תיאוריית 'העולם השטוח' צוברת מעריצים בארה"ב בשנים האחרונות. מהוגים דגולים כמו טילה טקילה ועד הפיזיקאי הנודע איי ג'יי סטיילס, יש קבוצת אנשים שמתעקשת שכדור הארץ שטוח כמו פנקייק. וכן, זה רעיון טיפשי. אבל הוא מעלה שאלה מעניינת: מה אם זה היה נכון? איך החיים שלנו היו נראים אם הכדור שלנו היה, בעצם, צלחת? אתר listverse בדק את העניין ואלה התשובות שלו:

9. כוח הכבידה היה מושך אותנו כל הזמן  צפונה

מה שנקרא כוח המשיכה לא באמת מושך אנשים למטה, אלא לכיוון מרכז כדור הארץ. זאת דרך די טובה לא להיסחף לחלל החיצון, כל עוד הכוכב שלך עגול. ברוב המפות של תומכי תיאוריית הכוכב השטוח, מרכז המפה נמצא בקוטב הצפוני. זאת אומרת שכולנו היינו נמשכים בכוח אדיר אל הקוטב הצפוני כל הזמן, וככל שהיינו מתרחקים ממנו יותר המשיכה הייתה חזקה יותר. מים היו זורמים מכל הימים והנהרות לכיוון הקוטב, ועצים וצמחים היו נוטים צפונה כמעט לגמרי במאוזן. אבל היי, לפחות החיים של קוטפי האבוקדו היו נהיים יותר קלים.

8. השמש הייתה שורפת את כדור הארץ לגמרי

בואו נדמיין לרגע שהתגברנו על בעיית כוח הכבידה. אולי כולנו התחלנו לנעול נעליים עם פומפות על הסוליות. גם אם לא כולנו נמשכים כל הזמן בכוח עצום אל הקוטב הצפוני, ב-listverse טוענים שלכוכב שטוח לא יהיה שדה מגנטי. העולם מוגן מהקרינה הקטלנית שבחלל החיצון על ידי שדה מגנטי שנוצר מהתנועה הסיבובית המתמדת של הכדור. אם היינו מפסיקים להסתובב לרגע, היינו בהרבה סוגים שונים של בעיות...לדוגמה, היינו מופגזים בקרינה מהשמש, שהייתה חורכת את שכבת האוזון ואת האטמוספרה. בלי אטמוספרה היינו פגיעים לכל מטאור, מטאוריט ואסטרואיד שעובר בסביבה במקרה ומהר מאוד פני כדור הארץ היו מלאים מכתשים כמו פני הירח.

via GIPHY

7. כל צורות הניווט היו מפסיקות לעבוד

בימים הבודדים שהיו לנו לחיות אחרי שכדור הארץ הפך לשטוח, היינו חווים כמה אי נעימויות קלות נוספות. כל המצפנים היו מפסיקים לעבוד, יכולת הניווט של הציפורים הייתה נעלמת, הכוכבים היו מפסיקים לשנות מקום באיטיות בזמן שמביטים בהם בלילה. לא היה גם הבדל בין הכוכבים שרואים בחצי הכדור המערבי או המזרחי, הצפוני או הדרומי...שלא להזכיר שכל מערכות ה-GPS היו קורסות, כי הלווינים שעליהם הן מסתמכות היו מתרסקים אל הקרקע. 1,300 לווינים בבת אחת.

6. היינו יכולים לראות ממש ממש רחוק

לא הכל היה רע בעולם שטוח. היינו, למשל, יכולים לראות ארצות רחוקות בלי צורך אפילו במשקפת.

העיניים שלנו הרבה יותר חזקות ממה שנדמה לנו, והסיבה היחידה שאנחנו לא רואים מאוד רחוק היא קימור כדור הארץ, שמסתיר מעינינו את רוב הכוכב. אם העולם היה שטוח, היינו יכולים לראות דברים סביבנו כמו שהם נראים לנו כיום מחלון של מטוס. כן, הפרטים היו מטושטשים, אבל אור למשל היה בולט מאוד, במיוחד בלילה, ועיר הייתה בולטת למרחק מאות קילומטרים.

