כשצב היבשה הדרבני בן ה-12 הובהל לבית הספר הווטרינרי של אוניברסיטת וושינגטון סטייט (ארה"ב), דאגו (יו אס יו טודיי) הרופאים שמא הכוויות המסתוריות ברגלו השמאלית יעלו לצב בחייו והם יאלצו לקטוע את כף רגלו השמאלית. זה זן הצבים השני בגודלו בעולם אחרי צב הענק מאיי גלאפגוס והוא נלקח מבעליו לאחר שהתגלו הכוויות, שמקורן לא ידוע.

צב על גלגלים
צב על גלגלים | וידאו WMV: Youtube.com

במקום רגלו הקדמית השמאלית של הצב, הושתל גלגל הנע לכל הכיוונים, כמו בעגלה של סופרמרקט. בסיס הגלגל המתכתי חובר בדבק מיוחד לשריון הקשיח של הצב הגדול וכעת הוא מתגלגל באופן עצמוני. בנוסף הושתל בצב, ליתר ביטחון, צינור הזנה למקרה שהניתוח לא יעבור בהצלחה והוא יאבד את התיאבון.

החשש המרכזי היה שהצב לא יצליח להתגלגל על כל המשטחים שהוא היה רגיל ללכת עליהם וכך לא יצליח להשיג מזון. "כמובן שלא ידענו איך הצב יגיב לניתוח, מאחר ואנחנו לא מבצעים אותו לעתים קרובות", אמרה הווטרינרית, ד"ר ניקול פינץ'. "לא ידענו אם הוא יפתח תיאבון בזמן ההתאוששות אז החדרנו את צינורית ההזנה כדי שהתזונה שלו תהיה תמיד טובה".

הניתוח הצליח, הצב התרגל במהרה לתותב וכעת הוא בריא וחורק בשמחה מעלה חסה אחד למשנהו. התפריט של צב היבשה הדורבני מאוד מגוון, והוא לא בוחל בשום צמח, ירק או פרח. הוא חי באזורים מדבריים, כמעט בכל יבשת אפריקה, ומוכר כבעל חיים לשימור. אך בשל תוחלת החיים הארוכה שלו, הוא יעד מועדף בסחר לא חוקי של חיות בר, ומוחזק לעתים כחיית שעשועים.