המוח האנושי מוגדר בקרב אנשי מדע כאחת החידות המסתוריות ביותר בעולם. המוח בעל יכולת לעשות דברים מדהימים שרופאים וחוקרים טרם הצליחו להסביר, אבל אחד הדברים הכי ביזאריים שהמוח מסוגל לעשות הוא לגרום לסהרוריות – כלומר, הליכה מתוך שינה.

סהרוריות, או מחלת ירח, היא הפרעת שינה שגורמת לאנשים לקום ממיטתם באישון לילה ולבצע פעולות שונות ומשונות – לרוב מבלי שאלו שביצעו אותן אפילו זוכרים מה קרה. התופעה יכולה לקרות בכל גיל, אך לרוב משפיעה דווקא על אנשים צעירים. אלו שסובלים מהפרעת השינה נצפו אוכלים תוך כדי התקף סהרוריות, מתלבשים, שורקים ואפילו מדברים עם אנשים – והיו גם אלו שעשו דברים הרבה יותר קיצוניים.

הנה כמה דוגמאות של אנשים שעשו דברים הזויים מתוך שינה:

מכסח הדשא

איאן ארמסטרונג חרט את שמו בהיסטוריה של בריטניה כאחד האנשים עם התקף הסהרוריות הביזארי בתולדות הממלכה. על פי עדותה של אשתו, רבקה, היא התעוררה לילה אחד במיטתה בשנת 2005 למשמע רעשי מנוע מהחצר האחורית. כשהציצה בחלון, היא נדהמה לגלות את בעלה קוצר את הדשא בעודו ערום לחלוטין.

רבקה סיפרה כי היא לא העירה אותו מחשש שייבהל. במקום זה, היא כיבתה את המכסחת וחזרה למיטתה. זמן קצר לאחר מכן, הוא הצטרף אליה. לטענתה, היא סיפרה לו בבוקר על מעלליו והוא סרב להאמין לה. בשלב הזה, היא הפנתה את תשומת ליבו לכפות הרגליים שלו, שהיו מלאות בבוץ מהגינה.

האומן הלילי

חלק מהאנשים שמתמודדים עם סהרוריות מעידים שהם עושים דברים שהם לרוב לא עושים בשעות הערות – כך לדוגמא המצב עם לי הרדווין. אח במקצועו, לי נוטה לעיתים לקום ממיטתו ולהפיק יצירות אומנות.

בשיחה עם כתבי ה-BBC, הוא הסביר שלרוב הוא מצייר עם עפרונות באמצע הלילה ומגלה את יצירותיו רק בבוקר. אחד ההיבטים המדהימים במקרה של הרדווין היא העובדה שאין לו שום זיכרון מהתקריות האלה. כמו כן, הוא מדגיש שאין לו שום עניין בציור או באומנות – ולמרות זאת, פרצי היצירתיות שלו מתעוררים בזמן שהוא ישן.

מייל שלא סובל דיחוי

 

ג'ימייל (צילום: אילוסטרציה)
"תביאו רק יין וקביאר" | צילום: אילוסטרציה

מקרה מרתק של התקף סהרוריות פורסם בשנת 2008 בכתב העת הרפואי Sleep Medicine ותיאר אישה בת 44 ששלחה אי-מייל תוך כדי שינה. האישה כתבה הודעה משונה לכמה מעמיתיה לעבודה ובה היא מזמינה אותם למסיבה.

במייל נכתב: "תבואו מחר בשביל לסדר את הבלאגן הזה. ארוחת ערב, קוקטיילים, שעה 16:00. תביאו רק יין וקוויאר". עורכי המאמר תיארו עד כמה המקרה הזה מופלא והדגישו שבשביל לשלוח את ההודעה, האישה הייתה צריכה להפעיל את המחשב שלה, להתחבר מרחוק למשרד ולהזין את הסיסמאות של המשתמש וחשבון האי-מייל שלה.

