חטיפת כלות (צילום: VICE)
חטיפת כלה בקירגיסטן | צילום: VICE

"כאן במדינה הזו, אהבה היא דבר מורכב". מספרת גולנישה, צעירה בת 24, מורה לאנגלית, רוסית וקירגיזית. היא מחווה אל טבעת הנישואין שלה ואומרת בפשטות, "בעלי חטף אותי". גולנישה הייתה סטודנטית לתרגום של שפות מודרניות, ועבדה בזמן חופשות הקיץ כמדריכת טיולים לתיירים גרמנים, צרפתים, אמריקאים והולנדים. ביחד עם נהג הוואן שהיה צעיר ממנה, הם טיילו ברחבי קירגיסטן והיא מעידה שעבודתה הייתה מאוד מהנה וכי הם הפכו לחברים טובים וצחקו הרבה. "הוא היה בחור חברותי, אמרתי לו שאני מעדיפה שנשאר ידידים כשביקש את ידי", כולנו יודעים איך גברים מפרשים את המושג "ידידים". לאחר מספר שבועות הוא הציע לה טרמפ לאוניברסיטה.

>> עוד במדור "מוזר בעולם": האנשים שאוכלים את גופות המתים

חטיפת כלות (צילום: VICE)
קרובי המשפחה של החתן עוזרים בחטיפה | צילום: VICE

במהרה גולנישה הבינה שהם לא נוסעים לפקולטה. למרות שלא היה אלים, הוא הצליח בשקרים להביא אותה אל ביתו, שם ציפתה לה חותנתה לעתיד, דודתו וסבתו. כלואה בביתו של חוטפה, מכשיר הטלפון נלקח ממנה והנשים לא נתנו לה שום אפשרות לברוח. הן ניסו לשכנע אותה ללא הרף כי הוא יהיה בעל טוב בשבילה. אביה של גולנישה הוא שוטר בפנסיה, אך גם זה לא עזר לה, "אבא שלי חטף גם חטף את אימי, מה יכולתי לעשות"? כיום גולנישה היא אימא לתינוק ונשואה לגבר שחטף אותה.

Posted by Baurzhan Orda on Wednesday, June 10, 2015

"לא רק את נחטפת ככה! כולן נחטפות!"

חטיפת הכלות הוא מנהג עתיק ומוכר של תרבויות קדומות רבות, אשר נעלם מרוב העולם עם השנים וכך גם הפך ונהיה נדיר יותר בארצות מרכז אסיה - והתרחש רק כשאבי הכלה התנגד לשידוך. תחת שלטונו של האיחוד הסובייטי, הפך המנהג גם לבלתי חוקי. אך עם התפרקותו של הגוש הקומוניסטי, וקבלת עצמאותן של המדינות, ביקש העם הקירגיזי להחיות את זהותו דרך החייאה של מסורות ומנהגים עתיקים. מנהג חטיפת הכלות שנקרא "אלא קאצ'ו" (בקירגיזית: "לקחת אישה צעירה ולברוח"), תפס ובענק - יותר משליש מהנשים הנשואות בקירגיסטן התחתנו בדרך זו.

חטיפת כלות (צילום: VICE)
מסע שיכנועים ואלימות | צילום: VICE

נשים הנלקחות בניגוד לרצונם, כמו גולנישה, נעמדות בפני לחץ חברתי עצום להתחתן עם חוטפיהם. "בכיתי המון", גולנישה מספרת. אם תשהה לילה בביתו של גבר זה ולא תתחתן איתו, תמיד יפקפקו בכבודה ובתומתה. לבסוף, בלא אפשרויות אחרות, היא התחתנה איתו. כשנשאלה אם היא אוהבת אותו אמרה, "הוא בן אדם טוב, אני פשוט מחבבת אותו" היא עונה בהסגה. היא מספרת בקנאה על חברה מהאוניברסיטה שבדיוק חזרה מגרמניה שם סיימה את לימודיה, "רציתי לעבוד בחו"ל כמתרגמת".

חטיפת כלות (צילום: VICE)
לאחר ששהו כבר לילה אחד, תומתן לעד תופקע מהן | צילום: VICE

התאבדויות בקרב צעירים במדינה הפכו לדבר שכיח. מנהג החטיפות לא חוקי במדינה, אבל הוא לא נאכף ואף אחד לא הורשע בכך בעיקר בגלל הפחד של הכלות להתלונן. מדי מספר חודשים צצים סרטונים של חתונות אומללות כאלו, ושל הנשים הצורחות ונגררות אל החתן על ידי משפחתו וקרוביו. ביוני האחרון הפך סרטון שכזה לויראלי כשהציג כלה קזחית נאלצת לחבוש מטפחת על ראשה בניגוד לרצונה. "אני לא אשים את זה!" היא צורחת – המטפחת היא סמל להסכמתה לחתונה. "לא רק את נחטפת ככה, כולן נחטפות! אין ממה לפחד, את תהיי הבית שלנו", אומרת האישה המבוגרת שמחזיקה בה.   

Буган не дейсиздер агайын?

Posted by Baurzhan Orda on Tuesday, June 9, 2015

>> לכל הכתבות במדור מוזר בעולם