1. המוות של מגדת העתידות

ב-17 בספטמבר של שנת 1894, אדם שכינה את עצמו בשם "מר ניוקום" ושלט בהיפנוזה, ביקר את אלה סלאמון, מגדת עתידות בת 23 בצפון הונגריה, בבית בו התגוררה יחד עם דודה והוריה. ניוקום למעשה ביקש ממנה עצה רפואית, שכן אחיו החל לפתע לירוק דם והרופאים לא היו בטוחים אם הדם מגיע מהקיבה או מהריאות שלו.

סלאמון השתכנעה ואפשרה לניוקום להפנט אותה בפני משפחתה כדי שתציע לו תשובות כמגדת עתידות, ובמהלך הסשן היא החלה לתאר את הריאות של האח בצורה מדויקת, לפרטי פרטים. כשנשאל האם האח ימות, ענתה: "היה מוכן לגרוע מכל". דקות ספורות לאחר מכן היא התמוטטה ומתה בנסיבות מסתוריות, שאינן מוסברות עד היום הזה. ככל הנראה, ניוקום לא שלוט כמו שצריך בהיפנוזה והריגוש היה גדול מדי עבור מוחה. למעשה, סלאמון נחשבת לאדם הראשון בהיסטוריה שמת בעודו תחת היפנוזה.

2. סכסוך השכנים המופרע

עוד בשנת 1894, חוואי עשיר בשם אנדרסון גריי שהתגורר בקנזס הסתבך בתביעה משפטית, כשאחד העדים נגדו היה השכן שלו, תומס פאטון. גריי ניסה לפגוע באמינותו של פאטון על ידי כך שניסה להפיץ עליו שמועות ושקרים בקרב שאר החקלאים בכפר.

ב-5 במאי הוא הצליח לסכסך בינו לבין חוואי אחר, תומס מקדונלד, שאף רב עם פאטון פיזית. מאוחר יותר באותו הערב, גריי הצליח להפנט את מקדונלד ולשכנע אותו להרוג את פאטון בכך שהשתיל במוחו את הרעיון שאם לא ירצח אותו קודם אז פאטון ירצח אותו, ומקדונלד אכן ירה באותו הלילה בפאטון ביער ורצח אותו.

אבל לא פחות מדהים מזה: גריי גם היפנט אותו לכוון למטרה בצורה מדויקת למרות שלפני ההיפנוזה מקדונלד לא ידע לכוון טוב בכלל - וגם זה הצליח. בסופו של דבר, שני הגברים נעצרו, כאשר גריי נמצא אשם ברצח ונידון לתלייה, בעוד מקדונלד נמצא חף מפשע משום שהיה תחת טרנס היפנוטי של גריי.

3. המתנדב השיכור שקרס

בערב ה-8 בנובמבר 1909, רוברט סימפסון בן ה-31 השתתף במופע היפנוזה של פרופסור ארתור אברטון בניו ג'רזי. סימפסון, שהיה שיכור, התנדב לעלות לבמה ולהתהפנט על ידי אברטון.

במהלך הטרנס ההיפנוטי הניח פרופסור אברטון את ראשו של סימפסון המתנדב על כיסא אחד ואת רגליו על כסא אחר, כדי לשכנע את הקהל שהוא אכן מהופנט. אז, נעמד אברטון על בטנו של סימפסון - אך לאחר שהוא העיר אותו, סימפסון התמוטט על הרצפה ומת במקום.

נתיחה שלאחר המוות קבעה כי הוא מת כתוצאה מקרע באב העורקים, וסביר להניח שהוא היה חולה כבר זמן מה. אברטון אמנם נעצר והואשם במותו, אבל המשיך עם מופעי ההיפנוזה כדי לשלם את הוצאות המשפט, בו יצא זכאי שכן לסימפסון היה מצב רפואי מקדים.

4. השודד שלא רצה לשדוד

האסיר המשוחרר פאלה וויצ'מן הארדופ בן ה-33, החליט בבוקר ה-29 למרץ 1951 להיכנס לבנק בקופנהגן, לנופף באקדח ולדרוש כסף. כשהעובדים סירבו הוא ירה במנהל הבנק ובטלר והרג את שניהם. כשהארדופ נעצר הוא טען שהשוד והרצח אינם באשמתו שכן פעל תחת היפנוזה בה הושם על ידי חברו לתא המאסר, ביורן שואו נילסן.

לטענתו, נילסן היפנט אותו שלוש פעמים בשבוע במשך תקופה של שלושה חודשים, החדיר למוחו את פרטי השוד והורה לו לירות בטלר אם הוא נתקל בסירוב. הארדופ אף הודה בשוד נוסף שביצע, שלאחריו העביר את כל הכסף לנילסן. שני הגברים נשפטו בגין שוד ורצח, הארדופ אושפז במוסד פסיכיאטרי ונילסן קיבל מאסר עולם. 18 שנים לאחר מכן שניהם שוחררו לחופשי.

אילוסטרציה
שדד בנק תחת היפנוזה. אילוסטרציה | צילום: 123RF, חדשות

5. תעלומת התלמידים המתאבדים

באביב של שנת 2011, בבית הספר התיכון נורת' פורט שבפלורידה, התרחשו מספר מקרי מוות מוזרים של תלמידים.

ראשון היה מרקוס פרימן, הקוורטרבק של נבחרת הפוטבול, שנהרג בתאונת דרכים ב-15 במרץ. חברתו טענה אז כי היה לו מבט מוזר בעיניים בזמן שסטה מעבר לשוליים בכביש. ווסלי מקינלי, בן ה-16, נמצא תלוי מחוץ לביתו ב-8 באפריל, ובריטני פלומבו בת ה-17 נמצאה אף היא תלויה בארון חדר השינה שלה בחודש מאי. אז מה גרם למותם של כל התלמידים האלה?

מנהל בית הספר, ג'ורג' קיני, חשף ששלושת התלמידים הללו היו חלק מ-75 מורים ותלמידים שהוא היפנט בעבר: הוא היפנט את ווסלי כדי לסייע לו להתקבל לאונברסיטת ג'וליארד יום לפני שתלה את עצמו, הוא היפנט את בריטני כדי לסייע לה להתמודד עם חרדת בחינות (ומכיוון שהציונים שלה לא השתפרו לאחר 5 חודשים היא התאבדה) ולימד את מרקוס איך להפנט את עצמו כדי לסייע לו להתמקד בפוטבול. קיני הוצא לחופשה כפויה והתפטר כשנה לאחר מכן, ואז הושם תחת תקופת מבחן עקב היפנוט ללא רישיון. כמו כן, הנהלת בית הספר שילמה לכת אחת ממשפחות הסטונדטים 200 אלף דולר.