נסיעת מבחן

לאורך השנים היו כמה מקרים בהם סהרוריים נסעו בכלי רכב תוך כדי שינה. אחד המקרים המדהימים ביותר נחשף בתוכנית הטלוויזיה Mysteries of Sleep של ה-BBC, שם הם ראיינו אישה בשם ג'קי שטענה כי נסעה באופנוע שלה מתוך שינה.

הנהגת בת ה-47 סיפרה שלא היה לה מושג שהיא נוסעת מתוך שינה, כיוון שבכל פעם היא החזירה את האופנוע למקום החנייה שלו. בסופו של דבר, שכניה העלו לתשומת ליבה את הפעילות הלילית שלה ובתגובה, ג'קי הפקידה בכל לילה את המפתחות לבעלת הבית שלה.

סקסי טיים

פעילות נוספת שסהרוריים יכולים לעשות תוך כדי שינה היא סקס. מוכר לרוב בתור "סקסומניה", מדובר בתופעה בה אדם פעיל מינית תוך כדי שינה. בספר Sleepsex: Uncovered אישה אחת תיארה את ההתמודדות של בעלה עם הפרעת השינה וסיפרה על מקרה טיפוסי בביתה.

"זה קורה בדרך כלל בשעה הראשונה אחרי שאנחנו הולכים לישון", סיפרה. "זה תמיד מרגיש לי שונה. הוא הרבה יותר אגרסיבי ונוטה לעשות דברים שהוא בדרך כלל לא עושה כשהוא ער, כמו לנשוך אותי. בהתחלה הייתי בטוחה שהוא עושה את זה במודע, עד שיום אחד דיברתי איתו על זה ולא היה לו שום מושג על מה אני מדברת".

נפילה קטלנית

 

מוות (צילום: shutterstock, Nadezda Barkova)
היה מוכר היטב כסהרורי | צילום: shutterstock, Nadezda Barkova

סהרוריות עלולה להוביל גם לטרגדיות קטלניות: בשנת 2014, רוב וויליאמס בן ה-27 נהרג אחרי שנפל מחלון של בית מלון שבו התאכסן. הבריטי נפל מגובה של יותר מ-4 מטרים על גג של אחד החדרים בקומה מתחת.

וויליאמס נמצא על ידי עובד תחזוקה ביום למחרת כשהוא פצוע אנוש אך עדיין בחיים. הוא הובהל לביה"ח עם פציעת ראש חמורה כשהוא עדיין סובל מהיפותרמיה. הוא אושפז ביחידה לטיפול נמרץ, שם בסופו של דבר נקבע מותו. חבריו העידו מאוחר יותר שתמיד נהגו לצחוק עליו שהוא הולך מתוך שינה, אך הם מעולם לא שיערו בדעתם שהפרעת השינה תוביל למותו הטרגי.

המקרה הביזארי של קנת' פארקס

View this post on Instagram

A post shared by TRUE Podcast (@true_pod)

באביב של 1987, קנת' פארקס זעזע מדינה שלמה אחרי שהרג את חמותו במו ידיו באישון לילה. התושב בן ה-23 של אונטריו, קנדה, היכה אותה למוות באמצעות לום ומאוחר יותר, הופיע בתחנת המשטרה והודה במעשיו. למרות זאת, בזמן החקירה הוא העיד שעשה זאת תוך כדי שינה. מה שקרה אז היה אחת הפרשות המשפטיות הביזאריות בהיסטוריה.

לפי סנגורו של פארקס, רבים מבני משפחתה של הקורבן העידו כי הוא היה ביחסים טובים עם הוריה של בת זוגו – ובמיוחד עם אמה. כמו כן, הובהר שהוא נחקר מספר פעמים ומעולם לא שינה את גרסתו ואפילו הציג בדיקת EEG (רישום הפעילות החשמלית במוח) שנערכה תוך כדי שינה ובה ממצאים חשודים.

בעזרת כל הראיות הללו, הסנגור של פארקס הצליח לגבש חשד סביר כי מרשו לא היה מודע למעשיו – ובית המשפט זיכה אותו מחמת הספק. כיום, "תיק פארקס" מוגדר בתור אחד המקרים המפורסמים ביותר שבו אדם הרג אדם אחר מתוך שינה.