תושבי העיירה הולמפילד שביורקשייר, אנגליה, מדווחים על רעש מוזר של זמזום חזק שנשמע ברצף כבר 18 חודשים - ולאיש אין מושג עדיין במה מדובר ומה מקור הרעש.

התושבים מדווחים שהרעש החל באפריל 2020, אז רבים החלו לשמוע צליל שמזכיר לדבריהם מכונת כביסה פעילה או זמזום של רחפן. איבון קונר, תושבת המקום בת 50, סיפרה ל- Independent כיצד בהתחלה נהגה לנהוג שעות ברחבי העיירה בניסיון לאתר את מקור הרעש.

"שתיים לפנות בוקר, שלוש, ארבע. נוסעת, עוצרת, מקשיבה. בן זוגי היה בא איתי אבל הוא לא שמע את זה. הוא חשב שאני משוגעת וגם אני", סיפרה קונר. אבל כדי לוודא שזה לא רק בראש של, קונר פרסמה פוסט בדף הפייסבוק שלה וביקשה עזרה בנושא. להפתעתה, עוד עשרות תושבים הגיבו והתלוננו שהרעש הלא מוסבר שהחל באפריל גרם להם למיגרנות והשאיר אותם ערים במהלך הלילה.

500 מהתושבים המוטרדים חתמו על עצומה לאיתור והפסקת הרעש, אך המועצה המקומית לא הצליחה לאתר את המקור לבלאגן. עם זאת, החשד הוא שמפעל תעשייתי סמוך הוא גורם הרעש בשל אחת מהמכונות שנמצאות בתוכו.

"ממה שאני הבנתי, כבר עשורים שיש את רעש הזמזום הזה", אמר סיימון ספיצ'לי, תושב הולמפילד הסובל ממגירנות תגופות בשל הרעש, "אבל אני משוכנע שמשהו קרה בזמן הסגר שגרם לרעש להיות הרבה יותר חזק. זה נע דרך האדמה ורוטט בתוך בתי האנשים. בגלל זה אם סוגרים את החלונות אין שום הבדל, זה כבר בפנים".

נכון לעכשיו, ידוע על תושב אחד שהחליט לעבור מהעיירה בעקבות הזמזום הבלתי פוסק והבלתי נסבל, בעוד תושבים אחרים חוששים שהאשמת האזור התעשייתי תפגע בייצור המקומי ובערך המקום.

בינתיים לתושבי הולמפילד אין פתרון, אך אולי הם יתנחמו לדעת שהם לא הראשונים שנתקלים בתופעה שכזו. ב-1970 תושבים בבריסטול טענו שהם שומעים רעש זמזום כל כך חזר וטורדני עד שהוא גורם לדימומי אף. מקור הרעש אותר במפעל מקומי, אך גם כאשר המכונות כובו הרעש נמשך. בעקבות כך, מדענים רבים טענו שהתופעה יכולה לקרות לאו דווקא בשל מקור רעש אחד, אלא אסופה של "רעשים אורבניים" ממקורות שונים.