אנדוקניבליזם (צילום: Den Of Geek)
זהירות, תמונות קשות לצפייה בהמשך | צילום: Den Of Geek

מי רעב? כולנו. והיום נמצא דרך להפסיק את זה. "מוזר בעולם" מגיע ליערות האמזונס בברזיל ולפפואה ניו גינאה, שם קורים דברים מוזרים מאוד בחסות הג'ונגלים הסבוכים והשבטים המבודדים שלא באו במגע עם העולם החיצון. הבידוד הזה גורם להם לפתח מנהגים ומסורות די מבחילים, כמו למשל האנדו-קניבליזם – אכילת גופותיהם של המתים.

>> עוד במדור מוזר בעולם: טקס זריקת התינוקות בהודו

אנדוקניבליזם (צילום: Den Of Geek)
אנדוקניבליזם שבט היאנומאמי | צילום: Den Of Geek

האנדו-קניבליזם הוא טקס עתיק בו אוכלים את בשרם גופותיהם של קרובי משפחה וחברים שמתו. בניגוד לאכילת בשר אדם לצורך הישרדות ותזונה, האנדו-קניזבליזם מבוצע כטקס מסורתי שנועד לחזק את השבט ולאשר את קיומו כל פעם מחדש. האכילה נעשית מתוך כבוד למת, והם מאמינים כי דרך האכילה הם סופגים את חוכמתו וניסיונו של הקרוב שהלך לעולמו.

אנדוקניבליזם (צילום: Den Of Geek)
ילדים, בקרוב נטעם את סבא | צילום: Den Of Geek

בפפואה ניו גינאה שבט הפור העביר במשך דורות רבים את טקס הלוויה הקניבליסטי, שם הם נותנים חשיבות רבה לכך שנשות וילדי השבט יאכלו מבשרם של גברי השבט. על הניזונים מבשר המת לציית לפרוטוקול מוקפד; למשל, על אישה לאכול את מוח אחיה או את ידיו של גיסה. לכל איבר תפקיד, משמעות ותכונה מסוימים שסגולותיו יעברו אל הניזון מהם.

אנדוקניבליזם (צילום: Den Of Geek)
ציור קולוניאליסטי המציג את המנהג | צילום: Den Of Geek

שבט היאנומאמי המתגורר בכפרים הפזורים ביערות האמזונס ליד גבול ברזיל-וונצואלה מכינים את הגופה היטב לפני האכילה השבטית – הם עוטפים את הגופה בעלים ומאפשרים לחרקים לנבור בה. לאחר 30-45 ימים הם אוספים את העצמות, טוחנים אותן לאבקה ומערבבים אותה לתוך מרק בננות שכל השבט ישתה ממנו. וזה לא נגמר כאן, הרי יש עוד חלקים לגופה חוץ מעצמות: אחרי שנה הם מפזרים את אפר הגופה לתוך מרק של צמח הלחך. מטרת הטקס הזה לפי המסורת היא להבטיח כי נשמות המתים ימצאו את דרכן לגן העדן. יותר נכון, רוצו לגן עדן ואל תביטו אחורה על מה שעושים לגופה שלכם.

אנדוקניבליזם (צילום: Washington Post)
מטרת המנהג: להבטיח כי נשמות המתים ימצאו את דרכן לגן העדן | צילום: Washington Post

שבט הוורי, גם הוא ביערות האמזונס מבצע את טקס האנדו-קניבליזם כדי להפוך את גופות אבותיהם לנשמות. משם הנשמה תתגלגל לחיה שתספק מזון לדורות הבאים בסוג של מעגל אנדו-קניבליסטי אינסופי. הם רוצים "לנקות" את המת מהשבט, להיפטר מהגופה ומכל רכושו. במהלך מסעם של קרובי המשפחה מדרגה ראשונה חזרה אל כפרו של המת, מסע שלוקח בין יומיים לשלושה ימים, השבט חותך את גופתו של המת לפני שתרקיב ומבשל אותה. לאחר האכילה הם שורפים את בקתתו ואת כל חפציו. האנתרופולוגית בת' קונקלין שלמדה את שבטי הוורי מאמינה כי הטקס מהווה עבור השבט דרך לעבד את האבל, בצורה מזעזעת זו הם נפטרים מזיכרונותיהם הכואבים. להחליף טראומה אחת בשנייה זה נקרא לעבד? בכל מקרה, אנחנו לא רוצים להתערב בפסיכולוגיה של השבטים המרוחקים האלה, או להתקרב אליהם באופן כללי. נשמח לשמור את בשרינו עלינו.  

אנדוקניבליזם (צילום: Den Of Geek)
לא שופטים. מנסים לפחות | צילום: Den Of Geek

>> לכל הכתבות במדור מוזר בעולם