יון אלימן נבחר ביום ראשון האחרן לראשות עיריית דבסלו שברומניה, למרות שנפטר שבועיים לפני כן ממחלת הקורונה - והסיפור ההזוי הזה מסעיר את תושבי רומניה כבר מספר ימים.

אלימן עמד בראשות העיר של דבסלו-אולט, מחוז אשר ידוע כאתר בו ממוקם בסיס אמריקאי גדול השייך לנאט"ו ובו מוצבים מערכות ירי מתקדמות ליירוט טילים. לפני כמה שבועות, אלימן הציג את מועמדותו להתמודד לראשות העירייה פעם נוספת. טפסי ההצבעה שלו ושל שאר המועמדים הודפסו והוכנסו למערכת הממוחשבת, אלא שלפני כשבועיים חלה תפנית טרגית במצבו.

אלימן חלה באופן קשה נגיף הקורונה. בתחילה, היה נדמה שהוא יתגבר על המחלה אבל מצבו הלך והחמיר. הוא הועבר לטיפול בהול בבית חולים בבוקרשט - שם איבד את חייו לאחר שהרופאים אמרו שלא ניתן עוד לעשות דבר על מנת להצילו. 

למרות ההתפתחויות הקשות, בעירייה החליטו להורות על קיום הבחירות עם אותה רשימת מועמדים שכלל גם את שמו של אלימן. "הם לא יכלו להסיר את מועמדותו של אלימן בגלל שהחוק לא אפשר למנות אדם אחר כמועמד במקומו ולהחליפו ברשומות. אבל מי חשב שאנשים יצביעו לאדם מת? רק ברומניה יכול להיות דבר כזה", סיפר רונן, ישראלי המתגורר במדינה שנים רבות.

ולמרות שאיש לא חשב שזה יקרה - התרחיש הלא ייאמן קרה בכל זאת. התושבים בחרו שוב באלימן כראש העיר למרות שמת שבועיים לפני ההצבעה. ולא רק זה, אלא שהוא ניצח בפער גדול את יריביו החיים, עם 1,020 קולות שקיבל מתוך 1,600.

"אנחנו מעריכים אותו מאוד. הוא תמיד עשה הרבה בשבילנו. הרגשנו שהוא שייך לנו ולכן החלטנו להצביע לו למרות שמת", הסביר אחד התושבים, "החוק אפשר לנו לבחור בו אז בחרנו בו כי מגיע לו".

למרות שהתושבים אמרו את דבריהם, בחירות נוספות יאלצו להתקיים בדבסלו-אולט על מנת להכתיר אדם חי לתפקיד. בינתיים, סגן ראש העיר של אלימן ישמש כראש עיר זמני עד לאחר הבחירות.