המונוליתים ממשיכים לשגע את העולם, לאחר שהתגלו ביוטה וברומניה ונעלמו משתיהן, פרשת היעלמות המונולית ממשיכה להסתעף וכעת, פורסם תיעוד מהמבצע לפירוק הפסל המסתורי. ביממה האחרונה, עלה לערוץ היוטיוב MrSlackline סרטון באורך 23 שניות שבו תמונות וסרטונים מהרגע בו חבורת גברים לקחו את המונולית ממדבר מואב, אשר בדרום יוטה.

הסרטון מתחיל ברצף של תמונות סטילס מהמבצע, בהן אפשר לראות לפחות 3 אנשים עם פנסי ראש עומדים מעל השרידי המונולית שמונח על הקרקע. לאחר מכן, התמונות מתחלפות בסרטון של החבורה סוחבת את שרידי פסל האלומיניום המפורק במריצה. התיעוד עלה תחת הכותרת "אנחנו הורדנו את המונולית של יוטה" ובתיאור הסרטון נכתב: "בלילה של ה-27 בנובמבר, 2020, בסביבות השעה 20:30, הצוות שלנו פירק את המונולית. בשלב הזה, אין בכוונתנו למסור מידע, לספק תשובות או להתייחס לנושא".

התיעוד הפך מאז לוויראלי ביוטיוב, עם יותר מ-82 אלף צפיות תוך פחות מיממה. נכון לעכשיו, אין אפשרות להגיב לסרטון. למרות ההצהרות בגוף הסרטון, האדם שהעלה את התיעוד מהמבצע לפירוק המונולית התייחס לפרשה בשיחה עם כתבי הדיילי מייל הבריטי.

סילבן כריסטנסן, מדריך טיולים אתגריים שפועל ברחבי ארה"ב והמפעיל של ערוץ היוטיוב MrSlackline, אישר כי הוא אכן השתתף במבצע לפירוק המונולית במדבר מואב בשבוע האחרון. לטענתו, המניע מאחורי פירוק הפסל הוא הרצון לשמר את הטבע סביבו – שלא היה מוכן להמוני המטיילים שפקדו את האזור בשביל לראות את המונולית.

"האדמה שם לא ערוכה להתמודד עם אינספור המטיילים שהגיעו", אמר. "אנשים באו במכוניות, אופנועים, אופניים חשמליים, אוטובוסים ואפילו כלי טיס, ובאזור אין אפילו מגרש חנייה מסודר. אין במקום שירותים, פחי אשפה, מסלולי הליכה או חניוני לילה. אנשים עשו צרכים בכל מקום והשאירו את האשפה שלהם במקום. הורדנו את המונולית בגלל תקדימים דומים מהעבר".

כריסטנסן הוסיף כי הוא ושאר חבריו לצוות עצובים מאוד שהם נאלצו לפרק את המונומנט המתכתי, אבל לא הייתה להם ברירה. הוא המשיך: "חשוב לי להדגיש: פירוק המונולית הוא מאורע טרגי – ואם מישהו חושב שאנחנו מרוצים ממה שעשינו, אז אנחנו לא. אף על פי כן, היינו חייבים לעשות את זה. למעשה, עוד בזמן שפירקנו את הפסל כבר איחרנו את המועד. אומר זאת כך, הנזק שאנחנו עשינו באותו לילה הוא כאין וכאפס לעומת הנזק שנגרם כתוצאה מהתגובה ברשת למונולית".

View this post on Instagram

A post shared by Ross Bernards (@rossbernards)

המונולית הכסוף נמצא לראשונה על ידי צוות מוסק של שירות חיות הבר של יוטה ב-18 בנובמבר. ימים ספורים אחרי שהתגלית פורסמה ברחבי הרשת, הפסל המסתורי כבר נעלם. המונומנט זכה לכינוי "המונולית" בהשראת סרט המד"ב "אודיסיאה בחלל". מאז הידיעה על היעלמות המונולית, פורסם בכלי התקשורת ברומניה כי הופיע בצפון המדינה פסל דומה לזה שהתגלה במדבר מואב.

בהודעה שפורסמה בחשבון הפייסבוק של אנדריי קרבליה, ראש עיריית טקה דומני הסמוכה למונולית הרומני, נכתב: "לכל מי שחושב שמדובר בסימן של חיים מהיקום, אין סיבה להיבהל. הניחוש שלי הוא שכמה מתבגרים זרים וחצופים עזבו את בית הוריהם והחלו לשתול מונוליתים ממתכת ברחבי העולם. תחילה ביוטה ואחר כך אצלנו. כבוד הוא לי שהם בחרו בעיר שלנו. מעבר לתיאוריות הקונספירציה, אני רוצה לראות באקראיות הזאת הוכחה נוספת שהעיר שלנו מיוחדת. עבור בני האדמה (ואולי) לא רק". אמש, פורסם שגם המונולית הרומני נעלם באורח מסתורי.

רוקסנה ג'ונסו, נציגה של המשרד האזורי לתרבות ומורשת, התייחסה להיעלמות הפסל בצפון רומניה בהודעה לתקשורת ואמרה: "נפתחה חקירה בנוגע להיעלמות המשונה של המונולית. העצם אמנם הוקם על אדמה פרטית, אבל אנחנו לא יודעים מי הקים אותו או למי הוא שייך. המונולית נמצא באתר ארכיאולוגי שמוגן על פי חוק ועל כן, מי שהקים אותו שם ללא רשות או תיאום עם הרשויות ביצע עברה פלילית". עד עכשיו, לא ברור מי עומד מאחורי המונולית – לא זה שהוקם ביוטה ולא זה שהוקם ברומניה.