שסיבת המוות היא גל הקור הקיצוני ולא ברור במשך כמה זמן הוא נחשף לקור ותחת אלו נסיבות והאם הוא צרך חומרים אסורים שגרמו לו לנהוג בחוסר אחריות. זאת בניגוד לגייג' שבוודאות קפא למוות לאחר זמן חשיפה קצר מאוד למזג האוויר.

גל קור (צילום: טוויטר\@imayoras)
מאכלים קפאו באוויר - אמיתי לגמרי | צילום: טוויטר\@imayoras

הטמפרטורות שנמדדו בגל הקור היו הנמוכות ביותר שנמדדו בארה"ב - שקר

גל הקור אכן היה קיצוני, אבל היו קיצוניים ממנו בארה"ב ובהרבה. ב-20.01.1954, נמדדו טמפרטורות של מינוס 70 מעלות מתחת לאפס ברוג'ר פאס, מונטנה - וגם זאת לא הייתה המדידה הכי קיצונית.

יכולים לנחפש איפה נמדדו הטמפרטורות הכי נמוכות בארה"ב? כנראה שכן, כי כצפוי זה קרה באלסקה. ב-23.01.1971, נמדדו מינוס 80 מעלות מתחת לאפס במדינה הקרה. זה נמדד בפרוספקט קריק, במרכז אלסקה.

אז מה כן היה אמת בכל הפרסומים על הדברים המטורפים שקרו בזמן גל הקור?

ובכן, אנשים באמת חוו תופעות מיוחדות כתוצאה מהקיפאון - החל משיער שקפא באוויר בכל מיני צורות מוזרות, דרך בועות סבון שהפכו לבועות קרח ונוזלים שקפאו בתוך הבית בשל הקור העז שחדר את הקירות. וכן - אם ראיתם סרטונים של פסי רכבת עולים בלהבות, זה לחלוטין היה בכוונה ומדובר בהליך שגרתי במקרה כזה, שנעשה כדי לוודא שפסי הרכבת לא יהרסו עם קרח ושהרכבות ימשיכו לפעול כרגיל.

גל הקור גם גרם לעוד תופעות לא נעימות בכלל שאולי נשמעות לנו הזויות אך קרו באמת, כמו למשל סוג חדש ונורא של שודדים, שבימים אלה מצמידים אקדח לראשיהם של עוברים ושבים ברחוב כדי לקחת מהם את המעיל. איתי אנגל חשף בעצמו את המציאות במינוס 50 מעלות מתחת לאפס, וסיפר כי השודדים "מכוונים בעיקר למעילי 'קנדה גוס' שמחממים הכי טוב עולים בממוצע קצת יותר מאלף דולר".