הוד קדושתו, הדלאי לאמה ה-14, המנהיג הרוחני של טיבט ואחד מפעילי זכויות האדם המוכרים בעולם, ביקר באוניברסיטת בראון שברוד איילנד (ארה"ב) לפני כשבועיים ונאם בפני הסטודנטים תחת הכותרת: "אתגר עולמי: יצירת תרבות של שלום".

אין תמונה
הייתי רוצה לשכוח את זה

כהרגלו, הוא סחף את הקהל אך מילותיו האחרונות, בנושא שלום ואחווה עולמיים, גררו תגובות שונות ובעיקר גל צחוק נבוך שעבר בקהל. הסיבה: רבים מאלו שהאזינו לו היו בטוחים שהוא אמר מפורשות את המילים "פאק איט" (שימו זין, בתרגום חופשי).

חמוש בכובע מצחייה של האוניברסיטה, הדלאי לאמה עלה לבמה משולב ידיים וקד קידה מול אלף סטודנטים, חברי סגל ותושבי פרובידנס. הוא פתח בבדיחה ולאחר מכן דיבר נמרצות על שלום עולמי והקשר לזהות תרבותית, התפתחות מדעית ואיכות הסביבה.

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים, משעשעים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

"המאה ה -21 צריכה להיות המאה של הדיאלוג", הוא אמר בנאומו הקצר והדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה: "אדם אחד שנסחף על ידי גל עצום לא יכול להתעלות מעליו". הוא דיבר על שילוב של אידאלים דתיים כמו חמלה, אהבה וסליחה בחשיבה חילונית והסביר שחילוניות היא לא זלזול בדת, אך כולם זוכרים משם רק דבר אחד.

"אין ספק שהוא אמר את זה", אמרה ג'ניס ז'קוויט שהייתה בקהל. "מיד העליתי על זה סטטוס בפייסבוק". אחרים, כמו חבר המועצה דייב נוריס, מאמינים שהוא אמר "שכחו מזה". לדברי סטיבן ויינברגר, מרצה לטיבטית באוניברסיטת וירג'יניה, "ב-26 השנים האחרונות, מאז ראיתי אותו לראשונה באופן אישי, מעולם לא שמעתי אותו אומר משהו גס או וולגרי".

באוניברסיטה מיהרו לפרסם באתר את הנאום כפי שהם בטוחים שנאמר: "למי שהמילים האלה לא נגעו בו - פורגט איט" - תשכחו מזה, ולמרות שכנראה הוד קדושתו לא באמת התכוון לקלל, יש מצב שהוא התלהב קצת יותר מדי מאווירת הקמפוס.

(מקור 1, מקור 2)