אורגנאוטן (צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
"אנשים הרבה פעמים זורקים כל מיני דברים למתחמים של בעלי החיים" | צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

"זה לא מצחיק בכלל, זה עצוב מה שעושים לבעלי החיים האלה": תמונות קשות מווייטנאם, שם אורנגאוטן צולם מעשן סיגריה בגן חיות בעיר הו צ'י מין סיטי – לשעבר סייגון. בסרטון אפשר לראות את קוף האדם מחזיק את הבדל באצבעות שלו, לפני שהוא שואף ונושף את העשן. לבסוף, הוא אפילו מכבה את הסיגריה על המדרכה וממשיך בשלו.

התקרית ארעה בגן החיות "סייגון", שם גורמים שעובדים במקום ציינו שקוף האדם המצוי בסכנת הכחדה כנראה מצא את הבדל במתחם שלו. "אנשים הרבה פעמים זורקים כל מיני דברים למתחמים של בעלי החיים", ציין אחד העובדים בשיחה עם כתב מקומי. "אורנגאוטן היא חיה מאוד אינטליגנטית. הוא כנראה למד איך מעשנים אחרי שראה בני אדם עושים את זה".

@dogofmeta Orangutans smoke like humans #funny #fyp ♬ צליל מקורי dogofmeta

בהנהלה הבהירו שאף אחד מאנשי הצוות לא הגיש לאורנגאוטן את הסיגריה, וטענו שאין להם מספיק כוח אדם בשביל לשמור שאנשים לא יזרקו דברים למתחמים של בעלי החיים. מעבר לזה, ברגע שנודע להם על התקרית הם שלחו פקחים למתחם כדי לוודא שאין בו חפצים נוספים.

הסרטון הפך מאז לוויראלי ברשתות החברתיות וזעזע את הגולשים – שהגיבו לו בהמוניהם. "איזה מסכן", כתב אחד הגולשים. "הוא מחקה את כל האנשים שבאים לראות אותו". גולש אחר ציין ששיעור המעשנים בהו צ'י מין סיטי גבוה מאוד והוסיף: "אני מניח שמישהו שם הראה לו איך עושים את זה. ראיתי בעבר אנשים עושים את זה. זה נוראי".

נציין שזו לא הפעם הראשונה שקוף אדם עולה לכותרות אחרי שתועד מעשן. בקיץ של 2012, גן חיות באינדונזיה החל תהליך גמילה מעישון על קופת אורנגאוטן ששמה טורי, אחרי שהיא עישנה במשך עשור שלם סיגריות שנזרקו למתחם שלה על ידי מבקרים.