רשויות צפון-מזרח פולין מביעים כוונה לשפץ את "מאורת הזאבים", למורת רוחם של היסטוריונים מקומיים ואנשים ברחבי העולם. על פי הדיווחים של כלי התקשורת בבריטניה, גורמים ברשויות מחוז סרוקובו הפולני מעוניינים לשפץ את הבונקר שבו היטלר הסתתר במשך רוב תקופת מלחמת העולם השנייה, בכדי לשפר את התשתית התיירותית באזור. ההודעה זעזעה מומחים רבים להיסטוריה, אשר מודאגים מכך שהשיפוץ יהפוך את האתר לסוג של "פארק שעשועים לנאצים" בסגנון דיסנילנד.

"מאורת הזאבים" הייתה המפקדה שבה אדולף היטלר הסתתר במשך 850 ימים. הוא עבר למתחם הבונקר האימתני ביוני 1941 עם תחילת "מבצע ברברוסה" (הניסיון הכושל שלו לכבוש את בריה"מ) ונשאר שם עד להתקרבות כוחותיו של סטאלין בנובמבר 1944. מדובר במפקדה עצומה שהתפרסה על שטח של כ-2,500 דונם וכללה שני מנחתים ואפילו תחנת רכבת.

View this post on Instagram

A post shared by Prateeksha Garg (@prateekshagarg) on

View this post on Instagram

A post shared by Jani Havunen (@havujan666) on

מאז נטישת כוחות הנאצים את פולין והתבססות השלטון הסובייטי במדינה, "מאורת הזאבים" נכנעה לאיתני הטבע. המבנה הוקם באחד המחוזות המיוערים בפולין והושמד באמצעות חומרי נפץ עם נסיגת הרייך השלישי. מאז, הזמן עשה את שלו במקום וכיום, שרידי הבונקר מלאים בטחב ועצים. למרות זאת, כ-300 אלף תיירים וחובבי היסטוריה מקפידים להגיע למקום מדי שנה ולסייר במה שנותר מן המבנה האימתני - מה שהפך את הבונקר, למעשה, לאטרקציה תיירותית ומקור הכנסה עבור רבים מתושבי האזור. עכשיו, כאמור, דווח כי המתחם צפוי לעבור שיפוץ מאסיבי וייתכן שאפילו יהיו בו מיצגים של קרבות ושחזורים.

סבסטיאן טראפּיק, דובר ממשל סרוקובו, התייחס לדאגות מצדם של היסטוריונים והדגיש כי בכוונתם לשפץ את המקום "ברגישות ובטוּב טעם". לטענתו, מתוכנן להיבנות באזור חניון רכבים, מתחם כניסה, עמדות מודיעין, מלון ואפילו מסעדה. מעבר לזה, ישנו תכנון לבנות באתר מיצג אשר ינציח את "מבצע ואלקיריה", בו הקולונל קלאוס שנק פון שטאופנברג ניסה להתנקש בחייו של הפיהרר. למרות זאת, קהילת ההיסטוריונים במדינה עדיין סוערת.

התוכניות לשיפוץ "מאורת הזאבים" מדאיגות מומחים רבים להיסטוריה, אשר חוששים שהמהלך ימשוך לאזור תיירות מן הסוג הגרוע ביותר. חלק סבורים כי המיצגים המתוכננים חסרי רגישות וחובבניים, וגרוע מכך - הם עלולים להפוך את המקום למעין מוקד עלייה לרגל עבור ניאו-נאצים מרחבי העולם.

פאבל משצ'ביץ', פרופסור להיסטוריה ואחד מחוקרי מלחמת העולם השנייה המובילים בפולין, הגדיר את המהלך כ"מטורף ושערורייתי". בשיחה עם כתבי ה-BBC, הוא אמר: "אנחנו צריכים לשמר את צלקות המלחמה ולהציג אותן בתור לקח - אזהרה! תפקידם של מיצגים הוא להסביר את מהלך ההיסטוריה, לתת לה את הקונטקסט הרלוונטי ולא לשמש כאטרקציה".

נכון לעכשיו, עדיין לא נקבע מועד לשיפוצים במתחם "מאורת הזאבים", אך מסתמן כי המהלך השנוי במחלוקת כבר בלתי נמנע.