לקראת האלווין 2020 המתקרב, תמונות המציגות לכאורה את "הפטריות המפחידות בעולם" החלו לצוץ ברחבי הרשת כמו - תסלחו לנו על זה - פטריות אחרי הגשם. אבל האם התמונות המלחיצות האלה אמיתיות?

אמנם קשה למדוד את רמת האימה והפחד שהפטריות האלה באמת מייצרות, אבל כן - הן אמתיות לגמרי ואפשר למצוא אותן בשלל מקומות בעולם.

התמונות שותפו ברשתות חברתיות, כשאחד הפוסטים היותר ויראליים היה של עמוד פייסבוק בשם Nature Vibes, אשר זכה בתוך כשבועיים ליותר מ-80 אלף שיתופים בפייסבוק וגרם לאלפים לתהות אם מדובר במתיחה.

אתר סנופס, אשר שם לו למטרה לבדוק את אמינותם של פוסטים מהסוג הזה ברשת, ערך תחקיר לגבי התמונות ומצא שכולן קיימות. עם זאת, חשוב לציין שבאחד הפוסטים גם השתרבבה לה תמונה של פרח שרוף של צמח אוסטרלי בשם בנקסיה - ובכל זאת, גם זה אמיתי. 

בין השמות הפחידים של הפטריות בפוסט ניתן למצוא את "אצבע השטן", "השן המדממת" ו-"כובע הדיו" - שמות שאכן ראויים למה שרואים. התמונה הפופולרית מבין מקבץ הפטריות היא של "אצבע השטן", שצולמה בשנת 2015 בזמן שהפטרייה מתפתחת. כפי שאפשר להבין מהסרטון הבא, הפטרייה נקראת כך משום שבצמיחתה היא נראית כמו אצבעות של שד אדום היוצאות מן האדמה:

בנוסף, ניתן לראות גם את אוזן הג'לי, אשר נקראת בעברית אזנונית יהודה. הפטרייה הזאת טובה למאכל אך לא נחשבת לטעימה במיוחד, וגדלה לרוב על גבי ענפי עצים כרותים, מתים או חיים. אפשר למצוא אותה גם בישראל בחודשים דצמבר עד אפריל, אבל בעיקר באירלנד ובמרכז אירופה. היא מיוחדת בכך שצורת גף הרבייה של הפטריה היא - אם לא ניחשתם משמה - כצורת אוזן אנושית.

גם לפטריית ה"כובע דיו" לא חסר קסם אפלולי משלה. לפטריה הזו ישנם עלים שהופכים לכהים ובסופו של דבר הופכים לנוזל דומה לדיו - מכאן גם מגיע שמה.

פטריית "כובע הדיו" (צילום: פייסבוק @NatureVibes.me)
פטריית "כובע הדיו" | צילום: פייסבוק @NatureVibes.me

ומה לגבי פטריית "שן השטן"? לא רק שהיא מייצרת נבגים הדומים לדם, אלא שהיא גם מגדלת סוג של בליטה הדומה לשן ונתלית מתחת לכיפת הפטרייה. למרות המראה המפחיד שלה, זהו רק שלב מעבר וכשהיא מתבגרת היא הופכת לפטרייה די סטנדרטית.

פטריית "שן השטן" (צילום: פייסבוק @NatureVibes.me)
פטריית "שן השטן" | צילום: פייסבוק @NatureVibes.me

כל זה, אגב, מזכיר לנו שבעבר כבר סיפרנו לכם על פטרייה קריפית לא פחות בשם "אצבעות אדם מת". הפטרייה קיבלה את השם הזה משום שהיא דומה בצורתה לאצבעות זומבי אפורות שיוצאות מגזעי עצים או מהאדמה. כיף בטבע סך הכל.