התעטשה והתעוורה (צילום: BMJ Case Reports)
בואו נפחד עכשיו גם מעיטוש | צילום: BMJ Case Reports

מי ידע שזה יכול לקרות בכלל? שמישהו יעשה על זה מחקרים ויגיש לנו את הדוח מיד. בריטית מהעיר לייצ'סטר כמעט התעוורה השבוע לאחר שקינחה את אפה כל כך חזק, עד שהפעולה הפשוטה הזו השתבשה בצורה נוראית - עיניה התנפחו, עפעפיה נאטמו והיא לא יכולה הייתה לראות כלל. בהגיעה לחדר המיון היא סיפרה שהיא קינחה בצורה אגרסיבית את אפה במשך ארבע שעות וכתוצאה מכך עיניה התנפחו לגודל של כדורי גולף.

התעטשה והתעוורה (צילום: BMJ Case Reports)
התנפחו לגודל של כדור גולף | צילום: BMJ Case Reports

הרופאים טוענים שאם לא היה מוגש לה טיפול, היא הייתה יכולה להתעוור לצמיתות כתוצאה מהלחץ של הנפיחות שהייתה מזיקה לעצבים האופטיים. הבדיקות גילו שהיא סובלת מתופעה הנקראת "orbital emphysema", והיא נגרמת כתוצאה מאוויר שנצבר ברקמות הרכות שמסביב לעיניים. בנוסף משערים כי היא גרמה לעצמה שבר באף, למרות שלא ידוע אם הוא היה קיים שם גם לפני.

התעטשה והתעוורה (צילום: BMJ Case Reports)
מקרה שתועד בכתב העת הרפואי בגלל נדירותו | צילום: BMJ Case Reports

המקרה היה כה נדיר עד כי תועד ב"כתב העת הבריטי לרפואה" שם הדגישו כי לרוב שברים נוצרים כתוצאה מטראומה, אך מעולם לא תועד עד כה מקרה שנוצר שבר בעצם האף באופן כה ספונטני. היא טופלה באנטיביוטיקה שנועדה להפחית את הנפיחות, שבמקרים מסוימים עלולה להישאר עד שבועיים. המצב הנדיר שחוותה שכיח יותר אצל אנשים שחוו טראומה בראש או בפנים, אך לא כך הדבר במקרה זה, והוא קורה כאשר מנסים לנשוף אוויר חסום בעוד הפה והאף סגורים. אז פשוט אל תעשו את זה והכל אמור להיות בסדר, נראה לנו.

התעטשה והתעוורה (צילום: BMJ Case Reports)
בסריקה התגלה גם שבר באף | צילום: BMJ Case Reports

(מקור)