קיא לוויתנים ששווה המון
וילמן, עם הקיא ששינה את חייו

יש הרבה דברים שווים שאפשר למצוא בטיול על חוף הים, אבל יש מעט מאוד דברים שווים ומפתיעים יותר מהשלל שמצא קן וילמן הבריטי. האבן הגדולה, הצהובה והמלוכלכת שהוא אוחז בידו היא כנראה קיא של לוויתנים והיא עשויה להיות שווה כמאה אלף ליש"ט (כ-600,000 שקלים).

הכל תלוי בשאלה המוזרה - האם זה יצא מהבטן של לווייתן זרע או לא? וילמן ישמח לקבל תשובה בהקדם אבל זו לא הייתה התגובה הראשונה שלו כשמדאג', כלב הבוקסר שלו, חפר את העצם המוזר מהאדמה הלחה בחוף הים במרקומבה. "לא כל כך הבנתי על מה אני מסתכל", הוא סיפר. "היה לזה ריח נורא ואיום".

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים, משעשעים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

אלא שהסקרנות גברה על וילמן, ואחרי שהגיע הביתה הוא החליט לברר עוד על האבן שהוא השאיר על החוף. שיטוט קצר באינטרנט העלה שייתכן והגוש המוזר שווה הרבה יותר ממה שהוא הצליח לדמיין כשהוא הרחיק משם את כלבו וכמובן שהוא מיהר ללכת לאסוף את השלל.

קיא לוויתנים ששווה המון
כי לפעמים קיא של לווייתן אחד הוא זהב של אדם אחר

הגוש המלוכלך הזה הוא מצרך נדיר ומבוקש בתעשיית הבשמים ובעגה המקצועית הוא מכונה "ענבר אפור". כשהוא טרי, הענבר האפור מריח כמו ים וצואה וצבעו שחור, אך לאחר חשיפה ממושכת לשמש ולאוויר צבעו משתנה לאפור בהיר והוא מקבל ריח ייחודי מתקתק.

ריחו משולב בבושם המפורסם "שאנל מספר 5" ואולי תחשבו פעמיים לפני כל התזה אחרי שתגלו איך הוא מיוצר. הענבר הוא פסולת ממעי לוייתן זרע, שנפלטת לאוקיינוס כשהם חווים בעיות במערכת עיכול. הקיא יכול לצוף במים במשך שנים רבות, ובזמן זה הוא מתקשה ומפתח את הריח הייחודי שלו.

וילמן, שמובטל כבר תקופה בשל פגיעה בגבו, שלח דגימה קטנה של החומר למעבדה בצרפת כדי לבדוק אותו. בינתיים הוא אופטימי: "זה כמו ללכת על חוף הים ולמצוא שקית של כסף במזומן". כזכור, בחודש אוגוסט 2012 מצא תלמיד בית ספר באנגליה קיא לווייתנים בשווי רבע מיליון שקלים, לאחר שנתקל בו במהלך טיול שנתי והחליט להביא אותו עימו חזרה הביתה.

קיא לוויתנים ששווה המון
"תשמעו, חטפתי מחלת ים. אכפת לכם אם אקיא?"

(מקור)