הספרייה המיניאטורית של ג'וזף טארי
ג'וזף טארי והספרייה | צילום: האתר הרשמי

למרות שיש בה יותר מ-4,000 ספרים, הספרייה המיניאטורית של ג'וזף טארי לא תופסת יותר מקום מארון ספרים קטן, בסלון ביתו הצנוע. בעולם יש עוד לא מעט אספני ספרים קטנים, מלבד ג'וזף, אך ככל הנראה, לו יש את אחד האוספים הגדולים בעולם, אם לא הכי גדול.

"הקמתי את האתר כדי להציג את אוסף הספרים המיניאטוריים שלי, ואולי למצוא אנשים שרוצים להחליף ספרים", כותב ג'וזף בצניעות באתרו. "נמשכתי לספרים קטנים מאז שהתחלתי לעבוד בתור מדפיס", הוא נזכר. "התחלתי להרכיב את הספרייה המיניאטורית בשנת 1972 כשרוב הספרים הודפסו בהונגריה.

הספרייה המיניאטורית של ג'וזף טארי
גם ספרי הקודש מתכווצים | צילום: האתר הרשמי

"יש לי גם ספרים ממדינות אחרות כמו קנדה, מקסיקו, ארה"ב, אוסטרליה, אינדונזיה, יפן וכמעט כל מדינה אירופית", הוא מפרט לאספנים אנונימיים עם פוטנציאל להחלפה. "ואני גאה שהאוסף שלי מכיל את אחד הספרים הקטנים ביותר בעולם (3.2 על 2.9 מילימטרים)"

בנוסף לספרים, לג'וזף יש באוסף גם 15 סוגים של עיתונים מיניאטוריים, בהם העיתון הקטן בעולם (בהונגרית), שממדיו 19 מילימטרים על 26 מילימטרים. הספרים העתיקים ביותר באוסף הם בני יותר ממאה שנים ואם תבחנו אותו בסבלנות תמצאו פריטים מעניינים נוספים, כמו ספרים קטנים מצויירים ביד, ספרים עם כריכות מגולפות מעץ וספרים עם עיטורי עור.

האוסף מכיל ספרים ממוספרים, שהודפסו בכמות של בין 30 לכמה אלפים, מה שאומר שבכל מקרה הם נדירים, השאלה היא רק כמה? "אני אוסף ספרים באורך 76 מילימטרים או פחות", טארי מסביר. "הספרים הכי גדולים באוסף עדיין קטנים יותר מעשרה סנטימטרים (מאה מילימטרים) ואני מתעניין בכל הנושאים: מספרות, אמנות, ספורט ופוליטיקה, ועד ספרי בישול. עד כה פרסמתי חמישה ספרים מיניאטוריים ואני רוצה להמשיך", הוא מסכם.

הספרייה המיניאטורית של ג'וזף טארי
ספר קשה לפיצוח | צילום: האתר הרשמי
הספרייה המיניאטורית של ג'וזף טארי
לילדים שרוצים משקפיים | צילום: האתר הרשמי

 

האתר של ג'וזף טארי