5. לא היו יותר רעידות אדמה

via GIPHY

הלוחות הטקטוניים שמרכיבים את קליפת כדור הארץ בנויים כמו חלקים בפאזל שנעים באיטיות גדולה אחד אל או אחד מהשני.זה קשור גם לסיבוב כדור הארץ, ולא לגמרי ברור מה לוחות טקטוניים היו עושים אם העולם היה שטוח, אבל הניחוש הכי טוב של אתר listverse הוא... כלום. הם פשוט לא היו זזים יותר. זה אומר שלא היו לנו הרים או עמקים, ואפילו לא אוקייאנוסים. רק שכבה של מים שמכסה באופן שווה את כל הכוכב. 

4. לחצות את אנטארטיקה היה בלתי אפשרי

לפי רוב המודלים שמראים עולם שטוח, אנטארטיקה נמצאת בקצה העולם, ומרכיבה טבעת מושלמת סביבו. במצב כזה, אף אחד לא יכול היה לחצות את אנטארטיקה – ודי הרבה אנשים כבר עשו את זה. הם כבר עשו את זה באמצע החורף, על מגלשי סקי, במכונית ואפילו ברגל. אולי כולם שקרנים.

3. לא היו עונות

בעולם שטוח לא היו עונות, כי העונת הן תוצאה של נטיית כדור הארץ על צירו. בגלל זה קיץ בחצי הכדור הצפוני כשחורף בדרומי, ולהיפך. זאת תוצאת ישירה של הקרבה לשמש. בעולם שטוח, ההטייה הזאת לא הייתה עובדת, וכל הכוכב היה באותה עונה באותו הזמן. זה אומר שלא היו מכשולי מזג אוויר שעומדים בפני וירוסים, מחלות, או סתם חיות. מחלות היו מתפשטות בעולם מהר וביעילות, והיה בהחלט אפשרי לפגוש אריה ברמת גן שלא ברח משום גן חיות.

2. השמש הייתה מתנגשת בכדור הארץ

וכל הדברים שהסברנו עד עכשיו לא היו משנים, כי אם העולם היה שטוח, השמש הייתה פשוט מתנגשת בנו. אנחנו נשארים במסלול האליפטי שלנו סביב השמש בגלל שילוב בין מומנטום לכוח הכבידה. לפי התומכים בתיאוריית העולם השטוח, אנחנו לא זזים בכלל, ופשוט נמצאים ליד שמש שמרחפת במקום. הם מוסיפים ואומרים שאין כוח כבידה, דברים פשוט נופלים.

אם זה נכון, וכוח המשיכה הוא המצאה של האילומינטי, אין סיבה שהשמש לא תציית גם היא לחוק הזה, ואיתה כל הכוכבים ומערכות הכוכבים שביקום. כולם היו פשוט מתרסקים אחד לתוך השני.

via GIPHY

1.  הייתה מתגלה הקונספירציה הכי רחבה בהיסטוריה

אם נשהה לרגע את אי האמון שלנו וניקח כמובן מאליו שאנחנו חיים בעולם שטוח שמתפקד מושלם, עדיין הייתה לנו בעיה גדולה של אמון. היה קשה להאמין למישהו בעולם שבו מיליוני אנשים מעורבים בקונספירציה הכי גדולה ומיותרת שאפשר לדמיין.

תומכי תיאוריית העולם השטוח בארה"ב מטילים על נאס"א את האחריות לקנוניה, אבל זה רק קצה הקרחון. כל אדם שאי פעם עסק בחקר החלל, בפיזיקה, או אפילו סתם חצה את אנטארטיקה הוא חלק מההונאה העצומה הזאת. קשה לספור בכמה אנשים בדיוק מדובר, אבל מדובר במיליונים רבים של רמאים שיודעים את האמת ולא מגלים אותה לאף אחד לעולם. חוץ מההערכה שלנו למשמעת הארגונית שלהם, אם היינו צריכים לחיות בעולם כזה אולי כבר היה עדיף שהשמש תתרסק לתוכו.